weten dan voor zichzelf vrij zeker dat het volkomen zinloos is om zonder bal te bewegen. Maar over het algemeen zien ze op een gegeven moment toch het licht. Je kunt ze steeds beter uitleggen wat nu eigenlijk de bedoeling is. En dat blijkt iedere week een beetje meer in de wedstrijden." De Haan heeft een grote ervaring bij Ajax. Hij speelde er zelf in de jeugd. Samen met onder andere Cruijff maakte hij deel uit van een legendarische Al die kampioen van Nederland werd. In die tijd had Ajax nog zegge en schrijve één jeugdtrainer in dienst in de persoon van Jany van der Veen. Hij trainde alle jeugdelftallen. De Haan werd later door de toenmalige technisch directeur Cruijff gevraagd of hij er niets voor voelde om de E-tjes te gaan trainen. De Haan, toen nog trainer van derde klasser Amstelland, wilde niets liever en sinds die tijd is hij weer terug op zijn oude nest. "Niets ten nadele van Amstelland en De Geuzen, maar hier heeft iedereen ambitie. Het is een heel andere sfeer om in te werken. Niet dat ik nog zoveel ambitie heb. Ik heb het prima naar mijn zin. Het is zulk dankbaar werk. Je ziet ze in korte tijd protesten na vermeende scheidsrechterlijke dwalingen. Discipline Günther de Haan, de trainer van de C- junioren, weet dat zijn leerlingen in de leeftijd komen waarin het algehele verzet zich gaat manifesteren. De jongens worden mondiger, eigenwijzer en brutaler. "Je weet dat dat zo is. Maar over het algemeen zijn ze bij Ajax nog vrij rustig. In ieder geval in vergelijking met hun gedrag thuis en op school. De vrijheid die ze zichzelf daar gunnen, nemen ze niet bij Ajax. Bij ons weten ze dat de discipline heilig is. Als ze al langer bij Ajax zitten dan zijn ze met een aantal basisprincipes opgevoed die ze meestal ook in hun moeilijke leeftijd naleven. Natuurlijk veranderen ze. Maar met een geintje en een dolletje is dat vaak al op te lossen. Ik vind het eigenlijk best wel prettig dat ze wat mondiger worden. Het betekent namelijk ook dat ze wat meer begrijpen. Heel langzaam beginnen ze door te krijgen, doordat we daar steeds maar weer op hameren, dat juist het bewegen zonder bal belangrijk is in de collectieve tactiek. In het begin zie je de argwaan in hun ogen. Ze A A V IU A r A 7IKIE A n n I I A no A zoveel beter worden. Dat geeft een trainer heel veel voldoening." Lengte Volgens directeur opleidingen Co Adriaanse moeten de C-junioren zich op veel fronten verbeteren. "Allereerst moeten ze gebruik leren maken van hun toegenomen kracht. Dat betekent dat het passen en trappen moet worden aangescherpt. Met name de wreeftrap en het schieten met effect, met binnen- of buitenkant schoen, moeten ze onder de knie krijgen. De balsnelheid moet omhoog en dus hun handelingssnelheid. Ze krijgen serieuze kopoefeningen, want in deze leeftijd kunnen ze de ballen echt omhoog krijgen. En natuurlijk moeten ze tactisch sterker worden. Ze begrijpen wat meer dan de D's, dus kunnen ze wat meer opdrachten en taken uitvoeren. Ze moeten werken aan hun eigen passeerbeweging en wij als technische staf moeten gaan bekijken op welke positie een speler het beste tot zijn recht komt. In de B moeten de posities zo'n beetje zijn bepaald, dus moeten we dat in de C al beoordelen." Adriaanse erkent dat het juist een hele moeilijke leeftijdsklasse is om technisch op waarde te schatten. Juist de beginnende groei verdoezelt soms de werkelijke kwaliteiten. Sommige jongens zijn letterlijk uit hun krachten gegroeid en maken een slungelachtige indruk. Andere spelers hebben hun groeispurt uitgesteld. Zij zijn nog steeds zo goed in proportie als in de D, maar voor het grote werk dat eraan zit te komen zijn ze dan misschien weer een beetje onder de maat. Als een jongen in de groei komt, kan dat de voetbalkwaliteiten behoorlijk in de weg zitten. "Het probleem," legt Adriaanse uit, "zit hem bij die jongens die niet geleidelijk groter worden. Als het langzaam gaat kunnen ze hun coördinatie nog wel aanpassen aan hun andere ledematen, maar vaak gaat de groei zo snel dat die coördinatie in een klap zoek raakt. Dat is te vergelijken met iemand die blind is bij wie plotseling alle meubels 15 centimeter groter zijn. Je ziet dat de jongens opeens blessures krijgen. Vaak beginnen de botten te groeien en houden de spieren het tempo niet bij. Dan kunnen er klachten ontstaan. Ze hebben dan zowel een fysiek als een

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 97