Met hulp van iemand van de Hoge School Midden Nederland hebben we een groot onderzoek gedaan en alles in een dik boekwerk vastgelegd. Dat hebben we verder besproken met Co Adriaanse en fysiotherapeut Frank van Deursen en dan komen daar toch opvallende zaken naar voren. Er waren herkenningspunten bij de trainer die bevestigde dat een speler inderdaad met z'n linkerbeen veel slomer speelde dan met z'n rechter. Of dat een speler met z'n rechterbeen minder fel was vanwege een slechte oogcoördinatie omdat z'n ene oog beter ziet dan het andere. Dat zijn heel kleine details maar toch wel belangrijk om te weten." Hoe vinden de spelers deze tests? "Ze nemen het steeds serieuzer. Ik geef toe, acht jaar geleden stond men er wat lacherig tegenover maar op de manier waarop we het nu doen is het al lang niet meer een oogtestje. Ze zien er nu het nut van in. Ze komen nu ook met vragen over lenzen en aanpassingen in de hoop dat ze misschien beter gaan spelen. Vaak is dat natuurlijk niet zo. Het talent wordt niet bepaald omdat je goeie ogen hebt." Wat is het bijzondere aan je werk? "Ach, bijzonder...Het is vrij nieuw in Nederland. Ik ben ook de enige die dat op deze manier heel aktief doe. Hoewel het bedrijf Bausch Lomb het vanuit Amerika hier naartoe heeft gebracht. Daar en in Canada is men veel verder. Daar heb je echte sport-vision praktijken met optometristen, zeg maar oogmeetkundigen, zoals ik, die daar helemaal in zijn gespecialiseerd. In Nederland staan we nog maar aan het begin. Wat doe je wanneer je constateert dat een speler slechte ogen heeft? "Dan komt hij voor verdere behandeling in mijn winkel in Amstelveen en krijgt hij een paar lenzen. Die worden elk half jaar vernieuwd terwijl spelers uit de A-selectie elke drie maanden nieuwe lenzen krijgen. Dat is nu alleen Michel Kreek. En waarom? Omdat het niet mag gebeuren dat iemand z'n ogen gaan ontsteken omdat zijn lenzen vervuilen en hij enige tijd niet kan voetballen. Bovendien produceren topsporters meer adrenaline in het lichaam. Die komt ook in je traanfilm, waardoor je lens sneller vervuilt. Hij moet dus altijd schone lenzen hebben. Iemand in een lager elftal kan dat probleem ook krijgen maar daar ligt het belang even anders. Dus die elk halfjaar." Hoeveel spelers bij Ajax dragen lenzen? "Niet zo veel natuurlijk. Toentertijd was Johnny van 't Schip de eerste en bij zo'n test van tweehonderd jongens kwamen er vijf tot zes in aanmerking voor lenzen. En nu dus alleen Michel Kreek. Het valt allemaal nog wel mee. Er gaat wel veel tijd en wat geld inzitten. Daarom doe ik het alleen nog maar voor Ajax. Alles wat ik voor de club doe is pure clubliefde. Ik vraag daar niets voor." Waarom doe je dat? "Tja, waarom? Laat ik heel eerlijk zijn. Ik vind het heerlijk om bij Ajax te zijn. Het is leuk, interessant en natuurlijk zit er ook een commerciële gedachte achter. Mijn moeder zei vroeger altijd: ik ga voor mijn rug naar Salo Muller want die is de beste fysiotherapeut van Amsterdam omdat hij op de bank zit bij Ajax. Die uitspraak vergeet ik nooit. Dat speelt bij mij ook een rol. Ik doe dit voor Ajax, ik investeer daar in maar ik merk ook heel zeker dat ik daar revenuen uit heb. Dat mensen naar mij toekomen omdat ik voor Ajax werk. De club heeft toch een bepaalde uitstraling op de mensen en op deze wijze mag ik mijn naam verenigen met de naam "Ajax". Wat vind je het leuke aan Ajax? "Om er bij te zijn. Ik zeg altijd: het is een kerkgenootschap. Een goed gelovige die een zondag niet naar de kerk gaat, die mist wat. Bij Ajax is dat ook zo. Ik voel me bij de club erg thuis, ik wil er bij horen. Als ik al het stadion in rij begint bij mij al het gevoel van: ik hoor hier, ik heb een heerlijke middag. En 's avonds dat gevoel van: lekker, ik ben naar Ajax geweest. /V I /V V AA A r A 7 I KI C ADDII 1 QQ/1

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 38