Ze hebben meer kracht, dus ze kunnen een groter deel van het veld bestrijken met een pass. Ook de omschakeling van balbezit naar balverlies moet worden aangescherpt. En omdat de spelers over het algemeen al een paar jaar bij ons zitten als ze in de B spelen, wordt hun positie steeds duidelijker. De opleiding gaat van algemene naar specifieke vorming. Vandaar dat we, redelijk definitief, kunnen gaan bepalen waar een speler het best tot zijn recht komt. En verder moeten ze leren om ook volgens een ander systeem te spelen dan de 4-3-3. Vooral op toernooien wordt nog wel eens geëxperimenteerd met een 4-4-2-systeem." Hopen op een weerwoord Over een jaar of vier moeten de huidige B- junioren klaar zijn voor het eerste, althans, volgens de statistieken moet er ieder jaar anderhalf talent doorstromen. Als Borman en Grootenboer het over de huidige BI hebben zien ze niet zo snel wie dat qua vermogen zou kunnen halen, maar Splinter en Mensah moeten opnieuw tot de lichting worden gerekend. Cor van Eyden is optimistischer over de kansen van de spelers die dit seizoen nog voor de B2 uitkomen en die volgend jaar doorschuiven naar de BI. "Er zijn nu al jongens die ik veel kansen toedicht. De jeugdinternationals moeten het in principe kunnen halen. Ik heb er alle vertrouwen in. Maar het kan ook wel eens gebeuren dat er een jaar niet veel talenten doorkomen. Liever niet, want de opleiding is toch juist daarop afgestemd. En als ze het over een paar jaar bij Ajax niet halen, kunnen ze misschien bij andere profclubs hun loopbaan voortzetten." Borman benadrukt nog eens de geluksfactor die soms bepaalt over de toekomst van een speler. "Bergkamp had het geluk dat Cruijff het in hem zag zitten. Voor hetzelfde geld was alle aandacht op Richard Sneekes gericht. Dat had ook gekund... Ik haal Bergkamp vaak aan als voorbeeld. Als je nu toch ziet hoe hij moet voetballen, met lange ballen waar hij als eenzame spits achteraan moet sjouwen, en je ziet wat hij onder die omstandigheden toch nog voor elkaar krijgt, dan heb ik daar enorme bewondering voor. Ik vertel mijn jongens ook altijd hoe Bergkamp ook op het punt heeft gestaan hier weggestuurd te worden. Zo zijn we voortdurend bezig om ze te laten zien hoe het eigenlijk zou moeten. En dan gebruik ik altijd voorbeelden van hoe spelers zich in de B manifesteerden die het later wel gehaald hebben. En dan hoop je maar dat ze daar iets van opsteken... Of we zeggen: nou, zeg ons maar wat wij verkeerd doen. Zeg het maar, je mag schelden, alles. Maar ze durven weinig te zeggen. Mondigheid hoort wel bij een prolvoetballer. En dat is waar we hier toch al die jaren aan werken; om een profvoetballer van ze te maken. Daarom hopen we op weerwoord, op tegenspraak. Als ze niet voor zichzelf willen of kunnen opkomen ontbreekt er toch iets aan hun instelling. Zonder dat kunnen ze nog zo goed voetballen, maar dan halen ze het nooit. Als ik langs de kant teveel moet zeggen, is dat een teken dat er iets aan de hand is." Het laatste been Borman ziet de stilte als een ernstig probleem. Een probleem dat in de lichting moeilijk kan worden opgelost omdat het steeds moeilijker wordt om spelers tussen de 14 en de 16 alsnog naar Ajax te halen. Ze hebben dan al een bijna niet in te halen achterstand opgelopen in hun ontwikkeling als Ajax-speler. Cor van Eyden kan dat bevestigen. "Ia, vorig jaar zijn er uit de toenmalige B2 veel nieuwe spelers aangetrokken. Maar het bleek dat ze dan toch wel heel erg goed moeten zijn, willen ze zo snel leren dat ze beter kunnen worden dan de jongens die zijn weggestuurd. Het blijkt dat de jongens die vorig jaar nieuw zijn gekomen het stuk voor stuk moeilijk hebben. Maar in de B2 bewijst Salih Yildiz dat het wel mogelijk is. Hij is dit jaar van Zeeburgia naar Ajax gekomen en kon zich moeiteloos staande houden. Als je ziet dat het mogelijk is, geeft dat voor ons ook weer nieuwe moed. Maar ach, we hebben met z'n allen wel vaker meegemaakt dat er soms eens een mindere groep tussenzat. Er is echter altijd wel weer een fantastische groep die eraan komt. Het komt altijd in golven." Volgens Grootenboer is het onwaarschijnlijk dat de spelers zich op latere leeftijd nog erg gaan ontwikkelen op het gebied van instelling en persoonlijkheid. "Maar het is wel meer gebeurd dat spelers op latere leeftijd zich toch nog wat meer bewust werden van hun mogelijkheden. Dus, daar hopen we dan maar op. Maar ja, er zal nu wel een beslissing moeten worden genomen wie mag blijven en wie niet." Van april tot en met mei is het dan ook een drukke tijd voor directeur opleidingen Co Adriaanse. Het is tijd voor het eindrapport van de afzonderlijke spelers. Alle gestandaardiseerde gegevens worden verzameld en dienen ter ondersteuning van het subjectieve oordeel van de verschillende begeleiders. Voor sommige jongens eindigt de droom in de B, omdat ze net te kort komen voor dat laatste been in de jeugdopleiding (vanaf komend seizoen het op één na laatste been omdat de opleiding wordt verlengd naar de zaterdag 1). Maar anderen zullen zich verder kunnen ontwikkelen in de richting van het profvoetbal. De B2 wordt BI en de BI de A2.

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 121