5 6. Sparta - Ajax Bijzonderheden De wedstrijd wordt onder uitermate slechte weersomstandigheden gespeeld. Het vriest zo'n negen graden en er staat een felle oostenwind over het veld. Bovendien is het Sparta-veld ongelijkmatig, waardoor snel veldspel over de grond erg moeilijk is. De aankomst bij het Sparta-stadion is weinig verkwikkend. De Ajacieden worden bij het verlaten van de bus beschimpt, bespogen en met met bier begooid. Een dreigend handgemeen wordt maar net in de kiem gesmoord. Ook tijdens de wedstrijd gaat een -klein- gedeelte van het Sparta-publiek zich verbaal op schandalige wijze te buiten. Bij Ajax is Dan Petersen de startende rechtsbuiten. Zijn optreden gaat ten koste van Finidi. Danny Blind ontbreekt in de Ajax- formatie. De captain blijft in Amsterdam waar zijn vrouw van hun derde kind moet bevallen. Bij afwezigheid van Blind draagt Frank de Boer de aanvoerdersband. In de voorste lijn krijgt Peter van Vossen zijn eerste kans als startende speler. Hij heeft de pech van de slechte omstandigheden en een matig spelend Ajax. Bovendien wordt hij door scheidsrechter John Blankenstein met geel bestraft. Commentaar Louis van Gaal: "Tarik Oulida moet nog directer diepte zoeken. Hij brengt de bal nog teveel. Wij kiezen ervoor ruimte te creëren voor de spitsen. Wanneer er ruimte ligt achter de verdediging, moet de bal daar snel komen." Ajax - FC Utrecht Bijzonderheden De wedstrijd wordt op een keihard bevroren, maar egaal veld gespeeld. Assistent-trainer Gérard van der Lem bevindt zich in Italië waar hij Ajax' komende tegenstander in het Europa Cup toernooi, Parma, met 3-2 ziet verliezen. FC Utrecht-coach Leo van Veen heeft als list zijn voorstopper Johan de Koek in een aanvallers rol opgesteld. Na rust, bij een 3-0 stand in Ajax-voordeel, wordt die strijdwijze veranderd. Stefan Pettersson wordt na afloop gehuldigd als de Man of the Match. Onder leiding van algemeen manager Gianbattista Pastorello bekijken drie vertegenwoordigers van Parma de wedstrijd. Bij een botsing in de eerste helft met Marcel van der Net bezeert Jari Litmanen zijn hoofd. Hij speelt nog geruime tijd door maar na afloop van de wedstrijd blijkt de Fin een lichte hersenschudding te hebben opgelopen. Op Spangen was het vooral heel erg koud. Ajax en Sparta bleven lang in evenwicht maar een doelpunt van Frank de Boer leverde toch de volle winst op. De foto toont een duel tussen Mare Overmars en Dennis de Bruin. Scheidsrechter Jan Wegereef trekt één keer de gele kaart: voor Frank de Boer. In de 73e minuut verlaat Jari Litmanen het veld. Zijn plaats wordt ingenomen door de 17-jarige Nigeriaan Nwankwo Kanu die daarmee zijn debuut in de hoofdmacht maakt. Daags na de wedstrijd wordt op het WCS- gala bekendgemaakt dat Jari Litmanen door zijn collega-voetballers gekozen is tot Voetballer van het Jaar 1993. Jari is niet bij de uitreiking aanwezig. Hij ligt met een hersenschudding in bed. Clarence Seedorf wordt gekozen tot Talent van het Jaar 1993. Commentaar Leo van Veen: Je mag best respect hebben voor een tegenstander, maar zodra dat respect omslaat in ontzag, ben je verloren. We boden Ajax veel te veel ruimte." Edwin van der Sar: Tegen Sparta was het nog kouder maar toen kreeg ik tenminste nog wat te doen. Gelukkig heb ik tegenwoordig voor zulk soort wedstrijden speciale winterhandschoenen van de sponsor gekregen. Die hebben net zo'n voering als mijn winterjas, blijf ik in elk geval warm." Twee hoofdrolspelers van het duel Ajax - FC Utrecht. Johan de Koek begon in het elftal van FC Utrecht verrassend als schaduwspits. Hier assisteert hij echter met gebruik van zijn handen zijn verdediging. Frank de Boer kreeg geel in het treffen, dat al voor de rust zijn eindstand kreeg: 3-0. AJAX MAGAZINE APRIL 1994 57

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 59