besloten: de winnende goal voor Ajax tegen Lokomotive Leipzig, in de Europa Cup II- finale in Athene. Dat de tik van Groningen voor blijvend letsel hadgezorgd, bleek in Milaan, waar Marco van Basten in zijn eerste seizoen voor Milan slechts elf keer in aktie kwam. Oorzaak: zijn enkelgewricht dat operatief moest worden behandeld naar aanleiding van een oude blessure... Een blessure die steeds zou blijven opspelen om zich tenslotte tot beroemdheid op te werken. De "Enkel van Marco", het is een begrip geworden. Helaas, want die enkel komt niet meer goed en dat doet alle voetballiefhebbers pijn. En wat te denken van Marco's grootste fan, die het met de lijdensweg van de vedette misschien nog wel moeilijker heeft dan de ex-Ajacied. Die grootste fan van Marco van Basten komt in dit interview aan het woord en zijn verhaal is ontroerend, vermengd met bitterheid en wanhoop. En met hoop. "Ik heb het Marco al gezegd: Je kunt zó mijn enkel krijgen. Dan neem ik de jouwe wel. Als 't moet vandaag nog. Ik vraag het me wel eens af: tegenwoordig kunnen die dokters de mooiste transplantaties verrichten. Ze kunnen een hart overplaatsen, een long, een mild, een nier. Maar met een eenvoudig enkeltje kan het niet". In de stem van Joop van Basten (62) trilt de wanhoop. "Ik zag het die middag bij FC Groningen gebeuren, vlak voor mijn neus. Ik zat op de tribune met Stanley, mijn oudste zoon. Die was over uit Canada. Hij zei nog: 'Kom ik nou daarvoor kijken?'. Het fatale moment vergeet ik nooit meer. In mijn geest draai ik die film nog herhaaldelijk af. Na twintig minuten gebeurde het. Marco was een beetje gerriteerd. Op het middenveld maakte hij plotseling een sliding op Edwin Olde Riekerink. Hij was te laat. Hij heeft het nog even geprobeerd, maar het ging gewoon niet". De aanslagen De vader van de wereldster dooft z'n sigaret en praat. Het is het verhaal van een kruistocht. "Marco heeft sindsdien eigenlijk altijd met pijn gevoetbald. Vaak genoeg, als hij me in Milaan na afloop van de wedstrijd terugbracht naar het vliegveld, heeft hij het mij gezegd: 'Die enkel, pa, ik blijf er maar last van houden, altijd pijn'. Het is jammer dat die jongen zo moet knoeien, woar?. Het is toch een voetballer geweest, waarnaar het publiek speciaal kwam kijken. Van die huis-tuin-en- keuken-voetballers hebben we er zat". "In Italië tegen Kohier van Juventus en Vierchowod van Sampdoria heeft hij heel wat duels op het scherp van de snede geleverd. Niets en niemand werd ontzien. Denk erom. Aanslagen op enkels en achillespezen waren schering en inslag. Als je dan als vader zat te kijken, sneed het in je hart als je zag dat je zoon voortdurend van die opdonders kreeg. Al die dreunen tegen die enkel; op een gegeven moment hield het natuurlijk een keer op". "Als diepste spits met z'n rug naar het doel van de tegenstander toe, was hij erg kwetsbaar. Ze schopten z'n standbeen weg en hup, daar had hij van achter weer een kleun te pakken. Hij kon springen wat hij wilde; aan al die trappen viel niet te ontsnappen. Hij heeft het me wel eens gezegd: 'En als ik de scheidsrechter dan vroeg of hij er niet iets tegen kon doen, kreeg ik een gele kaart of moest ik horen dat ik niet zo moest zeuren". De vader lijdt in stilte mee met de zoon. "Als de pijn te verdragen was, voetbalde hij. Of er ging een spuit in. De druk om te spelen was groot bij AC Milan. Marco was een topper. Het publiek wilde hem zien en de trainer moest hem opstellen. Meestal twee wedstrijden per week". "Bij Milan moet je presteren, elke minuut weer. Gullit kon die spanning op den duur niet meer aan. Bij Sampdoria is hij dit seizoen in een rustiger vaarwater terechtgekomen. Zijn prestaties zijn er naar. De druk van bovenaf is hij kwijt. Na zoveel jaren voelt hij zich daar beter bij. Milan had met Gullit wat meer geduld moeten opbrengen. Bij een volgende gelegenheid zullen ze wel wat voorzichtiger zijn". Milan heeft dit seizoen een enorme aderlating ondergaan. Gullit naar Sampdoria, Rijkaard naar Ajax, Lentini geblesseerd en Marco geblesseerd. Met die jongens in de ploeg zou Milan echt niet zo gemakkelijk van Sao Paulo hebben verloren als in Tokio is gebeurd. Het zijn karakterjongens. In dat soort wedstrijden gaven ze alles. Dan vestigden ze hun naam. Die topwedstrijden vonden ze het mooiste wat er was". Hij wil zo graag... Met vrouw en kinderen wacht Marco van Basten in Amsterdam op de genezing van de enkel. De weg naar het stadion is nog AA

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 41