railing dan dat ik er van genoot. Vandaar dat het schippersleven me ook nooit zo heeft getrokken. We woonden in een wijk bij de haven, waar alle havenarbeiders waren gehuisvest. Ons gezin is voor Nigeriaanse begrippen niet zo groot, we hadden het goed thuis, woonden comfortabel. Na schooltijd ging ik altijd met een vast groepje vrienden voetballen op een hobbelige zandvlakte bij ons in de buurt, met een kleine rubberen bal. Of ik ging lezen, dat doe ik nog steeds graag. Op school waren ze ook wel tevreden over me, geloof ik. Ik haalde goeie cijfers en dan kan je al weinig meer fout doen in de ogen van de leraren." Toch bleek de aantrekkingskracht van de hobbelige zandvlakte groter dan die van de houten schoolbanken. Alle fraaie rapportcijfers ten spijt. Finidi draaide zijn ambitie om bankier te worden op een laag pitje en startte een opzichtige flirt met Sharks Calabar, topclub te Nigeria. Pa George probeerde zijn zoon nog op andere gedachten te brengen, maar de mening van Ma George gaf uiteindelijk de doorslag. Zij vond dat haar zoon zijn door voetbal aangedreven hart moest volgen. Aldus geschiedde. Op 17-jarige leeftijd onderwierp Finidi George zich onvoorwaardelijk aan Koning Voetbal en tekende een contract bij Sharks, in het kielzog van zijn oudere broer Alani, verdienstelijk middenvelder aldaar. Hoewel hij zijn technische en tactische vaardigheden in het profmilieu in rap tempo bijschaafde, gingen de uitnodigingen voor de Nigeriaanse jeugdteams aan de deur van Finidi voorbij. Voor hem geen status als Golden Eagle (tot 16 jaar) of Flying Eagle (tot 21). "Ik ben wel een keer uitgenodigd voor een bondskamp, waar de selectie van de jeugd zou plaats vinden. Maar toen ik daar kwam bleek dat de ploeg al vast stond. Na drie dagen kreeg ik te horen dat het voor mij weinig zin meer had om in het kamp te blijven. Ben ik maar weer weggegaan. De coach vond dat hij betere spelers had voor de voorhoede. Dat was op dat moment heel vervelend, maar diep in mijn hart wist ik dat mijn kans nog zou komen." Het beloofde voetbalcontinent En inderdaad, in 1991 werd Finidi George dan eindelijk in het Nigeriaanse adelaarsnest opgenomen. Hoewel nog speelgerechtigd voor de Flying Eagles schaarde hij zich onmiddellijk bij de grote jongens, de Super Eagles. De atletische aanvaller vierde zijn debuut, in de met 7-1 gewonnen wedstrijd tegen Burkina Fasso, met een treffer en drie assists. De eerste horde was genomen, achter de tweede lonkte Europa. Eerst naar een klein clubje, zo had hij voor zichzelf uitgedokterd. En vervolgens koers zetten naar de derde horde, op weg naar een Europese topclub. Verder durfde hij de met hindernissen bezaaide weg naar glorie en roem nog niet uit te stippelen. Laat staan over de finish na te denken. Eerst naar Europa, het beloofde voetbalcontinent, mikpunt van elke Afrikaanse speler. Na een lange aanloop, die twee jaar zou behelzen, waagde Finidi de sprong. En liet de tweede horde links liggen. Zoals hij in Nigeria de nationale jeugdploegen had overgeslagen, behoefde Finidi in Europa geen kleine club als springplank. Linea recta naar de top, naar Ajax Amsterdam. Eenmaal verzekerd van een stek in de Ajax-selectie kreeg Finidi de keerzijde van de medaille onder ogen. In het Amsterdamse Holiday Inn begon de heimwee te knagen, op zijn hotelkamer leefde hij van training naar training. "De eerste maanden waren best moeilijk", zegt Finidi naderhand. "Ik miste mijn vrouw, familie en vrienden en niet te vergeten het Nigeriaanse voedsel. Na verloop van tijd kon ik de menukaart in het hotel echt uittekenen. Maar de blijdschap over mijn komst naar Ajax overwon het altijd. En de trainingen, die waren zeker in het begin de hoogtepunten. In Nigeria wordt je vrijwel alleen fysiek getraind. Veel lopen, veel

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 17