Ajax B-2, met op de voortste rij van links naar rechts: Saresh Sondagar, Wouter Kos, Dennis Melet, Misha van de Oudewetering, Raphael Supusepa, Bas Dreef en Barry Dietz. Achterste rij: trainer Herman Borman, Jan Brunekreeft, Vural Karabulut, Salih Yildiz, Dennis Scharrenburg, Ramon Kalf, Tim de Cler, Roy van Ojik, Arjen Limonard, fysiotherepaute Erna Spil en leider Cor van Eijden. is alles anders dan in de stad, op school en op straat." Van Eyden: "Bij mij in de B2 was Arno Splinter een echt dragende speler. Voor Mensah en Schulp gold dat in mindere mate. Het is dan ook logisch dat als je de beste spelers uit een team haalt, je niet een juiste afspiegeling overhoudt van de B- lichting. Dus als er gezegd wordt dat er te weinig persoonlijkheden in de BI zitten klopt dat op zich wel, maar met de nuancering dat er elders wel dergelijke B- junioren zijn." Durf en creativiteit Hoe het nu werkelijk komt dat er in de BI weinig spelers zijn die initiatief durven nemen, is niet geheel duidelijk. Ook Co Adriaanse weet niet echt waar de oorzaak moet worden gezocht. Juist op deze leeftijd is van de TIPS - Techniek, Intelligentie, Persoonlijkheid en Snelheid - de P van Persoonlijkheid erg in ontwikkeling. Maar waar de puberteit volgens de gangbare lijnen tot een vorm van rebellie zal leiden, is er in de BI niet het minste spoortje van opstand of verzet. Er heerst bijna een soort kadaverdiscipline, en dat kan nooit de bedoeling zijn van de Ajax-opleiding, waar durf en creativiteit basiseigenschappen zijn. "Ze zijn ook niet te provoceren," klaagt Martin Borman. "We hebben het vaak genoeg geprobeerd." "Als er een vloek valt," vult Rolf Grootenboer aan, "gaan ze niet in de tegenaanval, of zelfs maar de verdediging, maar laten ze hun hoofden hangen. Na een gvd kijkt iedereen naar de grond. Dat moet niet. Ze moeten protesteren. Maar ze laten het allemaal over hun kant gaan. En die houding zie je dus ook terug in het spel. Het is vaak tam, er is geen beleving, spelers nemen geen initiatief." Borman: "Ze durven geen risico te nemen. Kijk, wij zijn toch spelers gewend die het niet in hun hoofd haalden om een bal af te geven als ze hem zelf konden maken. Nee, een Ajax-speler gaat van oudsher het liefst drie, vier of nog meer man voorbij en scoort daarna zelf. Dat doelpunt van Vink in de wedstrijd tussen Genoa en Sampdoria was een mooi voorbeeld. Het is hier niet de bedoeling dat ze de bal aan een ander geven om zelf niet het risico te lopen dat ze falen. Niet geschoten is altijd mis, zeg ik dan altijd tegen ze, maar de volgende keer gebeurt het gewoon weer." "Jawel," onderbreekt Grootenboer, "maar nu lijkt het net alsof die jongens er helemaal niks van hebben gebakken. Natuurlijk hebben ze ook heerlijke wedstrijden gespeeld. Er lopen ook best goede voetballers in, dat zeker. Maar ze zouden iets meer brutaliteit kunnen gebruiken; Amsterdamse bluf." Mooi, fraai en netjes Er zijn wat dat betreft rijkere tijden geweest. Grootenboer herinnert zich tevreden lachend de lichting met Roy, de De Boertjes, Bergkamp, Danny Muller, Richard Witschge en André Gieling. "Als je met die gasten op stap was, werd er voortdurend kattekwaad uitgehaald. Als je dan ergens een trap opliep, kwam halverwege het water al naar beneden stromen. Dan had iemand voor de gein even een kraan opengezet. Goed, je kunt het niet tolereren, en je treedt er tegen op, maar tegelijkertijd constateer je tevreden dat het geen doetjes zijn. En ook individueel waren ze veel sterker. Ik weet nog wel dat zijn leeftijdsgenootjes niets bij Wimpie Kieff moesten proberen. Hij kleunde er meteen op." "Nou," zegt Borman mijmerend, "en Davids dan... Edje had altijd wat. Al voordat hij in de B-junioren zat, overigens. Sommigen zeiden dat hij vervelend was en moeilijk. Tja, hij was inderdaad niet overdreven meegaand en volgzaam, maar in feite behoort een Ajacied dat ook niet te zijn. Als Edje meedeed was er altijd wat aan de hand. Ook al gebeurde er in de hele verdere wedstrijd niet het minste, bij Davids was het altijd oorlog. Heerlijk was dat om te zien. Je voelt gewoon dat zo'n jongen het in zich heeft om het te halen... In deze BI krijgt bijna geen enkele speler

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 116