ver. Van Basten senior: Marco zegt het me vaak: 'Ik voetbal nog zo graag, ik wil nog zo graag'. Ik weet het, voetbal is zijn lust en zijn leven. Al verdiende hij er geen stuiver mee. Het is de liefde voor het spel. Stond hij er maar wat nonchalanter tegenover. Dan zou hij zich aan die enkel niet meer laten opereren. Dan nam hij al die risico's niet meer. Dan liet hij het wel uit zijn hoofd om nog heel de wereld over te trekken op zoek naar een specialist die hem kan helpen". "Van de ene dokter naar de andere, vanwege die rot enkel. In wezen had hij natuurlijk beter zijn poot kunnen breken. Als hij weet waaraan hij toe is, is het leed te dragen. Een halfjaartje revalideren is niet erg. Een halfjaartje fietsen ook niet. Als het dan maar over is. Maar die garantie kunnen de dokters hem niet geven. Marco moet afwachten, de specialisten weten het niet, ze kunnen er nog niets van zeggen". "Er zijn voetballers die het slechter hebben getroffen. Ian Mulder werd, toen hij 27 was, afgekeurd. Wat te denken van Danny Hesp van Ajax, van Jan Monster van FC Utrecht of van Robbie de Wit? Dan mag Marco natuurlijk niet eens mopperen. Marco is verder gezond en hij heeft een mooi gezinnetje. Het floreert allemaal bij hem, alleen die enkel moet nog genezen. Maar wie kan hem helpen?". Pijn en verdriet De rook van zijn sigaret stijgt in grote vraagtekens omhoog. "Ik lig er eerlijk gezegd wel eens van wakker. Ik heb er veel pijn en verdriet van dat hij zo loopt te tobben. Het is toch je zoon. Die onzekerheid is slopend. Op zijn manier houdt Marco zich flink. Als ik er met hem over begin, zegt hij: 'Pa, we gaan niet zielig doen. We komen er wel overheen'. Een blessure is nu eenmaal inherent aan het bedrijven van sport. Cruijff liet zich destijds terugzakken naar het middenveld. Ik denk dat Marco dat straks ook zal gaan doen. Die laat zich voor in die spits niet meer afslachten, ben je gek?" "Na dit leven komt er voor hem nóg een leven. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat hij straks met een kruk moet lopen. Dat is het hem ook allemaal niet waard. Hij heeft nog een heel leven voor zich en naar ik hoop ook nog een aardig voetballeven. Als ik hem was zou ik mijn best doen om wat trainingsdiploma's te halen. Zo'n functie als Cruijff heeft bij Barcelona zou ook wel wat voor Marco zijn. Cruijff en Marco hebben grote overeenkomsten. Bovendien kunnen ze het goed met elkaar vinden. Ze hebben wel eens ruzie gehad, maar alles is uitgepraat". Over zijn pupillen heeft Johan Cruijff recent in het Spaans een boekje open gedaan. De voormalige Nummer Veertien zegt daarin te vrezen dat Marco van Basten na zijn carrière vermoedelijk snel vergeten zal zijn. Joop van Basten: "Beb Bakhuys, Faas Wilkes, Leen Vente. Men verneemt er tegenwoordig niets meer van. Wie weet er nu nog dat Leen Vente het eerste doelpunt in de Kuip heeft gemaakt? Alles is vergankelijk. Tonnie van der Linden was in z'n DOS-tijd de grote held van Utrecht. Je hoort niets meer van hem. Hij is nu geloof ik loodgieter in het bedrijf van z'n vader". "Misschien heeft Cruijff wel gelijk met zijn bewering dat Marco snel vergeten zal zijn. In zijn woorden zit een kern van waarheid. Maar Cruijff moet niet vergeten dat het leven van een voetbalprof momenteel iets anders is dan het vroeger was. Als je het tegenwoordig als vedette iedereen naar de Marco van Basten in aktie voor Milan tegen PSV en zoals zo vaak in de afgelopen jaren zwaar geattakeerd. zin wilt maken, heb je geen leven meer. Dan leef je alleen voor het volk. Marco beseft gelukkig dat hij ook nog een gezin heeft. Daaraan hecht hij veel waarde". "Marco is een jongen die een pantser om zich heen bouwt. Hij moet wel. Anders gaat hij eraan onderdoor. Laatst wilde ik samen met hem in Utrecht een hapje gaan eten. We hadden nog geen hap door onze keel of er stonden alweer tientallen mensen in de rij voor een handtekening. Hij is bekend en beroemd. Waar hij ook komt, hij heeft altijd mensen om zich heen". "Waarom denk je dat die jongen nu in Nederland zit? In Milaan moet hij dagelijks alles en iedereen te woord staan. Hoe gaat het met je, Marco? Wat zegt de dokter, Marco? Wanneer speel je weer, Marco? Zo gaat dat en niet anders. Hij wordt daar gek van. Want neem nou maar van mij dat zijn humeur eronder lijdt. Gelukkig heeft hij in Liesbeth een fantastische vrouw". De aanbidding neemt zo nu en dan AIAV AA A C A 7 I KI C CCDDI I ADI 1QQ>1

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 42