eens een kaart. Ja, of het moet zijn vanwege een wegwerpgebaar naar de scheidsrechter. Maar nooit vanwege een te harde overtreding." Op het toernooi waar de BI met Pasen aan deelnam werd het verschil duidelijk met andere topteams uit het buitenland. In de finale van het toernooi in Nanterre stonden Benfica en Bayern München tegenover elkaar. Het was Benfica dat een voorsprong dreigde te nemen. Na enkele minuten brak er een spits van Benfica door. Hij moest alleen nog voorbij de laatste man van Bayern zien te manoeuvreren. Voordat hij echter ook maar aan een beweging had kunnen denken, had de Duitser met een verschrikkelijke doodschop een eind gemaakt aan alle goede bedoelingen. "Bij Ajax is het ondenkbaar dat dat gebeurt," zegt Borman. "Het mag ook niet. In de opleiding kun je het ook niet tolereren. Maar het hoeft ook geen doodschop te zijn. Maar je kunt wel je eigen lichaam inzetten om een duel te winnen. Wat er bij die Duitse laatste man uit die keiharde aanslag sprak was die enorme wil om te winnen; de over-mijn- lijk-mentaliteit. Dat is toch bijzonder. Bij Ajax ontbreekt het nog wel eens aan die instelling. Het moet allemaal mooi, fraai en netjes. Maar zo zit het voetbal al lang niet meer in elkaar. Je moet inzet hebben als je wilt winnen." De fysieke kwaliteiten In de competitie wordt een kampioenschap verlangd. En op buitenlandse toernooien geldt de stelregel van hogerhand - lees: Co Adriaanse - dat minimaal de laatste vier moeten worden bereikt. Zelfs dat was dit keer niet gelukt. Alle betrokkenen vinden dat onrustbarend. Maar hoewel Borman en Grootenboer bijna meedogenloos zijn in hun kritiek op de spelersgroep, zitten beiden even later onbeschaamd chauvinistisch te glunderen wanneer ze verhalen over de manier waarop het spel van de BI van Ajax is geroemd door de buitenlandse collega trainers/leiders. Grootenboer: "We spelen ook met de BI gewoon het mooiste en beste voetbal van alle deelnemende clubs. We zijn ook nu weer overladen met complimenten. Terecht, want behalve bij Barcelona is er geen enkele club die de jeugd zo laat voetballen. Maar wij vinden dat niet genoeg. Op deze leeftijd gaat het er niet meer alleen maar om dat er mooi wordt gespeeld, het gaat om prestaties. Ze moeten leren dat er effectief dient te worden gespeeld. De mooiigheid is voor als het al 3-0 staat, dat kan altijd nog. Eerst moet je die 3-0 halen, op welke manier dan ook. Als die bal er alleen maar via je scheenbeen in kan, dan maar zo..." Borman: "Maar als ik dan zie hoe andere Europese topclubs hun jeugd menen te moeten opleiden, dan zijn daar ook genoeg vraagtekens bij te plaatsen. Benfica speelde met zeven verdedigers en een laatste man die daar nog eens twintig meter achter staat. Als zij de bal niet ver genoeg de tribune in peren krijgen ze op hun donder. Als je dat ziet begrijp je waarom het Portugese voetbal zo negatief is. Dat is ook belachelijk. En die Duitsers selecteren ook meer op fysieke kwaliteiten dan op specifieke voetbalvaardigheden. Bij ons is het toch het belangrijkst dat ze kunnen voetballen. En hoe kritisch we ook mogen zijn over de BI, ze kunnen wel voetballen." Grootenboer: "De trainers komen naar ons toe en vragen of ze bij ons stage kunnen komen lopen. Hoe krijgen jullie het nou voor elkaar om ze zo te laten voetballen,

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 118