f dÊ* r.^ I:' Benfica een maatje te groot voor de drievoudige kampioen. Bij de Porte de Champerret verlaat de taxi de rondweg om Parijs. We laten de moderne flats van de Défense links liggen en rijden de grauwe voorsteden binnen. De chauffeur vraagt wat ik te zoeken heb in het Stade de Colombes. "Het is een heilige plaats voor de sport en het Nederlandse voetbal in het bijzonder. Daar is het grote Ajax geboren", leg ik hem uit. De man blijkt geen liefhebber, want de naam Ajax zegt hem ook niet veel. Soms heb je pech. "In dit stadion vonden de Olympische Spelen van 1924 plaats. De Finse atleet Paavo Nurmi won et vijf gouden medailles", probeer ik nog e<jhs. De chauffeur blijkt niet eens te weten dat Parijs ooit de Olympische Spelen organiseerde: Ik geef het op en laat me lijdzaam vervoeren door de met moderne kantoren en woonkazernes opgevulde wijken. Ondertussen denk ik na over de waanzinnige return, die er voor zorgde dat Colombes een begrip in het Nederlandse voetbal is geworden. Wervelstorm in Lissabon Benfica - Ajax is niet te zien op de televisie. De thuisblijvers moeten het doen met een radioverslag in de late avonduren. Veel Nederlanders gaan gewoon naar bed. Wat kan Ajax nog winnen in Lissabon na de dreun van Amsterdam? Er wordt gelachen, wanneer Michels beweert dat zijn ploeg natuurlijk niet helemaal kansloos lts. "In principe is er altijd een kans dat we winnen, dat hoort nu eenmaal bij topvoetbal. Benfica kan ook opeens een off-day krijgen". Hij bespreekt deze mogelijkheid uitgebreid met zijn spelers. Hij geeft iedereen een speciale opdracht en veel zelfvertrouwen. Zelden besteedt de Sfinx zoveel woorden aan de voorbereiding van een topduel. Maar niemand die daarin gelooft, want Benfica is nog steeds de vice-kampioen van Europa en blijkt veel minder op zijn retouridan voor het eerste duel werd aangenomen. Het grootste deel van het Nederlandse volk ervaart pas de volgende ochtend welk een historische prestatie Ajax in Lissabon levert. Ajax komt binnen elf minuten op een 2-0 voorsprong, een Hollandse wervelstorm ontregelt de vlucht van de machtige adelaar. Eerst wordt nog een doelpunt van Danielsson afgekeurd, maar vervolgens slaan Danielsson en Cruijff toe. Piet Keizer en fohan Cruijff bereiken op die avond een zeldzaam hoog niveau. De Portugese verdedigers Humberto I en Humberto II doen alles om de Amsterdammers de weg te blokkeren. De middelen worden met de minuut harder en grimmiger, maar de Ajacieden laten zich er niet door afleiden. Een fantastische solo van Johan Cruijff zorgt na 31 minuten voor een 3-0 voorsprong. Ajax staat in de halve finale, maar het duel duurt nog een uur. Benfica kan tegen dit meesterschap niets inbrengen. Tonnie Pronk schakelt Eusebio uit, Hulshoff heerst in de lucht over Torres en dribbelaar Simoes komt tegen Suurbier snelheid tekort. De Portugezen mogen blij zijn dat zijn de pauze met slechts een 3-0 achterstand halen. Na de rust dooft een regenbui het Ajax- vuuivDe wedstrijd krijgt een normaler aanzien. Benfica valt aan. Zodoende gaat er toch iets mis op dit heerlijk avondje Torres scoort zeven minuten voor het einde tegen. De totaalscore is weer in evenwicht, maar Ajax blijft de morele winnaar. Eusebio omhelst Cruijff als duidelijk eerbewijs aan de nieuwe sterspeler van het Europese voetbal. Er moet een beslissingsduel plaatsvinden. Rinus Michels meent na afloop dat zijn ploeg een hele grote stap heeft gezet op weg naar de Europese top: "Het is de beste prestatie geweest, sinds ik bij de club ben. Ik geloof dat we nu eindelijk AJAX MAGAZINE APRIL 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 45