met ideeën komen waar iedereen bij is, ook de spelers." Jullie bereiden iedere wedstrijd tot in details voor en laten vrijwel niets aan het toeval over. En toch zijn er dan wedstrijden die "niet lopen", die verloren gaan. Hoe kan dat dan? "Dat heeft hoofdzakelijk te maken met de instelling. Neem Auxerre. We hadden de spelers gewaarschuwd. Maar ze waren er zo van overtuigd dat ze die wedstrijd zouden winnen. En wat was Auxerre nou? Het jaar daarvoor hadden we de Europa Cup gewonnen en ze wilden weer zo'n jaar maken. Vooraf Kaiserslautern uitgeschakeld. En nu dan Auxerre, dachten ze. Rust 2-2, nog prima voor een Europa Cup wedstrijd en dan die rampzalige tweede helft. Je verwacht het niet. Hoe komt het dat de spelers plotseling zo gaan denken? En ze geloofden absoluut dat ze het in de thuiswedstrijd zouden rechtzetten. We kropen het eerste kwartier door het oog van de naald en daarna zat alles tegen. Nu denk ik dat de ploeg een stukje verder is. Hoewel, tegen Hajduk Split verloren we met 1-0. Maar daar creëerden we wel vier, vijf kansen. Tegen Auxerre niet. Besiktas was thuis een heel slechte wedstrijd maar we wonnen wel. Wij hadden toen al het idee dat het in Istanbul geen probleem zou worden. Want zo slecht als we die avond speelden, dat zou niet meer gebeuren. De spelers dachten het omgekeerde en beseften heus wel dat er slecht gespeeld was. De wedstrijden daarna gingen al beter en op de training waren ze al in de geest met die wedstrijd in Istanbul bezig. Hoe verklaar je het succes van de club? "Het heeft allemaal te maken met onze manier van werken, onze cultuur, onze vindingrijkheid, Ajax is een voorbeeld voor alle clubs in Nederland. En dan heb ik het nog geeneens over onze roemruchte jeugdopleiding. Of over het elftal wat er staat. Maar je ziet ook dat Van Basten bij ons komt meetrainen, dat Wouters en Winter komen trainen en Bergkamp en Jonk, en als je dan ziet hoe heerlijk ze dat vinden en dat ook zeggen in interviews, zijn dat eigenlijk de grootste -ï complimenten voor de club. We zijn ook een grote familie. Iedereen helpt elkaar. Kijk eens bij zo'n jeugdinstuif wie daar allemaal rondlopen om te kijken of bij vele honderden jongens dat ene talentje loopt wat wij zoeken. Ouwe Gé van Dijk, Piet Keizer, de hele technische staf, alle scouts, noem maar op. Of zoals Wim Schoevaart altijd bij verre uitwedstrijden vanwege het diner of de koffie met gebak aan mij vraagt: "Trainer, stelt U het op prijs als ik morgen met U meega?" Dat kan dan meestal wel, maar dan moet ie wel z'n voetbalschoenen meenemen voor het geval ik een beroep op hem moet doen. Een prachtman, kijk, dat is ook Ajax!" Waar denk je nog wel eens aan terug? "Wij waren vroeger met weinig tevreden. Ik praat nu nog met Pirn van Dord over dat toernooi in het San Siro Stadion toen we 14 waren en met het vliegtuig naar Milaan gingen, of het toernooi in Ludwigshafen met de trein. Ik hoor tegenwoordig geen speler meer over de reis van drie jaar geleden toen we in een paar weken heel Japan hebben bezocht. Jongens van 16, 17 jaar zitten te ontbijten in een wolkenkrabber in Tokyo en kijken over die stad uit. Ik kan het dan niet laten om te zeggen: jongens dit is niet normaal, hoor. Denk nu niet dat dit vanzelfsprekend is. ,v: In conclaaf met Louis van Gaal aan de vooravond van een Europa Cup-wedstrijd. Remco Verbrugge kon niet mee, die raakte geblesseerd en zit thuis en jullie zitten in Tokyo. Dit is een ervaring die je misschien nooit meer meemaakt. En dat heb je alleen te danken omdat je in Ajax speelt. En dan kunnen jullie wel eens zeuren dat je vijf keer of zes keer moet trainen en dat het zo zwaar is. Dat weten wij ook wel maar je krijgt er wel wat voor terug. Moet je eens kijken hoe we zitten? Welk mens in Nederland kent dat? Dit is een reis van tienduizend gulden per persoon. Denk daar nou eens over na, dat je moet voetballen en trainen, maar ook dat je in Japan zit door Ajax. Dat wordt te weinig gewaardeerd maar ook dat is inherent aan deze tijd. Ze gaan niet meer op vakantie naar Bakkum of Schoorl. Nee, nu is het Aruba en Curasao." En hoe zie je je toekomst? "We werken toe naar de Champions League. Daar ontmoet je de echte Europese top en dat is voor Ajax een hoogtepunt. Bovendien werpt het voor de club zoveel vruchten af, ook financieel. En het is voor ons de uitdaging om ook op dat niveau goed te presteren."

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 101