die rondo'tjes, maar dan vooral om elkaar te naaien. Bij Ajax niet. Bij Ajax gold het principe dat we er als team beter van moesten worden". Wennen aan mentaliteit "In het buitenland hebben de trainingen meer een onderhoudend karakter. In Frankrijk meer nog dan in Zwitserland, Duitsland of Italië. Het is nu eenmaal de Franse mentaliteit. Heel de week is alles gericht op de wedstrijden van woensdag en zaterdag. Doordeweeks wordt er veel gas teruggenomen. Er wordt ontspannen getraind en veel gemasseerd. De energie moet worden bewaard voor de wedstrijden". "In het begin heb ik hier in Frankrijk behoorlijk aan de mentaliteit moeten wennen. Ik besloot het daarom eerst maar even aan te kijken allemaal. Ik besefte dat ik me moest aanpassen, maar je kunt je karakter natuurlijk niet helemaal verloochenen". "Heel opvallend is bij voorbeeld dat er geen uniforme kleding wordt gedragen. Iedereen trekt maar wat aan, ook als we bijeen komen voor een wedstrijd. Op de trainingen gebeurt hetzelfde. Iedereen traint in zijn eigen shirtje en broekje en er is niemand die er iets van zegt. Ook aan tafel ontbreekt de discipline zoals ik die bij Ajax was gewend. Als ze klaar zijn, lopen ze van tafel. Bij Ajax bleef je netjes zitten totdat iedereen klaar was. Zo had ik dat thuis trouwens ook geleerd". Het fenomeen Guy Roux "Het gaat er in Frankrijk allemaal wat losser aan toe. Hoewel Auxerre in dit opzicht toch een zeer bijzondere club is. Guy Roux, onze trainer, is een echte clubman. Hij kent iedereen en houdt de spelers kort. Overal in de stad heeft hij z'n mannetjes zitten. Die houden hem op de hoogte. Zo weet hij precies wat de spelers buiten de trainingen en de wedstrijden uitvreten. Na de wedstrijden organiseert hij voor de spelersgroep meestal een diner. Hij doet dat vooral om te voorkomen dat we bij voorbeeld een snack nemen". "Twee keer per week worden we gewogen. Op dinsdag en op vrijdag, daags voor de wedstrijd. Aan het eind van de week mogen we niet zijn aangekomen. Als dat 88 toch het geval blijkt te zijn, neemt de trainer je apart. Het systeem is niet slecht. Je mag van hem best lekker eten maar als professional kun je je natuurlijk geen gekke dingen veroorloven. Bij Ajax werd je één keer in het seizoen gewogen, in de voorbereiding. Je lengte, je gewicht en je vetgehalte werden dan vastgesteld. Meer werd er niet naar gekeken". Oranje "Ik ben pas 25. In principe moeten mijn mooie jaren nog komen. Mijn streven is er op gericht om ooit nog voor een grotere club dan Auxerre te voetballen of het Nederlands elftal te halen. Na de nederlaag van Oranje in Oslo tegen Noorwegen is in de discussies mijn naam wel eens gevallen. Als assistent-bondscoach zou Rinus Israel een keer een wedstrijd van mij hebben bekeken. Ik weet niet wat daarvan waar is. Ik heb hem in elk geval gezien noch gesproken. Uit Zeist heb ik later ook niets meer vernomen. Maar misschien komt dat nog. Qua ervaring denk ik dat ik het niveau van het Nederlands elftal aankan". "In zoverre is het voor mij jammer dat Cruijff en Bruins Slot niet meegaan naar Amerika omdat beiden mij kennen. Bruins Ajax in het seizoen 1988 - 1989 met op de bovenste rij derde van links Frank Verlaat. Het is opmerkelijk dat van deze selectie nog vier Ajacieden deel uitmaken van de huidige groep: Stanley Menzo, Frank en Ronald de Boer en Stefan Pettersson. Foto: archief Ajax Slot is indertijd degene geweest die mij heeft ontdekt. Ik voetbalde bij TYBB in Haarlem, bij The Yellow Black Boys. Bruins Slot zag mij in Zeist toen ik daar een wedstrijdje speelde met het nationale jeugdteam van spelertjes onder de vijftien jaar. Hij haalde mij meteen naar Ajax. Naar de BI van Dirk de Groot. Twee jaar BI, twee jaar Al en twee jaar in het tweede elftal. Toen ben ik bij Ajax vertrokken. Langer reserve zijn vond ik niet verantwoord". "Van mijn lichting speelt er op het ogenblik niemand in het eerste elftal van een betaald voetbalclub. Op Eric Regtop na bij Heerenveen. De rest heeft het niet gered. Waarom ik het eerste van Ajax niet heb gehaald? Ik weet het niet. Ik vraag het me nog altijd af. Misschien omdat ik fysiek net iets tekort kwam. Iets anders kan ik eigenlijk niet bedenken". AJAX MAGAZINE APRIL 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 90