Avenhorn zou willen contracteren. Van Gaal zelfheeft niet de minste behoefte de geruchten te bevestigen. "Ik wil hierna natuurlijk graag bij een buitenlandse topclub werken, en dat zal er uiteindelijk waarschijnlijk ook nog wel van komen, maar het is op dit moment totaal niet aan de orde. Het heeft ook geen zin op die wilde verhalen te reageren. Als ik een club noem, maak ik het alleen maar moeilijk voor degene die er wel als trainer komt te werken. Het lijkt me geen verrassing dat ik de ambitie heb. Zoals ik ook als voetballer destijds naar het buitenland ben gegaan. Met FC Antwerp heb ik zo'n vijftien Europese wedstrijden gespeeld. Als trainer wil ik behalve bij een Nederlandse club ook elders presteren." Van Gaal is ervan overtuigd dat hij ook in het buitenland zal kunnen slagen. In zijn ogen is het voor een trainer makkelijker om buiten de landsgrenzen succesvol te zijn dan voor een speler. "Ik denk niet dat ik als trainer evenveel problemen zou hebben als bijvoorbeeld Bergkamp en Jonk op dit moment bij Inter ondervinden. Voor een speler is het toch moeilijker, denk ik. Of dat met een verschil in macht te maken heeft? Ik wil het geen macht noemen. Natuurlijk heb ik macht, maar als ik daar gebruik van maak, ben ik verkeerd bezig. Ik wil mensen overtuigen van mijn gelijk, dat wel. Maar op zich is het wel zo dat je als trainer iets meer vat hebt op je eigen werk. Als speler word je opgesteld en moet je je schikken naar het heersende systeem. Als je verkeerd wordt gebruikt, ben je vrij machteloos. Dat zie je bij Bergkamp en Jonk gebeuren. Als trainer heb je meer bewegingsvrijheid. Daar staat tegenover dat je alleen maar indirect kunt presteren. Bergkamp, Jonk en die andere jongens hebben het moeilijk. Met wat ik van de Italiaanse competitie zie, kom ik tot de conclusie dat er daar niet collectief wordt gevoetbald. Je ziet daar alleen maar individuele bv'tjes over het veld bewegen. Dat is juist hetgeen waar ik als trainer tegen heb gevochten. Hier wordt collectiviteit geëist." De kwetsbare stijl Van Gaal wist al in november dat hij bij Ajax zou blijven. Reeds toen waren er andere potentiële werkgevers, maar hij wist dat hij en Ajax met elkaar verder wilden. In dezelfde tijd was het rendement van de nieuwe nummer 10 Jari Litmanen ook aanleiding tot spectaculaire verhalen over buitenlandse belangstelling. "Ik heb inderdaad al in een vroeg stadium tegen Jari gezegd dat ik zou blijven. Ik hoopte dat het voor hem een overweging zou zijn bij het nemen van een beslissing. Jari zal het waar dan ook redden als speler. Hij is leergierig en coachbaar; een fantastische prof... Ik hoop dat de groep zoals die nu is bij elkaar blijft. Maar ik weet dat het een utopie is te denken dat dat lukt. Ik weet dat sommige spelers de verleiding, als die er komt, niet zullen kunnen weerstaan. We krijgen van de zomer het WK. Als Nederland het daar goed doet kan dat Ajax zo drie a vier spelers gaan kosten. Zo werkt het nu eenmaal. Of ik hoop dat het Nederlands elftal niet goed presteert? Nee, want dan krijg ik hier teleurgestelde spelers terug. Ik wil dat het Nederlands elftal goed presteert, dat de Ajacieden goed spelen en dat ze gewoon bij Ajax willen blijven. Misschien dat mijn eigen aanblijven in sommige gevallen een rol kan spelen, maar ik ben realistisch genoeg om daar niet te veel van te verwachten. Als het buitenland lonkt; als het geld lonkt, krijgen veel spelers het moeilijk. Om de sportieve uitdaging en om het geld. Maar ik weet bij voorbaat voor welke spelers de verleiding te groot zal zijn. Het enige wat ik kan doen is duidelijk zijn tegen spelers. Ik laat ze weten of ik ze graag wil behouden of niet. Maar de keuze maken ze altijd zelf. Er zijn spelers vertrokken van wie ik het niet erg vond dat ze gingen. Dat was dan voor alle partijen de beste oplossing. Maar er zijn ook spelers weggegaan die ik liever had gehouden. Als ze die keuze maakten, dan lag ik er nooit van wakker. Het waren voor mij voldongen feiten en ik moest met de beschikbare groep verder. Er zijn altijd alternatieven te vinden. Dat is ook wel gebleken, dacht ik. En dat moet ook, want ook als een speler uit vorm raakt, moet er een oplossing worden gevonden. Dat werd ook weer zichtbaar toen ik, na PSV, moest beslissen dat het doek even voor Van den Brom was gevallen. Hij kon zijn gebrek aan snelheid niet met tactisch inzicht compenseren. Hij heeft nu nog te veel moeite met het systeem van vooruit- verdedigen om daarin zijn eigen spel te spelen. Zijn individuele tactiek mag niet ten koste gaan van de collectieve tactiek. Dat gebeurde wel en dus moest ik na PSV besluiten dat hij ernaast kwam te staan. Nu kon ik dat ook beslissen, want sinds januari was Tarik Oulida weer fit, met Seedorf de andere kandidaat voor 4. Maar ik vind dat Van den Brom nog steeds een goede aankoop is geweest. Ik heb hem direct gezegd wie zijn concurrenten waren en dat ik hem geen basisplaats garandeerde. Ik garandeer niemand een basisplaats. Ik moet de besten opstellen, dat is de enige regel die geldt. Hij had de eerste kans. Nu krijgt Oulida zijn kans. Maar we hebben met Van den Brom wel goed gepresteerd als collectief. En John heeft zoveel persoonlijkheid dat hij deze klap erg goed kan verwerken. Dit is de situatie die we zo graag wilden bereiken. Dat je een zodanige selectie hebt, dat je op iedere plek concurrentie hebt. We wilden niet meer in de situatie komen waarin we vorig jaar zaten toen we Roy, Van Loen en Willems tussentijds verkochten en Edje Davids in een Europese wedstrijd linkerspits moest spelen. Dat Van den Brom nu gepasseerd

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 21