Hoe heeft U die ervaren? "Een burgemeester moet altijd begrip kunnen opbrengen. Maar begrip en geduld zijn twee verschillende zaken. Ik had alle begrip voor de mensen van het Olympisch Stadion die als leeuwen gevochten hebben, want het doet ons allemaal pijn dat dit brokje geschiedenis tegen de vlakte moet. Ik heb daar 45 jaar alles meegemaakt wat er maar mee te maken was en ik zie bepaald niet verlangend uit naar het moment dat de sloperbal in 1996 of iets later het echte einde van het stadion aankondigt. Of er van het oude Olympisch Stadion als herinnering iets blijft bestaan is een zaak van de deelraad Zuid. Zonder mij daarmee te bemoeien hoop ik toch dat bijvoorbeeld de toren als aandenken gespaard blijft. Ik heb er daarnaast ook begrip voor dat een gemeente, welke dan ook, z'n gemeentelijke belangen zo goed mogelijk probeert te verdedigen. Daartegenover heb ik geen begrip voor dat ein-de-loos tot ik weet niet hoeveel uitvechten van procedures. Dat men niet tweemaal maar wel twintigmaal een procedure begint. Ik bedoel, in de voetballerij is een wedstrijd na 90 minuten gelopen. Soms is er dan nog wel een verlenging en wat strafschoppen maar dan is het ook klaar! Maar in een bestuur worden er dan nog wat rondes aangeplakt, waarvoor ik weinig geduld kan opbrengen. Vooral ook omdat in de eerste rondes gebleken was dat alles juridisch goed in elkaar zat" Heeft U ooit getwijfeld dat het stadion er zou komen "Ja, ik heb vele malen getwijfeld, zeker wel tien keer. We hebben zeer vele, uiterst kritische momenten meegemaakt. Eén ervan was bijvoorbeeld de politieke besluitvorming, want het lag aanvankelijk allemaal nogal omstreden in het vorige college van B W. Het was zeer controversieel. Het huidige college is er als één man achter gaan staan. En de gemeenteraad. Ik had ook ernstige twijfel of we het politiek zouden doen. Zouden we het financieel rond krijgen? Kijk alleen maar naar de aanvankelijke gesprekken met de eerste financiers die tot niets hebben Burgemeester Ed van Thijn, hier in gesprek met Tijn Middendorp van het Ajax Magazine: "In het buitenland kent niemand de burgemeester van Amsterdam, maar wèl Frank Rijkaard!" geleid. Neem ook de aandelenemissie, die eigenlijk flopte vanwege de Golfoorlog. Het feit dat de ABN/AMRO toen het lef heeft gehad om de hele aandelenemissie van haar garantie te voorzien was een grote doorbraak. Dan was er nog de vraag of we de begrotingen rond zouden krijgen en het keiharde juridische gevecht met de mensen van het oude stadion. Dat allemaal heeft ons wel eens tot twijfel gebracht. De verdere procesgang bij de Raad van State en de civiele rechter, je weet het maar nooit. Pas toen het laatste fluitsignaal geklonken had, ging er gejuich op. We mogen echt respect hebben voor het doorzettingsvermogen van alle betrokkenen" Zou U ook zo hebben gehandeld als uw collega van Ouder Amstel? "Dat kan ik niet zeggen. Ik vecht me ook dood voor mijn gemeente. Overigens denk ik dat hij wel eens spijt zal hebben dat de zaak nu een paar honderd meter is opgeschoven. Dat laat hij ook wel eens blijken; want hij zou ook de revenuen gehad hebben." Waren er nog opmerkelijke momenten? "Absoluut. We moeten zeker niet die briljante zet vergeten van één van de ambtenaren. Toen het mis ging met Ouder Amstel kwam hij met het idee de zaak te combineren met het Transferium. Dat was enerzijds een linke zaak omdat we te maken kregen met een nieuwe partij. Een nieuwe bron van middelen moest worden aangeboord, een nieuw ontwerp moest worden gemaakt, maar alles is zo snel gelukt dat wij zonder vertraging een aangepast ontwerp gekregen hebben. Dit alles maakte het stadion overigens niet duurder, wel het complex maar een transferium hadden wij in het kader van het terugdringen van de automobiliteit toch nodig.

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 31