Het gaat allemaal in een Amsterdams dolletje, maar de ondertoon is bijna grimmig. Wanneer een tot dan vloeiende Ajax- combinatie stokt doordat er ergens op links niet voldoende controle over de bal is, is Willem het hartgrondig oneens met de man naast hem die de fout een beetje vergoelijkt. "Hoe bedoel je: geeft niet? Het geeft wèl. Hier moeten ze alles kunnen." Fouten worden gedoogd Willem overdrijft de waarheid iets. In de C worden wel degelijk hoge eisen gesteld door de technische leiding, maar dat betekent niet dat er absoluut geen fouten mogen worden gemaakt. Zeker op deze leeftijd kan dat nog niet van de Ajacieden worden verlangd. Maar Willem heeft weinig boodschap aan die nuance. Even later dwalen zijn gedachten even af. "Het schijnt dat ze bij dat Sarajevo nou willen gaan bombarderen. Ik geloof dat ze met vliegtuigen die Serviërs gaan aanpakken. Volgens mij moeten ze dat niet doen. Als ze dat wel doen gaan die gasten er pas echt tegenaan..." Net als Willem aan een verhandeling begint over hoe de verhoudingen in het Joegoslavië van de Tweede Wereldoorlog in het huidige bloedige geweld in Bosnië doorwerken, scoort Kevin Bobson uit een corner 3-0. Het wereldnieuws wordt op slag verdrongen door de actualiteit: "Die maakt die jongen knap..." lucht over dat zijn fluitsignalen tot in het ontwakende Diemen snerpen. "Die man kan wel op drie velden tegelijk fluiten," is dan ook het snedige commentaar van een Zeeburgiaan die tegen de afrastering geleund staat. Iets verderop staat een Amsterdamse heer die door iedereen met "Willem" wordt aangesproken. Hij wekt met alles de indruk bij het Ajax-meubilair te horen. Wanneer de scheidsrechter dichtbij de zijlijn een in zijn ogen verkeerde beslissing neemt - vrije trap voor Zeeburgia - levert Willem zijn eerste duidelijke commentaar van die zondag: "Hij moet wel naar twee kanten fluiten." Iets verderop lacht een man afkeurend. "Wat sta jij nou te lachen?" vraagt Willem quasi dreigend. "Wees jij nou maar blij dat ik lach, want anders zou ik wel eens boos kunnen worden," zegt de man vrolijk en op gematigde toon. "Nou," zegt Willem, "toevallig weet ik dat die scheids' een Zeeburgiaan is. Ik heb hem daar vaak over het veld zien racen, net als nu. Maar hij moet wel normaal fluiten." "Denk om je hart Willem," zegt de man naast hem. Ajax C2 presenteert zich: staand van links naar rechts leider Wim Stuut, Geert Luyten, Jurgen Seedorf, Rory Roubos, Karim Touzani, Robert Tates, Jermain Blank, Kevin Bobson, Karlo Radolovic en trainer Günther de Haan. Gehurkt: Ruben van Veen, Paul Mulders, Liam Westerveld, Lorenzo Netteb, Mike Eveleens, Dave Eveleens en Vincent Heeren. a a a v a r a 7 i m r a nnn i nn a Uiteindelijk zal Ajax met 4-0 winnen. "Tegen de echte veldverhouding in," weet een Zeeburgia-vader in de kantine te melden, maar hij wordt niet serieus genomen door de hem omringende Ajax- vaders. Om 12 uur is de Cl aan de beurt. Tegenstander is Buitenboys BI uit Almere. Hier is het verschil met de opponenten soms dus wel twee jaar. Ajax moet voldoende weerstand krijgen en dus moeten de spelers tot en met de C-junioren in hogere leeftijdsklassen uitkomen. In dit geval betekent het dat het fysieke verschil met Buitenboys gemakkelijk waarneembaar is, hoewel bij Ajax ook enkele uit de kluiten gewassen jongens spelen. Het eerste fluitsignaal laat even op zich wachten. Ook de scheidsrechter spelen kennelijk de zenuwen parten. Zozeer zelfs dat hij, nadat hij al heeft ingeademd, merkt dat hij zijn fluitje in de kleedkamer heeft laten liggen. In gestrekte en beschaamde draf spoedt hij zich het veld af. Om warm te blijven wordt de zak met ballen voor de Ajax dug-out omgedraaid en ook Buitenboys haalt wat ballen te voorschijn. Het fluitje ligt op een dermate ongelukkige plek dat deze extra warming-up lang genoeg duurt om een betrouwbare voorspelling te doen over de krachtsverhoudingen tussen Ajax Cl en Buitenboys BI. Bij Ajax worden de trucjes uit de kast gehaald en danst de bal sierlijk van voet tot voet. Bij Buitenboys gaat dat, ondanks moedige pogingen, duidelijk stroever. Als de scheidsrechter de wedstrijd begint, wordt duidelijk dat Ajax een maatje te groot is. De doelpunten vinden makkelijk hun weg. Willem, hij staat opnieuw langs de lijn, Sjaak Swart, Piet Keizer, Ton Pronk en Co Adriaanse, om er maar een paar te noemen, zien hun club dit keer met 7-0 winnen. De Cl speelt volwassen, compleet met vertragingstechnieken als de tegenpartij een vrije trap toegekend krijgt. De bal krijgt zogenaamd per ongeluk nog een laatste tikje mee zodat een Buitenboy er eerst achteraan moet om de bal daarna pas schietklaar te kunnen leggen. De scheidsrechter moet regelmatig de mondigheid intomen. De Ajacieden gedragen zich weliswaar gedisciplineerd, maar er klinken toch regelmatig korte oa

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 95