zien hoe eenvoudig het soms kan zijn om een diepgaande tegenstander buitenspel te zetten. En dan zullen sommige mensen zeggen dat je op die leeftijd nog niet met dergelijke tactische dingen moet beginnen, maar het is toch een belangrijke spelregel die nu eenmaal veel invloed heeft op het spelverloop. Het valt mij juist altijd op dat trainers nooit aandacht geven aan de buitenspelregel. Zelfs in de top zie je bij de partijen die gespeeld worden dat er gewoon niet eens aan buitenspel wordt gedaan. Dat is pas raar." Hoger is onmogelijk Tijdens de wedstrijd tussen de D2 en AFC Dl gaat inderdaad af en toe de vlag omhoog van beide grensrechters. De protesten van de ouders onderstrepen hoe serieus hier gevoetbald wordt. AFC is niet de mindere van Ajax. Het spel loopt misschien iets minder gestroomlijnd, maar toch zijn de ploegen aan elkaar gewaagd. Ook misschien wel een beetje omdat de Ajacieden niet hun dag hebben. De kleumende ouders die in een ijzige miezerige novembernevel hun kinderen aanschouwen, zien een spannende wedstrijd die eindigt in 1-1. Het is de eerste keer dat de D2 een punt verspeeld. Uit de De broeken zijn misschien nog wat aan de lange kant, maar de Ajax-stijl is onmiskenbaar. Ivo Pas snelt met de bal aan de voet voorbij een tegenstander. voorgaande vijf wedstrijden werden tien punten gehaald met een doelsaldo van 51 voor en 1 tegen. Het is een vrij eentonige competitie, maar er bestaat geen mogelijkheid het elftal hoger in te delen. Hoger is namelijk bij de C-junioren op zondag en met die klasse verschilt de D2 te veel in leeftijd. In de ogen van Co Adriaanse mogen de spelers niet zo geïntimideerd worden door de grotere tegenstanders dat ze te bang zijn om te voetballen. "Het is niet verkeerd om ze via fysiek sterkere tegenstanders te dwingen oplossingen te kiezen voor het gegeven dat ze er op snelheid niet langskomen," stelt Adriaanse. "Het positiespel wordt dan belangrijk en het snel verplaatsen van de bal. Maar in feite streven we ernaar om onze elftallen afwisselend tegen sterke en iets minder sterke tegenstanders te laten spelen. Op die manier komen ze ook toe aan de individuele acties. Die blijven natuurlijk erg belangrijk voor een Ajax- speler, dus moeten ze soms ook het gevoel AIAY AA Ar. A 71 MP PPRPI I API 1 QQA hebben dat ze een tegenstander voorbij kunnen komen." Druk wegnemen Tussen de D2 en de Dl zit ook een groot verschil. Volgens trainer Jan de Koning staat dat verschil ongeveer gelijk aan acht doelpunten. "Het is net dat jaar dat de Dl ouder is. Dat scheelt erg veel. Het typische is, dat dat in iedere leeftijdscategorie geldt. Laat de D2 tegen de El spelen, de Cl tegen de C2 of de Al tegen de A2 en overal bedraagt dat verschil in een wedstrijd zo'n beetje 8 doelpunten. Zo hoort het kennelijk dus. Het is ook wel logisch. Zeker als je ziet wat Ajacieden er in één jaar bijleren. Zelfs dus in het laatste jaar bij de jeugd, in de A, maakt dat ene jaar verschil in leeftijd een groot verschil op het veld." De Koning heeft het bij de D2 van heel nabij kunnen meemaken. Dat team heeft hij al voor het derde jaar, namelijk vanaf de El, onder zijn hoede. "Het geeft een enorme kick als je ziet hoe veel beter die jongetjes in die paar jaar geworden zijn. Dan weet je waar je met z'n allen zo hard aan werkt. De Dl en D2 zijn kwalitatief heel sterke teams. Ik denk dat er bij die twee teams veel spelers zitten die goede mogelijkheden hebben. Er zijn in mijn ogen ongeveer vijf echte toppers. Die zie ik, als er geen vervelende dingen tussenkomen, later echt nog hoge ogen gaan gooien. Je staat versteld als je ziet wat die gasten al allemaal kunnen. Ze zijn zo goed, dat ik af en toe vergeet dat ze pas 11 zijn. Dan draaf ik een beetje door in wat ik van ze eis. Dan word ik een beetje ongeduldig. Maar gelukkig komt er dan altijd een moment waarop ik me realiseer dat ik er wel veel, maar nog niet alles van mag verwachten. Dan heb ik getraind en lig ik weer thuis op de bank en dan hoor ik nog wel eens bepaalde dingen die ik tegen een speler heb gezegd. Jezus, denk ik dan, laat ik nou gewoon even kijken naar wat hij wel allemaal beheerst. Dan word ik weer wat rustiger. Ik moet ook juist zorgen dat de druk op de spelers niet te groot wordt. Die druk is natuurlijk toch al groot. Ouders, familie, vriendjes en niet te vergeten de jongens zelf, voeren de druk behoorlijk op. Ze voetballen bij Ajax! Dat is nogal wat. Je ziet soms ook jongens die 9«ï

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 95