■j1 op het middenveld, op welke positie hij als zestienjarig broekie in de hoofdmacht debuteerde. Niet lang daarna ontving Jan Reker een tip over een kleine krullebol, behendig en bloedfanatiek. De toenmalige trainer van VW gooide een lijntje uit naar Blind, maar ving bot. Een jaar later, inmiddels in het bezit van een HAVO- diploma, hapte hij alsnog toe. Niet bij VW, maar bij Sparta. Reeds op de eerste training ontdekte Blind de ware betekenis van een Spartaanse opvoeding. "Dat ging gelijk al hard tegen hard", herinnert hij zich lachend. "En dat was niet alleen fysiek, maar Danny Blind: "In het begin werden Jan Wouters en ik als miskopen beschouwd, later waren we onmisbaar...". ook verbaal. In het begin stond ik echt met m'n oren te klapperen op het trainingsveld." Van Oost-Souburg naar Rotterdam, de afstand is topografisch nog te overzien. Wat mentaliteit betreft liggen de twee steden echter mijlenver van elkaar verwijderd. "Ik werd bij de familie van Sparta-collega Robert Verbeek ondergebracht, hij is nu trouwens jeugdtrainer bij PSV. Dank zij Robert stond ik van meet af aan midden in het Rotterdamse leven. Ik ging mee stappen, leerde zijn vrienden kennen, hij sleepte me echt overal mee naar toe. Later zijn we ook nog samen in dienst gegaan. Die tijd bij de familie Verbeek heeft mijn aanpassing een stuk makkelijker gemaakt." Ook sportief ging het Blind vanaf de eerste balomwenteling naar den vleze. De laatste hoogtijdagen van Sparta, hij droeg er zijn steentje aan bij. Aanvankelijk op de vertrouwde rechtshalf-stek, sinds 1985 als rechtsback. Op gezag van trainer Barry Hughes. "Hughes introduceerde een systeem waarin de vleugelverdedigers zich nadrukkelijk met de opbouw moesten bemoeien. Een belangrijk moment in mijn loopbaan, de dag dat hij me naar de verdediging verplaatste. Al met al heb ik veel aan Sparta te danken. Op een gegeven moment hadden we dezelfde status die Vitesse op dit moment heeft, de kampioen van de subtop. Prachtige Europa Cup wedstrijden tegen met name HSV meegemaakt en de hele wereld overgeweest. China, Haïti, Japan, Amerika, Jamaica, je kunt het zo gek niet bedenken of we gingen er heen. Doodzonde dat Sparta tegenwoordig zo'n anoniem bestaan leidt. Je hoort soms dat Ajax een opleidingsinstituut voor de Italiaanse top is, maar bij Sparta vertrekken er door de beperkte financiële ruimte zelfs spelers naar clubs die sportief minder zijn dan zij. Dat lijkt me helemaal frustrerend." Onbegrijpelijke aankopen Voor de overgang van Danny Blind naar Ajax, na zeven jaren trouwe dienst op Spangen, kon een ieder bij Sparta alle begrip opbrengen. Dit in tegenstelling tot het gilde der nationale sportjournalisten. Nog voordat Danny Blind en Jan Wouters hun eerste competitieduel in Amsterdamse 17

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 17