Er zijn trouwens nog een paar briljante momenten geweest toen we diep in de put zaten maar dit was er één van." Welke nog meer? "Ik aarzel of ik ze zal noemen. Maar ik denk dat de telefoon op beslissende momenten een geweldige uitvinding is geweest, zo midden in vergaderingen" liefst natuurlijk een finale van een Europa Cup, met Ajax uiteraard. Nou, en als dat niet valt te plannen, dan ben ik voor een krachtmeting tussen het Ajax-van-dan en de voormalige Ajax-spelers die schitteren in het buitenland. Er spelen zo ongeveer vier Ajax-elftallen in de wereld en allemaal uit dezelfde Ajax-school. De besten daarvan tegen het Ajax-van-dan, krijgen we een schitterende confrontatie!" Hoe ervoer U het moment dat de eerst paal de grond in ging? "Tja, denk je dan, daar gaat ie.... Dat is dan toch in onze bestuursperiode gebeurd. Zondermeer een groots moment maar ik dacht ook aan de opening. Zo'n paal is gauw geslagen. Maar straks, de eerste aftrap...Ik zal nooit vergeten dat ik het eerste concert in het Muziektheater bijwoonde. Dan ben je pas echt geëmotioneerd." Hoe stelt U zich de opening van het stadion voor? "Met een kanjer van een wedstrijd. Het Waarom Ajax een nieuw stadion nodig heeft is inmiddels wel bekend maar wat is het belang voor de stad Amsterdam? "Ik denk dat het belang moeilijk kan worden onderschat. Het geeft een enorme economische impuls. Het zal ook een uitstraling hebben naar de omgeving, Amsterdam zuidoost, die echt aan een impuls toe is. Dat moet echt in de lift. Het ligt ook uniek, aan het nieuwe station in Duivendrecht. Ik denk ook dat het bijdraagt aan de veiligheid. We kunnen ook grootschalige evenementen in huis halen die nu altijd onze neus voorbij gingen. Popconcerten die nu naar Rotterdam Ahoy of de laarbeurshallen in Utrecht gaan. Ik hoop ook op een hele hechte samenwerking met de RAI zodat we elkaar met allerlei aktiviteiten kunnen aanvullen" Hoe kijkt U naar de eenheid Amsterdam en Ajax? "Het gekke is dat veel Nederlanders achter Ajax staan. Niet alleen Amsterdammers. Amsterdam wil de hoofdstad zijn, toonaangevend, dus zie je enerzijds het Mokumgevoel en anderzijds die toonaangevendheid in Nederland. Ajax is natuurlijk geweldig voor de naambekendheid van Amsterdam. Als je in het buitenland komt kent niemand de burgemeester van Amsterdam maar wel Rijkaard. Het is me toch gebeurd dat ik voor het eerst van in m'n leven in Zuid Afrika kwam, ongeveer een half jaar geleden, en dat de eerste de beste taxichauffeur de opstelling van Ajax uit z'n hoofd kende. De club is in de eerste plaats een groot ambassadeur voor de stad. Eerst komt Ajax en dan een hele tijd niets... Maar er is meer. Ajax staat ook voor integratie. Als mensen in de wereld de opstelling van Ajax kennen past dat ook in het beeld wat ze van de stad Amsterdam hebben. Een tolerante stad waar bevolkingsgroepen goed met elkaar omgaan en ja, waar het probleem eigenlijk geen probleem is. En zeker als je naar Ajax kijkt. Niet alleen naar het eerste elftal maar ook naar zo'n instuif, waar de hele jeugd van Nederland, zo'n 700 jongens met enig voetbaltalent, aan de hand van hun vader, komt opdraven. Dat is grandioos. Ik heb dat van nabij mogen meemaken. Dan zie je dat sport veel meer is dan sport alleen. Het heeft een voorbeeldfunctie zoals Ajax dat heeft voor het klimaat in de stad. Als het de club goed gaat, gaat het ook in de stad ook goed. Als derde punt zie ik Ajax ook in de sfeer van opleiding, educatie en vorming als een "centre of excellent". Wij zijn altijd trots op onze twee Universiteiten, drie Hoge Scholen, ik weet niet hoeveel kunstacademies en noem maar op, maar we hebben ook Ajax als een van de modernste en meest toonaangevende

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 33