Ajaxr de club waar muziek in zit Collectors Item door Evert Vermeer fotografie: Louis van de V *imMf Het aantal grammofoonplküèn "7 m dat in de loop van de decennia op de markt is gebracht om Ajax aan te moedigen dan w lof toe te zwaaien, loopt in de tientallen. Dat feit op zich mag de club als een compliment opvatten, maar of dat gevoel stand houdt nadat de betrokken platen beluisterd zijn, valt te betwijfelen. Want, vrienden, laten we elkaar geen mietje noemen: als het u om de muzikale kwaliteit te doen is kunt u de Ajax-discotheek beter van de hand doen. ft* HMaeac In deze aflevering van Collectors Item nemen we een duik in de muzikale vruchten waartoe Ajax menigeen heeft geïnspireerd.. Zelfs wanneer aan de goede bedoelingen van de makers niet hoeft te worden getwijfeld, is de trieste constatering dat de teksten van de stoplappen en rijmelarij aan elkaar hangen. Een makkelijk melodietje is over het algemeen van elders geroofd en zelfs aan de hoezen is weinig aandacht besteed. Een gezellige elftalfoto is nog wel het meest creatieve dat de ontwerpers kunnen bedenken. Die overgesimplificeerde produktie is natuurlijk wel te verklaren: iedereen moet kunnen meezingen, een eigenschap die wordt gedeeld met menige carnavalsdeun. Bovendien is voetbal is een sport die van traditie en clichés aan elkaar hangt, en herkenbaarheid is ook bij de strijdliederen dus onmisbaar. Nee, voor de muziekliefhebber valt er weinig te genieten op het voetbalfront. De aantrekkingskracht van de Ajax-platen ligt dan ook vrijwel uitsluitend in de curiositeit en ze vormen vaak een souvenir aan historische wapenfeiten. Daarover straks. De Ajax-mars Het enige lied met officiële status is de Ajax- mars, het clublied dat inmiddels enkele malen op de plaat is verschenen. De oudste opname dateert van 1919, enkele maanden nadat het lied werd gecomponeerd door de Belg Painparé ter gelegenheid van de eerste landstitel. De opname door het Odeon- orkest vond plaats in een studio aan de Keizersgracht, waar de elektrische opname nog een futuristisch verschijnsel was: de Al A X MAT.A7INF FERRIJARI 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 62