dienst hadden afgewerkt waren de messen geslepen en.de pennen in het azijn gedoopt. De vlijmscherpe kritieken, met een zeer hoog zuurgehalte, deerden de twee aankopen van Johan Cruijff amper. "Maar ze bevreemdden me wel een beetje. Voor m'n gevoel was ik al een tijdje toe aan de stap naar de top, had een paar goeie, constante jaren bij Sparta gedraaid. Ach, het is natuurlijk veel belangrijker'wat een man als Johan Cruijff van je vindt dan wat de buitenwacht denkt. Hoewel de pers een enorme impact heeft. Maar met het vertrouwen van Cruijff in ons achterhoofd zijn Jan en ik erin gestapt en gaandeweg zijn we steeds beter geworden. Het was wel grappig dat we altijd in één adem genoemd werden. In eerste instantie als de twee onbegrijpelijke aankopen, later als de twee onmisbare schakels. Dat is de voetballerij ten voeten uit." Zijn eerste stapjes in de Meer zette hij behoedzaam, bedeesd bijna. Blind, als klein manneke al vrij verlegen, manifesteerde zich de eerste jaren bij Ajax te weinig, naar zijn eigen zin. Het is nu nauwelijks meer voor te stellen. De captain van Ajax maakt tijdens het in twee sessies opgesplitste gesprek in de persruimte een zelfbewuste en sympathieke indruk. De schuchterheid voorbij. Pratend met Danny Blind springt vooral de open gelaatsuitdrukking in het oog. Zijn groen-blauwe kijkers spreken vanonder de sierlijke pijpekrullen hun woordje mee. Fonkelend als zijn pasgeboren derde kindje ter sprake komt, aangenaam brutaal tijdens het doorlichten van zijn loopbaan en berustend als een bepaalde vraag hem wel èrg bekend in de oren klinkt. Buiten de lijnen is hij altijd dezelfde gebleven. Misschien iets minder verlegen en een onsje meer zelfvertrouwen, maar nog steeds met bescheidenheid als handelsmerk. De belangrijkste metamorfose vond op het groene gras plaats. "Terugkijkend vind ik het best raar dat ik me in de begintijd bij Ajax in het veld zo weinig liet gelden. Ik koos veel te vaak voor een simpele oplossing, voor een veilig tikkie breed of zo. Terwijl ik wat ik nu kan en doe tijdens de wedstrijd destijds ook al kon. Als ik dan zie hoe ik me in de loop der jaren heb ontwikkeld... Het zal wel een kwestie van lef zijn, dat had ik in het begin gewoon wat minder dan nu." Rimpelloze samenwerking Niet alleen Johan Cruijff schatte de kwaliteiten van Danny Blind op de juiste waarde. Ook Ronald Spelbos, rots in de Ajax-branding, toonde bovengemiddelde belangstelling voor de intelligent spelende back. "Volgens mij zag Ronald het vanaf het begin in mij zitten. Ik had het idee dat hij me een beetje in de gaten hield. Een fantastische verdediger, die Spelbos. Hij had alles wat een verdediger moet hebben: inzicht, fysieke kracht, kopkracht, uitstraling en later kwam die lange bal er nog eens bij. Van hem heb ik heel veel geleerd in het veld." Waar Blind de eerste seizoenen ter linkerzijde werd geflankeerd door Ronald Spelbos, vormde Jan Wouters zijn eerste aanspeelpunt in de diepte. De meest rimpelloze samenwerking ontstond echter met diens opvolger op de rechtshalf-plaats, Aron Winter. "Op de twee jaren met Aron en John van 't Schip op rechts kijk ik met zeer veel voldoening terug. En dat geldt ook voor die twee, in interviews met van één van ons drieën lees je dat nog steeds vaak terug. Dat ging allemaal heel automatisch. Posities werden goed overgenomen, op de juiste momenten ging één van ons diep. Leo Beenhakker liet ons toen ook helemaal vrij daarin, het liep vanzelf gesmeerd." Winter ging, Vink kwam. Blind: "De ontwikkeling van Marciano heeft me ontzettend verrast. Ik zag voor hem meer Collega's en concurrenten. Danny Blind en Ronald Koeman schudden elkaar als aanvoerders van Ajax en Barcelona de hand voor het vriendschappelijke duel waarmee het seizoen 1993-1994 werd begonnen. mogelijkheden in het centrum en had voor de rechtshalf-positie mijn geld op Robbie Alflen gezet. Marciano is een ander type speler dan Aron, maar hij pakte het heel snel op. Aron moest zelfs een tijdje wennen aan het zien van de momenten om te gaan en terug te zakken. Marciano had vanwege zijn verdedigende achtergrond van zichzelf al oog voor de momenten waarop hij mijn positie moest overnemen. Winter heeft zich op dat gebied bij Ajax en Lazio natuurlijk fantastisch ontwikkeld. Zo erg zelfs, dat ik er weer een concurrent voor Oranje bij heb gekregen." Hij ziet er de humor wel van in. Schatert: "Daar ben ik mooi klaar mee. Van je oud-collega's moet je het hebben." Van 't Schip, typisch Ajax Vink ging, Rijkaard kwam. Blind vervolgt de analyse van 'zijn' rechtshalven door de jaren heen: "Aan Frank weet ik precies wat ik heb. Binnen het veld en daarbuiten. Een wereldvoetballer, hij ziet en heeft alles. Ik kende hem natuurlijk al van zijn eerste periode bij Ajax en van Oranje. En hij is nog steeds diezelfde gozer. Hij wandelt overal geruisloos tussendoor en is toch aanwezig. Die uitstraling, dat heb je of dat heb je niet. En sinds AC Milan dwingt hij natuurlijk nog meer respect af dan voorheen."

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 19