Leidseplein" veiligheid en communicatie. "En toen is de kogel door de kerk gegaan", zegt ex burgemeester Van Thijn. "Het zou oorspronkelijk een stadion moeten worden met alles er op en er aan. Letterlijk. Dus met een atletiekbaan. Op het moment dat de Olympische Spelen voor Amsterdam helaas in het water vielen hebben we de plannen voor een nieuw stadion eigenlijk niet meer losgelaten" Als het stadion in 1996 klaar is heeft het al met al zo'n tien jaar geduurd. Wat zijn volgens U de grootste knelpunten geweest? "Om te beginnen moet U een paar jaar vergeten, want toen de Olympische kandidatuur voorbij was, bleek ook het enthousiasme voor een nieuw stadion even voorbij te zijn. We moesten in feite weer van voren af aan beginnen. In de tweede plaats moest de overheid, in dit geval de gemeentelijke overheid, zich wel driemaal bedenken voordat men zoiets aan zou durven. We leven in een tijd van grote bezuinigingen. In ieder geval stond vast dat de overheid het niet alleen zou aankunnen en dat we op zoek moesten naar partners. En ten derde moesten er nogal wat politieke aarzelingen overwonnen worden.. En dan praat ik alleen nog maar over de eerste twee jaar. Het vereist natuurlijk een hele zorgvuldige afweging waarbij wij uiteindelijk hebben beslist om zestig miljoen gulden beschikbaar te stellen in een tijd dat de dubbeltjes niet voor het oprapen liggen. Dat ook allerlei voorzieningen worden gesloten, van buurthuizen tot bibliotheken, en in zo'n situatie vereist het nogal wat moed en visie om dan toch te zeggen: wij rukken uit voor een nieuw stadion" Wanneer kwam Ajax in beeld? "Dat was bij het aantreden van het huidige bestuur. Het vorige wilde er eigenlijk niet bij betrokken worden. Dat liet men althans blijken. Men had een houding vam we zien wel wat er gebeurt, wij zijn niet verantwoordelijk voor die Olympisch kandidatuur, we kijken de kat wel even uit de boom. Het nieuwe bestuur werd onze tweede partner. Met de beleggers kwam de derde partij in beeld en gingen we kijken of er een tripartite avontuur van te maken was. Helaas hebben we eerst een tijdje met de verkeerde beleggers aan tafel gezeten. Die waren niet vooruit te branden. Het Ajaxbestuur heeft toen gezegd: hoor 's even, zo kan het niet verder. Ajax kwam toen met nieuwe partners aandraven en uiteindelijk vonden we elkaar vrij snel. Vervolgens konden we aan de verdere obstakels beginnen." Wat waren die? "Kijk, het was op zich al een huzarenstukje dat de drie partijen (overheid, financiers en voetballerij), afkomstig uit hele verschillende werelden, toch vrij snel tot elkaar kwamen. Daarna moesten wij ons buigen over de planologische aspecten. Waar zet je zo'n stadion neer? Vijf lokaties moesten worden afgewogen. Dan de milieu-eisen in een moderne samenleving als vandaag, het hele spel van berekeningen. Je moet op een gegeven moment met een bouwcombinatie in zee die een plan moet leveren waarvan je zeker weet dat je, al bouwende, niet wordt geconfronteerd met een kostenoverschrijding. Het is een eindeloos passen en meten geweest om binnen die 202 miljoen gulden te blijven. Dat bedrag zal ook niet overschreden wordem Er zijn alle mogelijke garanties ingebouwd om daar binnen te blijven. Niemand wil nog eens een Stopera affaire" "Toen kwam nog het moeilijkste van het hele verhaal: kunnen we het exploiteren? Daarvoor zijn allerlei deskundigen van buiten aan te pas gekomen. De RAI werd nog eens ingeschakeld met hun expertise, want het kan niet alleen een voetbalstadion zijn. Er moeten grote evenementen in kunnen plaatsvinden en dat was niet het vak van de mensen die om de tafel zaten. En dan de problemen met de nabuurgemeenten en niet te vergeten de verdedigers van het oude stadion. Dat waren twee harde gevechten die we gevoerd hebben"

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 29