hemel" ging Cruijff dus naar Barcelona en werd er ineens over miljoenen gesproken. Dan kun je niet meer verwachten dat zo'n ploeg nog langer geïnspireerd is". En tja, toen heb ik in een onbewaakt ogenblik, op Goede Vrijdag nota bene, in mijn argeloosheid dus de uitspraak gedaan dat Ajax kapot ging aan drank en vrouwen. En vervolgens was de maat vol. Ik zei het in het weekblad 'Deze Week' van Wibo van der Linden. Het blad heeft geloof ik twee weken bestaan. Ik had niet meer gezegd dan 'als de concentratie afneemt en de resultaten uitblijven dan wordt er gemakkelijker gekeken naar een wijntje en een trijntje'. Dat heb ik letterlijk gezegd. Niets meer en niets minder. Ik heb het ook nog op de band staan. Ik heb met Ajax gelukkig een soepele regeling kunnen treffen. Ajax moest natuurlijk iets doen; ik begreep het ook allemaal best. Ik heb er ook geen spijt van gehad. Ajax is voor mij desondanks een mooie tijd geweest". Door het vuur Met Jopie en dank zij Jopie. Op zijn tong proeft George Knobel nog altijd een diep respect voor het fenomeen uit Betondorp. "In zijn glorieuze jaren was Johan Cruijff een man die maar al te graag het conflict zocht. Maar nooit met de coach, hij ruziede alleen met officials aan wie hij doorgaans een verschrikkelijke hekel had. Maar voor zijn coach ging hij door het vuur. Dat gold niet alleen voor mij, maar ook voor Fadrhonc en Kovacs. Toen voor Fadrhonc ontslag dreigde, versloeg Oranje onder leiding van Cruijff met 0-5 de Grieken. En in december 1972 had Kovacs bij Ajax normaal het veld moeten ruimen. Hoofdzakelijk door toedoen van Cruijff kon de man aanblijven en het seizoen afmaken. Naderhand, als coach, heeft Cruijff met Michels herhaaldelijk in de clinch gelegen, maar nooit in de relatie trainer/speler". "Aan Johan bewaar ik de beste herinneringen. Zo correct als hij was ten opzichte van zijn coach heb ik het nooit meegemaakt. Altijd zei hij netjes meneer Knobel tegen mij. En dat is nog zo. Hij gaf zijn trainer altijd een pluim. Voor mij was hij strikt eerlijk en fatsoenlijk. Van zijn kant heb ik altijd respect geproefd. Hij was en is een excellent vakman die het voetbal in zijn body heeft. Hij is een jongen die het voetbal mooi maakt. Een wereldster en wie zijn wij dan om niets van hem aan te nemen". "Wat hij als speler wel deed was dat hij op het veld soms wat tactische wijzigingen aanbracht. Ik zat daar niet mee. Ik vond dat mooi meegenomen. Door Cruijff kwam ik als het ware in de hemel terecht. Hij deed dat niet alleen bij mij, ook bij Michels. Ik herinner me bij voorbeeld nog Nederland - Bulgarije tijdens het WK van 1974 in Duitsland. Op last van Cruijff wisselde Neeskens die wedstrijd twee keer van positie en ook Van Hanegem zette hij doodgemoedereerd op een andere plaats neer. Het hielp, want Oranje won met 4-1. Dat soort acties zijn toch mooi meegenomen voor een trainer, of niet soms? We moeten niet vergeten dat het de spelers zijn die een trainer groot maken en niet andersom". Voor een blauwe maandag George Knobel was ooit ook bondscoach, zij het voor een blauwe maandag. Het was in een periode, onmiddellijk na het WK van 1974, dat de Ajacieden in Oranje geen stap wilden verzetten voor de PSV'ers en de Eindhovenaren dat omgekeerd ook voor de Amsterdammers vertikten. In Chorzow, op de avond van de tiende september 1975, zat Knobel met de gebakken peren. Onder zijn leiding werd het Nederlands elftal, toentertijd beter bekend als de vice- Weltmeister, door de Polen in een EK- kwalificatiewedstrijd diep ontluisterd: 4-1. Knobel: "Laat ik het heel netjes formuleren: Ik zag spelers die een andere dan de logische weg zochten om een combinatie op te zetten. Cruijff meed Van der Kuylen en Van der Kuylen meed Cruijff. We verloren met 4-1Het zat goed fout". In de dug-out kon bondscoach George Knobel die dramatische interland slechts machteloos toezien. Vijf weken later, op woensdag 15 oktober, was de return in het Olympisch stadion in Amsterdam. Knobel had zes PSV'ers (Jan van Beveren, Adri van Kraay, Kees Krijgh, Willy van der Kuylen en de gebroeders Willy en René van de Kerkhof) opgeroepen, vier Ajacieden (Piet Schrijvers, Wim Suurbier, Ruud Krol, Ruud Geels) en verder onder meer de oud- Ajacieden Cruijff en Neeskens van Barcelona. De vrijdag voor de wedstrijd AJAX MAGAZINE APRIL 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 31