"Door Jopie kwam ik in Oude liefde door Gijsbert Spierenburg George Knobel was acht maanden trainer van Ajaxr van 1 augustus tot 12 april 1974. Het was een bewogen episode. Voor de gewezen aardappelensteker uit Roosendaal viel het doek na een geruchtmakend interview, nota bene op Goede Vrijdag. 'Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen'. Voorzitter Van Praag zond de brave Brabander meteen heen, krap twee weken later hield het weekblad op te bestaan. "Met Jopie en dank zij Jopie. Alleen daarom is het met Ajax bergopwaarts gegaan", zegt Knobel nu. "Ik heb het me later als trainer van MW wel eens laten ontvallen: Ajax, zei ik in die dagen wel eens zachtjes tegen mijn Limburgse vrienden, is slechter georganiseerd dan MW. Ajax was bezig uit z'n voegen te groeien, maar de successen verhulden alles. Johan Cruijff zag dat als eerste. Vandaar zijn voortdurende conflicten met het bestuur. Met Jopie en dank zij Jopie. Alleen daardoor is het met Ajax bergopwaarts gegaan". George Knobel (71 nu) was destijds nauwelijks in De Meer neergestreken of zijn beste voetballer die in die dagen toevallig ook de beste was van Europa, vertrok bimbambeierend naar FC Barcelona, naar Rinus Michels. Knobel: "Toen Cruijff verkocht werd dacht ik meteen: Michels z'n brood, is Knobel z'n dood. Cruijff ging weg en dan ben je klaar als trainer. Hij heeft nog twee wedstrijden voor me gespeeld. FC Amsterdam-thuis en FC Groningen-uit. Van Amsterdam wonnen we met 6-2 en van Groningen met 4-0. Met zijn laatste trap maakte Cruijff een doelpunt. Zeven minuten voor het einde stapte hij het veld af en zei tegen mij: 'Trainer, het is afgelopen, ik speel niet meer voor Ajax'. Het was geen transfertijd, hij kon eigenlijk niet weg, maar de verhoudingen tussen hem en Ajax waren zozeer vertroebeld dat het er toch van is gekomen. Zijn vertrek had niks met mij te maken, ik was er pas". "Ajax was in 1973-1974 een elftal dat de grote successen al had meegemaakt. Iedereen dacht het ook zonder Cruijff te kunnen. Dat bleek niet het geval. De spelers waren eigenlijk allemaal jaloers op de geweldige populariteit van Cruijff. Begrijpelijk misschien, maar ondertussen George Knobel (staande geheel links) en de Ajax- selectie die hij in de zomer van 1973 onder zijn hoede nam. zat ik er mooi mee. En als het dan niet meer loopt zoals het moet lopen, dan ga je er als trainer uit. Zo makkelijk is dat. In de competitie ging het uitstekend, maar in de Europa Cup 1 werden we al in de eerste ronde uitgeschakeld na een verlenging in Sofia. De Super Cup hebben we nog kunnen winnen, maar ja, er waren er toch te veel bij die het grote geld roken en absoluut weg wilden". "Als ik u de salarislijst laat zien van dat geweldige Ajax met zijn drie Europa Cups dan zie je daarop Cruijff staan met een jaarsalaris van 95.000 gulden. Dan zie je daarop Piet Keizer en Jan Mulder staan voor ieder 50.000 gulden per jaar en dan kom je daarop ook de namen tegen van Willem Suurbier, Barry Hulshoff en Gerrie Mühren voor ieder 25.000 gulden. En toen AJAX MAGAZINE APRIL1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 30