spelen we in de C-competitie. Zag ik laatst een wedstrijd van de Dl tegen de Cl van Stormvogels en we winnen met 8-1. Zit twee jaar verschil tussen! Het spelen van internationale toernooien is eigenlijk onze beste leerschool. Daar krijgen we tegenstanders van niveau. Bij de A junioren gaat het goed met de landelijke jeugdcompetitie. Daar speel je eigenlijk iedere week een topwedstrijd. De B junioren doen dat ook en voor de C zou het ook goed zijn. Het is alleen financieel nog niet door iedereen op te brengen". Geen Jan Wouters Het type voetballer dat Ajax aflevert staat, vreemd genoeg, wel eens ter discussie wanneer er behoefte is aan types als Jan Wouters en Peter van Vossen. Dat genre zal niet gauw vanuit de eigen jeugd boven komen drijven. Cas:" We kunnen geen type Wouters opleiden. En met een "type Wouters" bedoel ik een voetballer die, als het in de wedstrijd niet loopt, zijn schouders er nog eens extra onder zet en door zijn instelling de rest van het elftal meesleept. Dat soort spelers hebben we echter wel nodig. Dat is een probleem bij Ajax. Onze jeugd komt in al die jaren te weinig onder druk te staan om werkelijk zo'n type voetballer op te kunnen leiden. Kijk, Jan Wouters komt bij FC Utrecht vandaan en heeft jarenlang moeten knokken tegen betere tegenstanders en daardoor is hij zo geworden. Daar komt nog bij dat hij ook taktisch een heel goed inzicht heeft." Al lang bestaat er bij Ajax de gelegenheid voor spelers die niet voor een contract in aanmerkingen komen zich te melden bij de zaterdagafdeling. Cas: Ik vind dat iedere jongen dat moet aanpakken. Hij moet het maar eens een jaartje aankijken. Onder elkaar wordt daar weinig over gesproken hoewel er dit jaar toch vier jongens van de Al zijn overgestapt naar het zaterdagvoetbal. Evenzo twee jongens van Ajax 2. Dat is toch een aardig opstapje want vroeger gingen ze zo de deur uit en nu hebben een aantal jongens toch voor de zaterdagafdeling gekozen. En dat kan best interessant voor ze zijn, ook gezien de belangstelling van het publiek en de media. Wat betreft de entourage is het zeker aardiger dan voetballen in het tweede elftal, waar op dinsdagavond maar een handjevol mensen aanwezig is. Dat geldt ook voor de wedstrijden van de Al, terwijl daar toch de talenten vandaan moeten komen. In het algemeen vind ik dat er best meer belangstelling zou mogen zijn voor het jeugdvoetbal. Daar zie je toch de talenten van morgen" Ouders Zeker in de jongste jeugd is de invloed van de ouders belangrijk. Cas Harms heeft daar als leider van de Al (16-18 jaar) wat minder piee te maken. Hij kent dan ook weinig of geen problemen. Kijk, wij willen graag dat ze goed voetballen," legt Cas Harms uit,èn dat ze hun schooldiploma. Daar is wèl de medewerking van de ouders voor nodig. Teleurstellingen moet een speler meestal zelf verwerken. Of hij gaat naar de leider of naar z'n ouders. En die moeten hem steunen. Niet door te zeggen dat hij de beste is wanneer dat niet zo is, want dat is niet reëel. Maar ze moeten hem de juiste weg wijzen, bijvoorbeeld adviseren om eens met de trainer of de elffalleider te gaan praten. De ouders hebben een belangrijke taak. Hoewel de jeugd steun nodig heeft moet de discipline ook uit de jongen zelf komen. Op tijd naar bed gaan, goed en verstandig eten. Weten waarmee ze mee bezig zijn en waar ze voor gekozen hebben." mysterieus "Toch, ondanks die vele goede voetballers die tot de grootste talenten in Nederland behoren, ondanks de uitstekende organisatie van hoog tot laag, loopt het wel eens mis. En worden wedstrijden verloren daar waar het niet had mogen gebeuren. Cas weet er alles van. "Je ziet het voor je ogen gebeuren en ja kan er niets aan doen. De voorbereiding is altijd strak en scherp. Niemand krijgt de kans te verslappen. Als Co Adriaanse de bespreking houdt gaan wij altijd ergens anders zitten. Na afloop vragen we aan Frank (Frank van Deursen, de fysiotherapeut) altijd hoe is het in de groep? Hij weet dat dan precies. Hoe de jongens zijn: druk of juist stil of onrustig of noem maar op. Aan de warming-up kan je al heel veel zien. Gaat het slap en ongeconcentreerd. Doen ze maar wat, dan is het mis. Alleen, dan kan je er al bijna niets meer aan doen. Je probeert het zo: als jullie gaan spelen zoals je de voorbereiding hebt gedaan, dan wordt het waardeloos. Ze moeten in zo'n geval allemaal het knoppie omzetten en dat is het probleem. Door zulke ongrijpbare zaken verlies je vaak op de meest onverwachte momenten. Een voorbeeld: vorig jaar stonden we in de strijd om de landstitel één punt achter op PSV. Op een geven moment verspeelden zij één punt en wij kwamen één punt voor. Vervolgens moesten wij tegen PSV spelend, een wedstrijd die in feite beslissend was voor de titel. Je zou als groep toch zeggen: ze moeten van goeden huize komen willen ze me dat afnemen. En toch verlies je met 4-1! Dus vergooide je in één wedstrijd alles wat je in een heel seizoen had opgebouwd. Iedereen dacht: hoe is het in Godsnaam mogelijk, PSV is kampioen. En datzelfde PSV verliest een week later met 5-2 van Feyenoord. Daar gebeurde dus precies hetzelfde. Onverklaarbaar! Je ziet dat trouwens in elke leeftijdscategorie gebeuren. Tot en met ons eerste elftal aan toe. Ik denk wel eens: er bestaan echt mysterieuze krachten in de sport en daar doe je niets aan. Die zijn er gewoon...

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 38