belangrijkste overeenkomst is dat ze allebei in zeer korte tijd zien wat er in een wedstrijd aan schort en vervolgens gelijk een goeie verschuiving doorvoeren. En ook de manier van trainen lijkt op elkaar. Achter elke oefenvorm zit een gedachte. Oefeningen om automatismen er in te slijpen, of juist gericht op de eerstvolgende wedstrijd. Van Gaal probeert echt elke dag het maximale uit iedere trainingsminuut te halen. Of ik zelf nog veel bijleer?" Danny Blind grinnikt ondeugend en wint wat bedenktijd door zijn laatste restjes tomatensoep weg te lepelen. Zwaait tante Sien een complimentje toe en zegt dan: "Op tactisch gebied eigenlijk niet meer. Ik ben nu in het stadium dat ik het allemaal zie en beheers. Technisch ben je natuurlijk nooit uitgeleerd. Balbeheersing en passing is nooit perfect." Zijn libero-positie heeft hij inmiddels weer herwonnen. Mare Overmars rendeert beter met Frank de Boer in zijn kielzog, waardoor Louis van Gaal zijn defensie halverwege de eerste competitiehelft weer door elkaar husselde. Bij het Nederlands elftal gelden echter andere wetten. Weet en accepteert ook Danny Blind, 23-voudig international. "Ik ben me er van bewust dat er bij Oranje meerdere kandidaten zijn op rechts, maar het lijkt me dat ik nu niet meer getest hoef te worden. Daar ben ik toch geen 32 voor geworden? Iedereen weet zo onderhand wel wat-ie aan me heeft. Ik ben van mening dat je de bezetting van de defensie per wedstrijd moet bekijken. Ik weet zelf heus wel dat je op een snelle spits als Kostadinov beter Ulrich van Gobbel kan zetten. En speel je tegen een elftal met anderhalve spits in de voorhoede zou je eerder aan mij kunnen denken. Ja, dat is meer de Cruijff- benadering. Dick Advocaat gaat meer uit van één vast team. Ik zie het wel. Ik ga er in ieder geval van uit dat ik meega naar Amerika." "Ik verwacht daar een toernooi van hoog niveau. Dat is niet hetzelfde als aantrekkelijk. Ik heb het voetbal de afgelopen vijftien jaar steeds complexer zien worden. Het is niet alleen sneller en harder geworden, maar je moet het tegenwoordig in je hoofd ook aardig op een rijtje hebben wil je mee kunnen komen. Doordat tactiek steeds belangrijker is geworden wordt er van de moderne profvoetballer ook veel denkvermogen gevraagd. Door het toenemende belang van tactiek en resultaat wordt het aantal individuele uitschieters op grote toernooien inderdaad steeds kleiner. De echte spelbepalers, die vanuit de middencirkel alles effe regelen, zie je bijna niet meer. Eén van de weinigen die het spel nog echt naar zich toe kan trekken vind ik Michael Laudrup. Het is een absolute aanfluiting dat die geen wereldvoetballer van het jaar is geworden. En juist hij is er dan weer niet bij op het WK. De gemiddelde Amerikaanse toeschouwer zal dat weinig interesseren, vrees ik. Ajax is twee jaar terug voor een wedstrijd in Washington geweest, ik was daar zelf niet bij, maar wat ik begrepen heb begrijpen Amerikanen er niet veel van. Voor een bal die met volle overtuiging de tweede ring wordt ingerost schijnt harder te worden geklapt dan voor een vloeiende aanval waar de bal één keer geraakt wordt. Ik hoop ook niet dat de nadruk te veel op de show komt te liggen. Het mag niet het WK van het randgebeuren worden. We komen daar voor het voetbal, niet voor Donald Duck en zijn vrienden." Het WK'94, het belooft de climax van zijn derde lustrumfeest in het betaalde voetbal te worden. De oogsttijd valt voor Danny Blind laat, zoals dat zijn hele carrière al het geval is. De grootste financiële oogst heeft hij evenwel aan zich voorbij laten gaan. In Japan, waar onder de Rijzende Zon de geldbomen rond de voetbalvelden zeer goed schijnen te gedijen, had Blind zijn zakken onbeperkt kunnen vullen. "Ik heb er een week lang over moeten aandenken", geeft hij ruiterlijk toe, als de recente tweejarige aanbieding van Gerald Vanenburgs Yamaha ter sprake komt. "Ik had daar met twee jaar voetballen financieel binnen kunnen zijn voor de rest van mijn leven. In de Japanse voetbalwereld wordt echt met a- sociaal grote sommen geld gesmeten. Ik kon daar gelijk tekenen, het hing van mijn antwoord af. Nee, ik heb geen contact met Gerald gehad, ik had het zelf al moeilijk genoeg met mijn keuze. Uiteindelijk hebben de sportieve kant van het verhaal, mijn gezin en de toekomst de doorslag gegeven." Zodat het Ajax-legioen nog minimaal -»-ï anderhalfjaar kan genieten van het prachtige positiespel en de haarfijne techniek van de achtstejaars Ajacied. Op naar de 'tien' en de status van Mister Ajax? "Door niet naar Japan te gaan heb ik overduidelijk voor Ajax gekozen. Allereerst als speler, omdat ik me nog topfit voel en ik het gevoel heb, dat we mooie prijzen kunnen winnen met deze groep. Ik geniet na al die jaren nog steeds van elke dag dat ik hier rondloop. Zeker zoals we dit seizoen spelen. Volwassener en georganiseerder dan vorig jaar en nog steeds attractief. We steken duidelijk boven de rest uit. En ik moet er nog even niet aan denken, maar ik ben natuurlijk in gedachten toch wel een beetje met het leven na het voetbal bezig. De interviews die ik nu voor het maandblad Elf maak vind ik leuk om te doen, maar die kant wil ik niet op later. In mijn contract staat, dat ik bij Ajax werkzaam kan blijven. Hoe ik dat ga invullen weet ik nu nog niet. Trainer zou kunnen, maar op dit moment neig ik meer naar de commerciële kant van het voetbal. Binnen Ajax zelf of anders bij een sponsor van de club. Voetbal is een industrie geworden en zeker met het nieuwe stadion in aantocht zijn er bij Ajax mogelijkheden te over. Maar misschien trekt het trainersschap me over een tijdje wel weer meer. Nergens is het zo moeilijk voorspellingen te doen als in de voetballerij. En van sommige voorspellingen is het maar goed dat ze nooit zijn uitgekomen. Anders had ik nu al twee jaar op non-actief gestaan. Ik ben blij dat ik die uitspraak nooit heb waargemaakt."

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 22