dinsdag en donderdag deed de vader van Edwin Godée het en zaterdags gingen we met z'n allen weer naar de wedstrijd kijken. Die sfeer, dat geluk, zo'n jongen daar op het veld te zien voetballen; het gaf zoveel voldoening. Dat geluk was niet te koop". "Ik weet nu dat je met geld ook kunt huilen. Ik zie het aan Marco. Hij kan kopen wat hij wil, maar op een gegeven moment houdt het natuurlijk een keer op. Dan heeft hij alles. Dan blijft er niets meer over. Als hij jarig is, vraag ik hem wel eens of hij nog wensen heeft. Wat moet hij dan zeggen? Wat moet ik hem dan geven? Waar kan ik hem nu nog blij mee maken?". "Ik krijg zoveel van hem, maar ik kan nooit wat teruggeven. Ik vind het vreselijk om met lege handen te staan. Op 31 oktober is hij 29 geworden. Ik heb hem gefeliciteerd en hem gevraagd of er nog iets was waarmee ik hem een plezier kon doen. Toen zei hij: 'Pa, ik heb niks nodig, ik heb alles al'. In de kiosk vond ik later een boek dat ik hem ten slotte heb gegeven. "In een sluier gevangen" van Betty Mahmoody. Marco is er aan begonnen en heeft het in een adem uitgelezen". "Ik kende het boek, ik wist zeker dat hij het mooi zou vinden. Marco en ik lijken erg op elkaar. We hebben hetzelfde karakter, we zijn beiden winners en we hebben ook dezelfde maten. Alles van hem past me. Zijn kleding, zijn schoenen. We hebben beiden maat 43. We zijn net een tweeling. Ja, zo boeren we onder elkaar en daarom heb ik er ook zo veel pijn van, van die rot enkel". groteske vormen aan. "Ik hou zijn post bij. Elke week krijg ik uit Milaan zakken vol. De brieven komen vanuit alle hoeken van de wereld. Uit Senegal, China, Kameroen, Bulgarije, de Ivoorkust, Brazilië. Overal komt het vandaan en allemaal willen ze een foto van Marco hebben en een handtekening. Marco zorgt voor de foto's, ik doe de rest. Wie geen postzegel meestuurt, stuur ik niets terug. Al die zegels kan ik niet blijven kopen. Ik zou daar een salaris aan kwijt zijn". Juniorentijd het mooist De tijd verstrijkt, veel te snel naar de zin van Joop van Basten. Er zijn van die dagen dat op z'n flatje in Utrecht zijn ziel is gevuld met weemoed. "Toen Marco 22 was, dacht ik: 'Hij heeft nog tien jaar voor de boeg'. Voor je het weet is het zover. Hij is nu 29. De tijd vliegt. Het is voorbij voordat je het weet. Zeker met zo'n carrière. Wat is een seizoen in wezen? 34 wedstrijdjes; het is zo om". "Zijn pupillen-tijd vond ik zijn mooiste periode. Hij was toen nog zo heerlijk afhankelijk van me. In die jaren deden we alles samen. Altijd en overal ging ik met hem mee. Ik herinner me nog dat hij voor een centrale jeugdtraining op een zaterdagochtend naar Zeist moest. Het regende pijpestelen. De straten stonden blank. Je moest als het ware met een roeiboot de weg over. We durfden niet te bellen of het doorging. De mededeling van de afgelasting wilden we niet horen. We moesten ernaar toe. In de auto hielden we de moed erin: het gaat door, die velden in Zeist zijn zo goed, het gaat daar altijd door. Maar het was natuurlijk tegen beter weten in". "Een andere keer, ook op weg naar het sportcentrum van de KNVB in Zeist, belandden we op de snelweg bij Bunnik in een lange file. Marco was bang dat we te laat zouden komen. Pa, neem de vluchtstrook maar, zei hij, als de politie je aanhoudt zeg je maar dat je niet goed bent geworden. Ik heb toen over een afstand van acht kilometer de De vraag die Marco van Basten, en met alle voetballiefhebbers, bezighoudt: komt hij weer terug op topniveau? vluchtstrook genomen. Zo bezeten was ik er zelf ook van in die jaren". Geluk is niet te koop "Ik vond het fantastisch dat intense leven met die jongen. Ik reed hem overal heen. Eerst naar UW en Elinkwijk, later naar Ajax. Op maandag en vrijdag bracht ik hem naar Amsterdam voor de training, op A A A AV Ait A r. A 7 I KI C CCDDIIADI 1QQ4

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 44