Stade Colombes, 25 jaar Ajax wordt groot in rugby-tempel Reportage door Jurriaan van Wessem Het Stade Colombes, waar Ajax 25 jaar geleden De Portugese kioskhouder halverwege de Champs Elysées ziet een van de mooiste triomfen uit de clubhistorie vierde. de wedstrijd nog voor zich. Niet als de dag van gisteren, maar stadion", luidt het advies. Deze onwetendheid verbijsterd me. Mijn reisdoel is een tempel van de Franse topsport, het Olympisch Stadion van de Spelen van 1924,rnihar blijkbaar niet zo bekend als ilcveronderstel. Terwijl we de. périférique oprijden, begint het te sneeuwen. Mijn gedachten brengen mij naar een koude avond in februari. Benfica verslaat Ajax met 3-1 in het Olympisch Stadion. Uit pure vreugde torst de lange spits Torres een grote sneeuwbal boven zijn hoofd. Ajax zou geen kind hebben aan de rillende Portugese sterren, van wie werd beweerd dat ze over hun top waren. Maar Ajax glijdt zelf pijnlijk uiten blijft de grote club in een klein voetballand. Ajax wordt gehoond door het Nederlandse volk. na Dukla Praag en Real Madrid lijkt ook wel met meer dan vage beelden. "Eusebio was die dag niet in vorm, Cruijff was de ster. Een hele grote voetballer, dat kon een leek zien. In de verlenging won Ajax met 3-0. Er waren duizenden Hollanders. In Parijs wonen heel veel Portugezen, maar die dag waren we echt in de minderheid." Veel mensen weten nog exact wat ze op de middag van 5 maart 1969, nu 25 jaar geleden, doen. Ze zijn in Parijs of ze zitten gekluisterd aan de buis. Tallozen keren na de middagpauze niet terug op hun werk en scholieren spijbelen, zonder dat dat hen kwalijk wordt genomen. Heel Nederland ziet Ajax de deur naar het internationale topvoetbal intrappen en Inge Danielsson wordt de dierbaarste Zweed van Amsterdam. Colombes "Stade de Colombes", geef ik op bij het instappen. De taxi-chauffeur is onzeker en informeert op zijn beurt bij enkele maatjes waar hij heen moet. "Rij maar maar naar Colombes en vraag bij de kerk naar het

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 44