JTax-acmilan UuROPAcupiaefi™ 1MSTERDAM/» 7DEC.1966/, FINALE MADRID 1969 .EUROPA CUP J zijn graantje mee. Er zijn waarschij honderden verschillende vaantjes verschenen. Naar volledigheid streven dan ook slechts tot frustratie, en sma een betere richtlijn. Sommige vaantjes bijzonder fraai, maar andere zijn niet aan te zien. Sommige tonen een pijn lijk gebrek aan betrokkenheid van de makers; zo ging de Europese winst bij de Bekerwinnaars in 1987 onder meer vergezeld van een vaantje met de quasi- Engelse kreet 'Europe Cup 2'. Keep 'em the holes, vrienden. Kwaliteit Vaantjes met seizoensopdruk worden steeds leuker naarmate ze ouder worden, maar hebben als nadeel dat ze er allema hetzelfde uit zien. Anders is dat rm. hierboven al even genoemde vanen i herinnering aan befaamde Europese wedstrijden tegen clubs als Liverpool of Benfica. Vaak werden deze verkocht in een plastic hoesje, wat als voordeel heeft dat ze er jaren later vaak nog netjes uitzien of in ieder geval makkelijk schoon te maken zijn. Dat geldt lang niet altijd voor de vaantjes zonder plastic. Het verwijderen van twintig jaar stof dient hier met overleg te gebeuren. Bij opdruk van een goede AJAX JU CUP 19fi8-19M om halm finale 'AJAX - S?AAYAK,T '-AmsAsoam ia--'-w FINAli kwaliteit kan goed uitspoelen in een slap sopje wonderen doen, maar bij de goedkopere vaantjes valt dat sterk af te raden. Met name goudopdruk laat zeer snel los; een wasvoorschrift - als dat toen al bestond - zit er nooit bij, en in geval van twijfel kunt u er beter maar van afblijven. Minstens zo erg is het verkleuren: een vaantje dat te lang aan de muur heeft gehangen, zal niet zelden door het zonlicht zijn aangetast, en een rose-wit Ajax-vaantje is eerlijk gezegd geen gezicht. Als u dus geen donkere hoek hebt kunt u uw vaantjes het best in een doos bewaren, al is dat natuurlijk wel een wezensvreemd gebruik van het artikel. Een aardige bijkomstigheid bij vaantjes is dat ze niet al te duur zijn. Nieuwe zijn volop te krijgen bij de stalletjes voor het stadion en in souvenir- en sigarenwinkels door de hele stad. Bij sommige sigarenwinkels moet u in de etalage zelfs zoeken naar een sigaar temidden van de Ajax-artikelen. Ook de meeste oudere wimpeltjes zijn vaak niet al te zeldzaam. Wie de moeite neemt rommelmarkten af te lopen vindt er allicht een paar, en daar is zelden veel meer dan een paar gulden mee gemoeid. Gedateerde vaantjes zijn wat meer in trek, de oudere wat meer dan de nieuwe, maar tenzij u een zeer fraai en oud exemplaar treft komt u met een tientje doorgaans al een heel eind. Voor de ware aficionado zijn er tenslotte nog de vanen die als relatiegeschenk in een kleine oplage zijn vervaardigd: voor sponsors bij voorbeeld, of voor bestuursleden en spelers; sommige - zoals bij de aftrap worden uitgewisseld door de aanvoerders - zijn zeer fraai, met een metalen hanger en geborduurde tekst. Maar om deze te vinden hebt u twee dingen nodig: relatie en mazzel.

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 88