jong, is het tweede Nigeriaanse talent dat Ajax rijk is. "Door af en toe wat voor Kanu te vertalen hoop ik dat hij alles goed kan oppikken hier. Hij komt ook vaak bij ons over de vloer, eet dan een hapje mee. Ik kende hem in Nigeria al persoonlijk. Het is een heel groot talent, hij is heel veelzijdig. Ik ben blij dat hij nu bij Ajax speelt." Zoals Ajax al maanden de handen dichtknijpt met de komst van Finidi George. Na zijn eerste twee reservebeurten, bij het Supercup-duel tegen Feyenoord en de competitie-ouverture tegen RKC, sloeg hij tijdens zijn officiële debuut in de basis genadeloos toe. De verdedigers van FC Utrecht worden nu nog steeds badend in het zweet wakker als de film van die memorabele zondagmiddag 22 augustus weer in hun dromen wordt afgedraaid. Met zijn machtige, grote passen, zijn vloeiende slaloms en zijn op maat gesneden voorzetten speelde Finidi die dag de Utrecht-defensie compleet aan flarden. Twee weken later lag Amsterdam definitief aan de voeten van 'King Assist'. Zijn openingstreffer in de kraker tegen PSV, in een volgepakt Olympisch Stadion, bezegelde de bliksemsnelle doorbraak van Finidi George. "Het is al met al heel snel gegaan", glimt de oogappel van het Amsterdamse publiek. "Maar het is natuurlijk ook heerlijk voetballen in een elftal als Ajax. Iedereen kent zijn taak en voert die goed uit. In de Nigeriaanse competitie wordt met veel minder overleg gespeeld, veel egoïstischer ook. Daar is iedereen heel gehaast op zoek naar een doelpunt. Bij Ajax is voetbal veel meer een teamspel, uitgevoerd door mensen die ook nog eens hele grote individuele kwaliteiten hebben. Ik vind het niveau van de Nederlandse competitie trouwens over de hele lijn vrij hoog liggen. Van een aanvallend team als Vitesse kan ik echt genieten. Spelers als Hans Gilhaus en that Cocu-boy, dat zijn pure klassevoetballers. Maar ik denk dat er in onze huidige vorm maar weinig clubs in Nederland aan ons kunnen tippen. Daarbuiten is moeilijk voor mij te beoordelen. Ik weet wel, dat als deze groep bij elkaar blijft er hier mooie dingen staan te gebeuren. Dan is the sky the limit" Denken aan het WK... Ook over de toekomstperspectieven van het Nigeriaanse nationale team is Finidi hoopvol gestemd. Hoe kan het ook anders met een naam, die 'zonnige toekomst' betekent. Het WK-debuut, zijn ultieme jongensdroom, nadert. Vier jaar geleden versperde Cameroun in een allesbeslissend onderling duel de weg naar Italië, maar in de Verenigde Staten zijn de Super Eagles van de partij. Finidi zelve kookte op 8 oktober van het vorige jaar hoogstpersoonlijk het hoogtepunt uit de Nigeriaanse voetbalgeschiedenis voor, door zijn land in het cruciale treffen met Algerije aan het broodnodige laatste kwalificatiepunt te helpen. En hij ruikt kansen in Amerika. Met de internationale ervaring van spelers als Daniël Amokachi (Club Brugge), Augustine Okocha (Eintracht Frankfurt), Stephen Keshi (tegenwoordig RWDM) en Uche Ogechukwu (Fenerbahce) is de eerste ronde overleefbaar, meent Finidi. "We hebben met Argentinië, Bulgarije en Griekenland een zware poule getroffen, maar ik ben niet bang voor ze. We gaan niet naar Amerika om alleen maar mee te doen. We willen de wereld laten zien waar we toe in staat zijn. En dat is veel. Over onze voorbereiding op het WK is nog niet veel bekend. Eind maart doen we mee aan de Africa Cup, dan zal ik waarschijnlijk twee weken niet voor Ajax in actie kunnen komen. En verder hebben we aan een paar weken trainen in Amerika genoeg om er klaar voor te zijn. Wat mij betreft gebeurt dat gewoon onder Clemence Westerhof. Ik weet dat er veel geruchten over hem de ronde doen. Dat hij wel eens zou discrimineren of geld zou verdienen aan Europese transfers van Nigeriaanse voetballers. In die discussie meng ik me niet. Ik ben trouwens van mening dat het so wie so het beste is om een buitenlandse trainer als bondscoach van Nigeria te hebben. Die hebben overwicht, daar nemen de spelers tenminste wat van aan. Maar goed, mijn voornaamste zorg is dat ik speel in Amerika. En voor welke trainer ik dat doe maakt me niet uit." "Ik hoop dat we het Afrikaanse voetbal in Amerika een goede dienst kunnen bewijzen", vervolgt Finidi. "Want Afrika gaat opstomen als voetbalcontinent, reken daar maar op. Naast Nigeria en Cameroun gaan ook landen als Zuid-Afrika, Ghana en Ivoorkust van zich doen spreken. Het is alleen te hopen dat de voetbalbonden gaan inspringen op die successen. In Nigeria liggen nu ook allemaal mooie plannen op tafel om de talenten in eigen land te houden. Maar ik vrees dat dat een zeepbel is. Er wordt in Nigeria sportief en financieel niet goed voor de talenten gezorgd. Dan verlies je al snel de liefde voor het spel en dan is het snel gedaan met je loopbaan. Daarom is het ook zo belangrijk om op jonge leeftijd in Europa aan de slag te komen. En zeker bij een club als Ajax. Dat was voor mij echt een schot in de roos. Ik heb er nog geen moment spijt van gehad." En dan is zijn spraakwater opgedroogd. Finidi veert overeind uit zijn stoel en wandelt richting uitgang van het sportcafé. Pas dan wordt een stiksel op de kontzak van zijn spijkerbroek zichtbaar: het clubembleem van Ajax. Vlak voor de deur draait hij zich nog één keer om. En vraagt: "Zou je alle Ajax-supporters willen bedanken voor de fantastische steun die ze me elke wedstrijd weer geven? Daar word ik helemaal warm van. Vooral tijdens mijn eerste, moeilijke periode hier heb ik daar veel kracht uit gehaald. En nog steeds. The Finidi-song zweeft doordeweeks vaak door mijn hoofd. En dan voel ik me intens gelukkig." AIAY AA AT. A7INF FFRRI I ADI 1 QQA

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 20