Johan Cruijff glipt in het stadion van Benfica langs keeper Henrique. Ajax trok in Lissabon de 3-1 nederlaag in Amsterdam met dezelfde cijfers recht, zodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk werd. In dit stadion wordt José Andrade met de fenomenale ploeg van Uruguay voor de eerste keer Olympisch kampioen en behaalt het Italiaans elftal met de sterspelers Giuseppe Meazza (naar wie het stadion in Milaan is vernoemd) en topscorer Silvio Piola haar tweede wereldtitel. Cor van der Hart wint hier in 1953 met zijn club Lille de Franse Beker. Het grote Brazilië geeft in 1963 een fraaie demonstratie in deze arena. De wereldkampioenen winnen met 3-2 en Pelé scoort alle treffers. Er is hier dus ook voetbalverleden, maar de grote faam dankt dit stadion aan het vijf-landen-toernooi, rugby dus. Andrade, Meazza en Pelé, drie van de allergrootste voetballers aller tijden, hebben hier hun sporen achtergelaten, wanneer Johan Cruijff met Ajax het veld betreed. Kaartentekort Voordat hij dat doet, raakt heel Nederland al in de ban van de beslissingswedstrijd. Nog nooit had Ajax een halve finale bereikt in de Europa Cup. Het moest nu maar eens gebeuren. De roes is voor die dagen onvoorstelbaar. "Duizenden landgenoten reisden naar Parijs, per chartervliegtuig, per bus, per trein, met eigen auto, een paar zelfs gewoon op de fiets of liftend. En toch kwam het duel ook thuis in de huiskamers op de televisie. Maar iedereen wilde erbij zijn, de Ajax-droom meemaken", schrijft Hans Molenaar in zijn Europa Cup-jaarboek. "Hoeveel Nederlanders er precies naar Parijs zijn gereisd, werd niet duidelijk. Ajax kreeg 27.000 toegangskaarten toegewezen, men stond er bij het Ajax-stadion voor in de rij. Maar aan die kaarten had men niet genoeg. Ajax vroeg extra kaarten, maar tenslotte was vol vol." Het moeten er volgens latere schattingen veertigduizend zijn. Het Stade de Colombes kent in ieder geval een record van 63.000 toeschouwers, waarvan hooguit tienduizend Fransen. De "Zilvervloot" galmt dagen later nog na in het stadion. Ajax treedt aan met de volgende elf spelers: Gert Bals, Wim Suurbier, Barry Hulshoff, Velibor Vasovic (aanvoerder), Theo van Duivenbode, Henk Groot, Ton Pronk, Sjaak Swart, Inge Danielsson, Johan Cruijff en Piet Keizer. Benfica-coach Otto Gloria kiest voor: Henrique, Cruz, Humberto I, Humberto II, Adolfo, Toni (de huidige trainer van de club), Jacinto, Graca, Eusebio, Torres en Simoes. Het wordt een spannende wedstrijd, maar geen goede. Beide ploegen nemen weinig risico's en de Ajacieden krijgen niet de kans Benfica onder druk te houden. De spanning stijgt, want de Lusitaniërs zijn bedreven om met een counter het duel te beslissen. Michels neemt zo min mogelijk risico's. Hij is er van overtuigd dat op den duur de balans toch in het voordeel van zijn ploeg moet doorslaan. Na negentig minuten is de stand nog dubbel blank, maar het legioen wanhoopt niet. Zelfs de neutrale verslaggevers twijfelen er niet aan dat Ajax van de twee de beste ploeg is. Het wachten op de beslissende treffer duurt niet lang. In de tweede minuut van de extra speeltijd slaat Cruijff toe. Zijn bewaker Adolfo maakt een fout. De frêle spits profiteert en werkt de bal achter de grabbelende Henrique. Het Stade de Colombes explodeert: Ajax is over de drempel van het Europese topvoetbal. "Uniek, zo'n vreugde-explosie hebben wij in Frankrijk nog nooit beleefd bij een doelpunt", meldt een journalist van het Franse sportdagblad L'Equipe. Te midden van de deinende massa maakt Inge Danielsson met twee treffers aan alle twijfels een einde. TV-verslaggever Herman Kuiphof roept de schaduwspits uit tot de dierbaarste Zweed van Amsterdam. Dokter Rolink haalt een fles champagne uitzijn dokterstas en ontkurkt hem bij het eindsignaal van de Franse scheidsrechter Machin. Het Hollandse feest verplaatst zich naar de Lichtstad zelf. Voor een avond is Paris mooier dan Amsterdam. Place Pigalle wordt een veredeld Leidseplein. Michels is behalve van zijn ploeg onder de indruk van het supporterslegioen: "Het is fijn om in het buitenland op zo'n enthousiast publiek te kunnen bouwen. Het is zo belangrijk voor de sfeer." Ik wandel nog een keer door de, vanwege de afgebroken helft, zielig aandoende arena. Na Ajax - Benfica is er nooit meer een wedstrijd van internationaal kaliber gespeeld. Al meer dan een kwart eeuw. Ik denk aan een interview met Jaap van Praag, dat ik vlak voor zijn tragisch overlijden maak. Ik vraag hem naar zijn mooiste ervaring als voorzitter van Ajax. "Er zijn zoveel hoogtepunten, maar één steekt er bovenuit: Parijs is absoluut het mooiste moment geweest. Tienduizenden supporters in dat stadion, een dag onderweg alleen voor onze club. Na die wedstrijd beseften we dat Ajax een topclub was geworden." AJAX MAGAZINE APRIL 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 48