zegt wel genoeg. Ik ben begonnen als stopperspil, dat heb ik een paar maanden gespeeld. Daarna was het 't bekende verhaal van de keeper die ziek was en de veldspeler die wordt aangewezen om onder de lat te gaan staan. Dat werd ik dus. In een bruine, wollen trui, als ik me goed herinner. Pas veel later ben ik me gaan interesseren voor keeperstenues. Het moet me goed staan, dan voel ik me het lekkerst. In een een blauw shirt is dat bij voorbeeld het geval. Maar goed, op m'n zestiende ben ik naar Zeeburgia verkast. Eerst een jaar in de A 2, vervolgens interegionaal met de A 1Bij Zeeburgia kom ik nog regelmatig, bij Amstelland niet, daar ken ik niemand meer." 3. De Droom "Ik heb nooit gedroomd of geambieerd om profvoetballer te worden. Niet dat ik niet bezeten ben, integendeel, maar ik ben nou eenmaal geen dromer, op geen enkel vlak. Daar ben ik te veel realist voor. Ik heb ook nooit idolen of voorbeelden gehad. Niet in de sport, niet in de muziek, nergens in. Pas sinds ik betaald voetbal speel houd ik keepers extra in de gaten als ik een wedstrijd zie. Tuurlijk is het prachtig om aan de top te spelen, maar een droom, nee. Als ik dan toch iets moet zeggen dat De Droom benadert, was het die om piloot te worden. De eerste keer dat ik in een vliegtuig zat, toen we van Suriname naar Nederland verhuisden, werd ik er al helemaal door gegrepen. Ik zou later graag de vliegerij ingaan." 4. Het Besef "Dat kom je meerdere malen tegen in je loopbaan, ik denk niet dat je kan spreken van Het Grote Besef. Op verschillende punten in je karriere dringt het tot je door waar je toe in staat bent. Bij Zeeburgia besefte ik dat ik goed kan keepen, nadat ik door Aad de Mos gescout werd drong het tot me door dat ik mijn brood er wel eens mee zou kunnen verdienen en eenmaal in de basis bij Ajax besefte ik me dat ik het Nederlands elftal zou kunnen halen. Het is meer een soort groeiproces. Maar cruciaal was toch wel het eerste contract dat ik bij Ajax kreeg aangeboden. Op een toernooitje met de A-junioren in Rijswijk kreeg ik te horen dat ik een voorcontract zou krijgen op het moment dat ik naar het C-team zou overstappen. Dat eerste voorcontractje beschouw ik als het grote begin van alles." 5. Het Debuut "Eigenlijk bewaar ik aan mijn tweede wedstrijd in het eerste de mooiste herinneringen, maar goed, eerst het debuut. Dat was tegen AZ, toen nog AZ'67. Ik speelde in die tijd, het was 1984, in het tweede en hoorde op zondagochtend dat ik mee moest omdat Sjaak Storm licht geblesseerd was. Tijdens de bespreking werd de knoop doorgehakt: ik moest de wei in. Ik was niet extra gespannen of zo, zo'n debuut moet je gewoon ondergaan en er niet te veel over nadenken. Zodra ik mezelf te veel ga opfokken en er te veel over nadenk gaat het juist fout. Ik kan me nog herinneren dat bij AZ David Loggie heel lastig was. Maar het ging hartstikke goed, zeker voor een beginneling. Een week later was echter de climax, thuis tegen PSV. We wonnen met 1-0 en ik mag wel zeggen dat ik volstrekt foutloos keepte. Na afloop werd ik op de schouders het veld afgedragen. Die middag, en vooral dat ene moment na afloop, zie ik nog steeds als het absolute hoogtepunt uit mijn karriere. Een dag later las ik in de kranten dat ik de nieuwe attractie in De Meer was. Nu besef ik pas hoe de media een speler kunnen opblazen. Voor sommige spelers die op een voetstuk zijn geplaatst is dat fataal geweest. Daarom moet je je nooit gek laten maken door wat er gezegd en geschreven wordt. Niet in goeie tijden en niet in slechte tijden." 6. De Ontwikkeling "Aad de Mos was de eerste trainer die ik echt bewust heb meegemaakt. Daarvoor, in de A-junioren en het C-team, had ik er nog niet genoeg kijk op om te beoordelen of een trainer nou juist goed was of niet. Het klinkt misschien gek, maar Kurt Linder, mijn eerste trainer bij de A-selectie, kwam op mij over als een goeie trainer. Toen hij later weer terugkeerde zag ik dat wel zitten. Maar toen kwam ik er al gauw achter dat zijn trainingen te ouderwets waren, hij viel door de mand. Van De Mos heb ik nooit hoogte kunnen krijgen. De ene keer lachte hij naar me en maakte een babbeltje, de andere keer liep hij me straal voorbij, alsof- ie me niet eens kende. Heel vreemd. Johan Cruijff was een genot om onder te trainen, dat kan iedereen beamen. Er wordt wel eens gesuggereerd dat ik een speciale band met hem heb, maar dat is niet zo. De selectie sprak zijn vertrouwen in mij uit, waarop Cruijff zijn keuze op mij liet vallen. Na de tweede keer Linder kwam Beenhakker. Aan hem merkte je dat hij bij Real Madrid gewend was te werken met vedettes, die veel uit zichzelf doen. Terwijl de jonkies bij Ajax juist een strakke hand nodig hadden. Op zich geen slechte trainer, een goeie sfeermaker. En dan nu Louis van Gaal, een hele goeie trainer, dat vond ik al toen hij nog assistent was. Dat heeft me zelfs een serie mindere wedstrijden opgeleverd. Toen Van Gaal hoofdtrainer werd wilde ik me van m'n allerbeste kant laten zien, wilde voor hem door het vuur en fokte mezelf toen wat te veel op. Een pure klassetrainer. En Frans Hoek is natuurlijk heel belangrijk geweest voor mijn ontwikkeling. Een verademing om onder te trainen en hij geeft je veel vertrouwen. Talent komt er eerder uit onder hem, dat is zijn grote kracht." 7. Ajax "Laatst kwam ik in de bioscoop mensen uit Chili tegen, die wisten alles over Ajax. Dat zegt genoeg. Bij clubs als AZ en PSV is de wereldwijde uitstraling weer heel snel verdwenen, bij Ajax zal die uitstraling altijd blijven. Ajax is ook een heel trendy club. Of het nou om shirtreclame, VIP-boxen of de jeugdopleiding gaat, Ajax is altijd de eerste. Op dit moment voel ik me er alleen niet happy meer. Ik heb het gevoel dat ik mentaal en fysiek op mijn top zit, maar ik krijg niet de gelegenheid dat te tonen. Na dit seizoen heb ik nog een optie voor twee jaar, maar die wil ik niet op de bank slijten. Als het bij Ajax niet meer lukt hoop ik op een kans in het buitenland. Nee, een andere Nederlandse club trekt me niet zo. Ik kan nog zeker vijf, zes jaar mee op topniveau. Maar gelukkig is het voetbal niet bepalend voor m'n levensgeluk. Ik ken mijn eigen waarde, als mens, dat vind ik veel belangrijker." AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1994 75

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 75