De prijzenkast Trofeo don Santiago de Bernabeu door Evert Vermeer Streng doch rechtvaardig kijkt hij de bezoeker aan vanuit de met bekers gevulde wand van de bestuurskamer van Ajax: Don Santiago de bernabeu, de 'vader' van het huidige Real Madrid. Toch is het fraaie en forse borstbeeld van de legendarische voetbalbestuurder slechts de tweede prijs in het naar hem genoemde toernooi waarmee Real jaarlijks het seizoen begint. Ajax kreeg het beeld mee naar huis na afloop van de eerste editie van dat toernooi in 1979. Op de eerste prijs moest wachten tot 1992. Een fraaie, wat protserige zilveren schaal die u hierneven ziet afgebeeld. Spanje heeft sinds jaar en dag een voorliefde voor zomertoernooien. Iedere stad of club van een beetje niveau heeft zijn eigen toernooi, waarvoor aansprekende tegenstanders worden uitgenodigd om met de plaatselijke favoriet te strijden om een hoofdprijs. De ontwerpers van de bekers lijken daarbij elkaar te willen overtreffen in het ontwerpen van het lelijkste gedrocht, met als belangrijkste vuistregel: hoe groter hoe mooier. Wat overigens niets afdoet aan de reputatie van de toernooien in kwestie: op het bezit van een Spaanse prijs mag men gerust trots zijn. rijke traditie Waar in Nederland het Amsterdam- toernooi het met zeventien edities na de oorlog het langst uithield, zijn sommige Spaanse toernooien al de 35e uitgave gepasseerd: de wedstrijden om de Trofeo Teresa Herrera in La Coruna, de Trofeo Ramön de Carranza in Cadiz in 1955. Aan beide toernooien nam Ajax deel, evenals aan die om de Joan Gamper-trofee van Barcelona, het naranja-(sinaasappel) toernooi van Valencia en het bij Atlético gespeelde toernooi van de Villa de Madrid: elf keer speelde Ajax in een Spaans toernooi, maar tien keer kwam het thuis met een troostprijs. Pas bij de elfde poging lukte het. En al was daar dan maar één wedstrijd voor nodig, het gebeurde overtuigend: met 3-1 werd Real in eigen huis vernederd. Bergkamp scoorde tweemaal en Davids eenmaal in een wedstrijd die, met tegenwoordigheid van geest, in Nederland live op tv werd uitgezonden. Santiago de Bernabeu Het toernooi van Real Madrid kwam pas relatief laat, in 1979, van de grond, en werd bijna vanzelfsprekend genoemd naar de man die de verpersoonlijking van de club vormde. Santiago de Bernabeu, geboren in 1895, speelde sinds zijn veertiende bij de toen nog n;iet koninklijke Madrilenen, speelde tot 1927 in het eerste, en werd na zijn spelersloopbaan achtereenvolgens trainer, secretaris, talentenjager, manager en directeur alvorens hij op 15 september 1943 tot voorzitter werd gekozen. Dat bleek een gouden greep: hij had een zeldzaam talent om de juiste spelers aan te trekken en grote projecten van de grond te tillen: onder zijn leiding kreeg Madrid het grootste stadion van Spanje, dat zijn naam kreeg, en daarnaast zorgde hij voor heet totstandkomen van het multifunctionele indoorcentrum van de omnisportclub Real. Na de gloriedagen van Real, met legendes als Di Stefano, Puskas, Gento, Amancio en Pirri, ging het na 1970 wat minder met de trotse club, en op zijn 77e kwam de Don opnieuw in actie: met acht piepjonge spelers werd een volkomen nieuw Real opgebouwd, dat zich onmiddellijk verzekerde van de landstitel en de basis vormde van nieuwe successen, zij het minder allesoverheersend dan in de periode 1955-1961, toen vijfmaal op rij de Europa Cup werd veroverd. Don Santiago overleed op 2 juni 1978, en te zijner ere werd een jaar later een toernooi gehouden met als overige deelnemers Bayern München, Milan en Ajax. Ajax versloeg Milan na strafschoppen maar stuitte in de finale op Bayern. In het parelleltoernooi voor jeugdploegen won Ajax de finale met 1-0 van Real door een doelpunt van de absolute uitblinker, Tonnie Blanker. Sindsdien is jaarlijks om de Bernabeu-trofee gespeeld, zij het dat het late begin van de Spaanse competitie soms voor problemen zorgde. Veel interessante tegenstanders waren in eigen land al aan de competitie begonnen; reden waarom de laatste jaren maar in één wedstrijd om de trofee wordt gespeeld. Zo ook in 1992, toen na Everton, Milan, Liverpool, Milan en Colo Colo de eervolle uitnodiging aan Ajax te beurt viel. Overigens geen slecht idee, een jaarlijkse erewedstrijd om een mooie beker; minder bewerkelijk dan een heel toernooi. Mooie suggestie voor straks in het nieuwe stadion? AIAV AA A r. A 7 I KI C ADDII 1QQ A T 4

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 73