natuur, niks geforceerds aan. Finidi zit tevreden onderuitgezakt in de aan het spelershome vastgekleefde ASPA-foyer, glas sinas on the rocks binnen handbereik. De gevierde vleugelstylist steekt zichtbaar goed in zijn donkere vel. De voortdurend fonkelende ogen verraden een ongebreidelde levenslust, de joviale armgebaren naar langslopende medespelers vervolmaken het beeld van de geacclimatiseerde nieuweling. En altijd is er die lach, die warme, hemelsbrede glimlach. Die overslaat in aanstekelijk geschater als het tijdens de winterstop in Bangkok afgewerkte duel tussen Ajax en Nigeria ter sprake komt. Finidi, die broeierige avond in het rood-wit gehuld: "Een hele leuke ervaring om met je club tegen je eigen nationale team te spelen. Maar het mooiste vond ik nog om tijdens de wedstrijden naar die gezichten van de Nigeriaanse verdedigers te kijken. Die wisten af en toe echt niet waar ze het zoeken moesten. Ze wonnen dan wel met 2-1, maar we hebben met Ajax echt vreselijk veel kansen gekregen, hadden eigenlijk met 5-2 moeten winnen. Na afloop heb ik nog even met wat collega's van Nigeria staan kletsen. Die waren heel erg onder de indruk van het spel van Ajax. Ik was op dat moment heel blij en trots dat ik ze had kunnen tonen dat ik deel uitmaak van een goed elftal als Ajax. Ik merkte dat ze daar bewondering voor hadden." Voorzanger Vlak voor de zware trip naar Thailand keerde Finidi voor een korte vakantie terug naar zijn vaderland. Hoewel hij alleen zijn familie had ingelicht over zijn komst was binnen een dag gans Port Harcourt op de hoogte van de tijdelijke terugkeer van de plaatselijke trots. Het lopende vuurtje verspreidde zich op Finidi's eigen sprintsnelheid. "Iedereen van radio en televisie wilde me voor de camera en microfoons halen. De belangstelling was altijd al groot, maar sinds mijn goeie start bij Ajax en de kwalificatie van Nigeria voor het WK willen steeds meer mensen met me praten. Via Eurosport zien ze Ajax elke week spelen, de club wordt er daardoor steeds populairder op in Afrika. Al die belangstelling is heel strelend natuurlijk, maar ik kwam even terug naar huis om vakantie te vieren, om familie en vrienden te ontmoeten. Daar heb ik me dan ook toe beperkt. Ik had shirtjes en speldjes van Ajax voor ze meegenomen. Ja, ik heb voorgezongen hoe de Ajax-supporters voor me zingen als ik een corner neem. Ik had ook videobanden van wedstrijden bij me, daar kon je het ook op horen. Iedereen was heel blij voor me. Veel mensen in Nigeria denken dat ik het al helemaal heb gemaakt bij Ajax. Terwijl ik nog veel moet leren en geen moment mag verslappen. De concurrentie is ontzettend groot met al die goeie voetballers." Dat ondervond Finidi reeds tijdens zijn eerste dag op Hollandse bodem, die zo gedenkwaardige elfde juli van 1993. De dag, waarop Ajax een nieuwe Godenzoon in de schoot kreeg geworpen. Getipt door Nigeria-bondscoach Clemence Westerhof, gescout door Ton Pronk en tijdens zijn stage gewogen en goed bevonden door Louis van Gaal. "Aanvankelijk wist ik helemaal niet dat ik met Mitar Mrkela en Joeri Petrov moest strijden om een plaats" vertelt Finidi. "Maar dat kon de vreugde over mijn komst niet temperen. Het maakte me alleen wat gespannen. Ik weet dat ik de kwaliteiten heb, maar dat moet je dan wel aan de trainer kunnen laten zien in korte tijd. Gelukkig had ik net een trainingskamp met Nigeria achter de rug, dus ik kwam al redelijk fit aan. Tijdens de stage liep ik op de training wel eens naar die andere twee te loeren, kijken hoe zij het er vanaf brachten. Toch voelde ik me vanaf de eerste dag op m'n gemak bij Ajax. Ik keek mijn ogen uit, was ontzettend onder de indruk van de perfecte manier waarop alles geregeld was en hoe strak de organisatie in elkaar stak. En ook de hartelijke ontvangst deed me goed. Die eerste dag zal ik nooit meer vergeten. Eerst vanaf Schiphol naar het hotel om te slapen. Daarna werd ik naar het stadion gebracht. Eerst werd ik aan de trainer voorgesteld, daarna aan de spelers. Die waren allemaal zeer hartelijk en open minded. Dat vind ik belangrijk." bankiers-ambitie Openheid, respect en eerlijkheid. Het zijn waarden die Finidi en zijn vier broers en vier zusters in hun jeugdjaren via de paplepel naar binnen kregen gegoten. In Port Harcourt, een havenstad in het zuiden des lands. Pa George, inmiddels overleden, verdiende er de kost op een naar olie speurend schip, moeders verzorgde de levenslessen en het huishouden. Finidi, lid van de twee miljoen zielen tellende Ijaw- stam, slaat de eerste bladzijde van zijn persoonlijke geschiedenisboekje open en zegt: "Vader was niet veel thuis, zat vaak op zee. Toen ik klein was mocht ik wel eens mee op dat schip, maar dat was geen succes. Ik hing meer brakend over de

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 15