Amerika. Niet alleen zou via loting plaats, data en tegenstanders bekend worden maar minstens zo interessant was de vraag of de beoogde bondscoach voor het Wereldkampioenschap, Johan Cruijff, inderdaad in die functie zou worden aangesteld. De afgesproken dead-line werd door Cruijff niet gehonoreerd en bovendien waren er enkele verschillen van mening aangaande de voorwaarden boven komen drijven. Jos Staatsen, voorzitter sectie betaald voetbal van de KNVB, moest voetballend Nederland gaan uitleggen dat men het zekere voor het onzekere had gekozen en toch maar Dick Advocaat had verzocht zijn werk af te maken. De Hagenaar had eerder al een vierjarige verbintenis met de KNVB afgesloten vanaf het WK in de Verenigde Staten tot en met het WK 1998 in Frankrijk. Door loting belandde Nederland in de poule met België, Saoedi Arabië en Marokko. Met de gedachte dat de eerste twee ploegen plus de beste vier teams daarachter over gaan naar de volgende ronde, mogen we Nederland zonder overdreven optimisme daar toch wel bijrekenen. Een flink aantal huidige en voormalige Ajacieden in binnen en buitenland kunnen zich opmaken voor een langdurig en hopelijk succesvol verblijf in de States. Eerder werd in Las Vegas ook de uitslag bekendgemaakt van de verkiezing van de beste speler van de wereld in 1993. Zoals verwacht werd Roberto Baggio van Juventus de winnaar, gevolgd door Romario en op de derde plaats Dennis Bergkamp. Een uiterst eervol resultaat voor Dennis. Hij is, gekozen door 71 voetbaltrainers uit de hele wereld, de derde voetballer uit de Ajaxschool die tot de drie besten ter wereld werd gekozen. Marco van Basten en Johan Cruyff gingen hem voor. Bovendien kwam Dennis ook nog op de tweede plaats in de categorie beste voetballer (een verkiezing van France Football) van Europa 1993. Ook hier ging Baggio hem voor. Onze Jari Litmanen vergaarde dankzij de stemmen van de Finse, Turkse en Schotse juryleden drie punten. Er is voor de topschutter van Ajax nog veel te winnen. Onze hartelijke gelukwensen aan Dennis, die in het volgend kalenderjaar zal mikken op de eerste plaats, is hier zeker op z'n plaats. "potje sport" Spraken we al eerder over de jeugdopleiding van Ajax, ook de media laten ons met de nodige regelmaat in woord en beeld zien hoe het er bij Ajax allemaal aan toegaat. Rimko Haanstra, zoon van één van Ajax' trouwste bezoekers, cineast Bert Haanstra, en al geruime tijd in de voetsporen van zijn vader getreden, volgde enige tijd onze jongste elftal, de E 2, en liet daarbij ouders, spelers en trainers ruimschoots aan het woord waardoor er een fraai en sfeervol beeld ontstond over alles wat met die jeugdopleiding te maken heeft. Op 17 december was het resultaat van Haanstra's inspanningen in de jeugdrubriek "potje sport" van de VPRO te zien. Opmerkelijk was de spontane emotie van de 9-jarige speler van de E2, Dustin Huisman, die zijn gedachten de vrije loop liet: "Nou, ik vind het zo mooi...als ik al op die snelweg kom en ik zie die lichtmasten, dan denk ik, jonge...als ik er toch eens in zou kunnen spelen, in het stadion... dat zou ik zó mooi vinden..." De woorden van Dustin waren een prachtig besluit van de waardevolle documentaire. Hoe kunnen we het jaar 1993 beter dan met deze eenvoudige maar toch lyrische woorden eindigen? Inmiddels is het nieuwe jaar alweer in volle gang. De trip naar Thailand, waar Ajax deelnam aan een internationaal toernooi, beet het spits af en de competitie is, wanneer u dit leest, een flink eind op streek. In memoriam Louis van Gaal heeft het begrip teambuilding bij Ajax geïntroduceerd en bij de selectie in praktijk gebracht. Fernanda vulde dat op een geweldige manier aan. Zij versterkte de band tussen de spelersvrouwen onderling en sloeg een brug tussen bestuur en de spelersgroep door op gezette tijden gezellige dingen te organiseren. Fernanda was niet alleen de vrouw van Louis van Gaal, maar vooral ook de de vrouw naast Louis, die het hem mogelijk maakte zijn vak in alle facetten uit te oefenen. De spil waar het gezin om draaide. Fernanda sloeg nauwelijks een wedstrijd over. Bescheiden op de achtergrond, maar toch nadrukkelijk aanwezig. Stralend wanneer er gewonnen was, bedroefd maar relativerend als het wat minder ging. Op die momenten zag je in haar ogen dat ze zich zorgen maakte om de commentaren die de volgende dag weillicht over haar man in de pers zouden verschijnen. Fernanda was trots op Renate en Brenda en trots op wat Louis presteerde. Ze genoot intens van alles wat het leven haar te bieden had. We hebben heel veel respect voor de wijze waarop Fernanda haar ziekte gedragen heeft. Ze heeft, kenmerkend voor haar karakter, met alles wat zij in zich had gestreden, maar deze ongelijke strijd was niet te winnen. Ook door haar niet. Vaarwel lieve, moedige Fernanda. We zullen je verschrikkelijk missen. Het bestuur van de AFC Ajax

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 10