Vaantjes hebben het in Nederland altijd aardig gedaan, waar Engeland meer koos voor sjaals en Amerika met de langwerpige reuzenwimpels van honkbal- of footbalteams. Al voor de Tweede Wereldoorlog waren vaantjes in ons land een geliefd reclame-object; van de historische vlucht van de Uiver en de Pelikaan en van koninklijke gebeurtenissen bestaan vaantjes. In de jaren vijftig waren ze vooral populair bij kinderen, die ze of hun fiets of autoped bonden; ze waren te krijgen bij de waspoeder of de soep, en ook Hilversum strooide ze kwistig rond als promotie-object. Ondergetekende stepte ooit door Amsterdam-West met een AVRO-vlaggetje aan het stuur, sommige vriendjes hadden er eentje van Dappere Dodo, en een beetje voetbalclub was rond 1960 ook prominent wapperend aanwezig in het stadsbeeld. Die fietsfunctie bepaalde de afwerking van het vaantje tot begin jaren zeventig. Het koordje hing los naar beide kanten, zodat het vaantje tussen handvat en stuurvork kon worden bevestigd. Europa Cup-vaan Mogelijk droeg onze nationale fietscultuur er ook toe bij dat het middelgrote formaat van 25 centimeter lengte veruit het populairst was in die periode van successen voor Ajax. Naderhand werd het grotere formaat (40 cm), bedoeld om aan de muur te hangen, populairder. Deze is iets luxueuzer uitgevoerd, met rood-witte franje langs de rand en een houten stokje om het geheel netjes strak te houden. Het kleinste formaat (10 cm) is voor terloopsere signaalfuncties: in de auto aan het binnenspiegeltje of op kantoor boven het bureau.Aanvankelijk waren de vaantjes neutrale clubvaantjes, met het clublogo en de clubkleuren en al dan niet voorzien van een opdruk met het seizoen of de vermelding van een kampioenschap. Toen Ajax in 1966 Europa weer inging, ontstond de gewoonte van slimme middenstanders om vanen in de handel te brengen voor iedere Europa Cupwedstrijd, die doorgaans verticaal waren gehalveerd en de kleuren en wapens van beide clubs bevatten. Soms verscheen na afloop een versie met de uitslag van de wedstrijd erop. Succesvolle seizoenen werden afgesloten met groot formaat vanen waarop alle wedstrijden nog eens in herinnering werden gebracht en meestal een afbeelding van de Europa Cup te zien is. Ook voor een enkele competitiewedstrijd (tegen Feyenoord) werd een vaantje vervaardigd, en de meeste Amsterdam-toernooien zijn ook in hangende vorm vereeuwigd. Logo beschermd Hoeveel Ajax-vaantjes in de loop der jaren zijn verschenen, is met geen mogelijkheid precies te zeggen, aangezien iedere particulier ze kon laten maken zodra hij meende dat er een markt voor was. Net als nu kon iedere sportprijzenwinkel een kleine oplage leveren voor een klantvriendelijke prijs. Daarbij komt dat het Ajax-logo vroeger lang niet zo goed was beschermd als nu, en iedereen pikte

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 87