opleidingsinstituten in de wereld, waar jongens worden opgeleid voor het topvoetbal" Hoe komt het dat U het nog nooit nodig heeft gevonden een wedstrijd te verbieden terwijl uw collega's in het land niet anders doen? "We hebben wel een paar keer ons hart vastgehouden vanwege het voetbalvandalisme. Daar wordt nu door de overheid, Ajax en de politie heel veel aan gedaan. En niet alleen met harde hand maar ook met allerlei activerende projecten in normale banen te leiden. Ik heb één keer gelast een wedstrijd Ajax - FC Den Haag zonder Den Haag supporters te spelen. Door mij is verder nog nooit een wedstrijd verboden maar ik vind het een beetje flauw om te zeggen dat mijn collega's dat aan de lopende band doen. Zo vaak komt dat niet voor maar ik probeerde het in ieder geval niet te doen en wel om een aantal redenen: Ten eerste vind ik dat een ongestoord verloop van de competitie van groot belang is voor alle betrokkenen en ten tweede vind ik dat je niet mag toegeven aan terreur en intimidatie. Elk verbod is een nederlaag. 99 procent van het publiek komt voor het voetbal. Die dupeer je als je een wedstrijd verbied. Ik vind de politie die wij inzetten wel een zware belasting en buiten iedere verhouding. We streven er dan ook naar om het ieder jaar met 10% te verminderen. Dat wordt ook mogelijk gemaakt door het gedrag van de Ajaxsupporters waarbij het succes van de club natuurlijk een belangrijke rol speelt." Sommigen vinden dat de kosten van de politie bij voetbalwedstrijden door de clubs moeten worden betaald. Vindt U dat ook? "Ik vind dat een heel moeilijk onderwerp. Het garanderen van orde en veiligheid is een politietaak. De mensen die naar een voetbalwedstrijd gaan hebben ook recht op bescherming. Ik vind het dus niet zo voor de hand liggend om de politiekosten zo maar door te berekenen. Een bijdrage in de kosten bij extreme gevallen als een plotselinge overplaatsing van een wedstrijd van De Meer naar het Olympisch Stadion lijkt mij niet onredelijk. Dan zeg ik: jongens help me even met het bijspijkeren van het extra overwerk want daar heb ik niet op gerekend. Maar het gemak waarmee sommigen in Den Haag wel eens roepen van: we belasten alles door, dat kan niet, want het eind is dan zoek. Dan krijg je op een gegeven moment commerciële politie. De organisatoren met het meeste geld krijgen ook de meeste service. En dat is niet eerlijk." Welke opmerking zou U tot slot nog willen plaatsen? (Na een stilte) "Eh... het doet er eigenlijk niet toe waar het stadion staat, als we elkaar maar veel treffen op het Leidseplein. (lacht voluit). Dat daar maar veel huldigingen mogen plaatsvinden! Het is misschien gek, maar iedere voetballer wil toch naar het Leidseplein. Met het Museumplein neemt hij geen genoegen. Zelfs met die fameuze boottocht toen Nederland Europees kampioen was geworden, zaten tijdens de boottocht spelers tegen me te klagen omdat ze niet naar het Leidseplein gingen. Dat kon toen niet omdat het veel te klein was voor die massa's mensen. Trouwens, het Museumplein was toen ook te klein. Of bij die laatste bekerfinale tegen Heerenveen. Er was geen huldiging voorbereid. Ajax had het kampioenschap gemist en die beker, nou ja, mooi, maar geen reden voor een huldiging. Nu was ik die dag notabene in Friesland en zat ik van daar uit via de televisie naar die wedstrijd te kijken. Ik zag die sfeer in dat stadion en ik dacht: dat redden we nooit, ze komen naar het Leidseplein. En ja hoor...! Het gaat dus altijd om het Leidseplein en waar het stadion komt maakt eigenlijk niets uit."

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 34