publiek betaalt wel voor ons. Meer heeft Van Praag mij niet gezegd. Nooit, nooit heeft hij mij iets gezegd over het team. Nooit". Werken aan de toekomst Tomislav Ivic wilde resultaat zien, maar tegelijk plaveide de bezeten trainer op zijn manier ook de talentvolle jongeren. "Achter de schermen, werkte ik aan de toekomst. Ik leidde ook jonge spelers op. Simon Tahamata, Frankie Arnesen, Soren Lerby, Tscheu-la Ling en Dusbaba en Bobby Haarms, mijn assistent, hielp mij daarmee verschrikkelijk goed in die periode. We werden dus kampioen met het oude elftal, maar het seizoen daarna paste ik vijf nieuwe jonge spelers in. Simon, Frankie, Soren, Tscheu-la, Dusbaba. We werden tweede, maar de jongeren hadden wel een vaste plaats veroverd en Ajax zou nog vele jaren plezier van ze hebben. En vraag het maar aan Frankie Arnesen, hij zal u vertellen dat hij van Ivic heeft geleerd dat voetbal meer is dan alleen het maken van acties en doelpunten". En Lerby? Deze Deen zal ongetwijfeld weer kolken van woede, zodra hij terugdenkt aan de donkere dagen dat die wondertrainer uit Split hem achteloos voor de hoofdmacht passeerde. De grijze Kroaat op verontschuldigende toon: "Lerby was een knaap van zeventien jaar, die meteen in het eerste elftal wilde spelen. Hij had een enorm karakter. Hij heeft een fantastische wil om te winnen. Hij wilde spelen, maar wat moest ik dan met Notten en Zuidema? Twee middenvelders, allebei 28. Die kon ik toch niet op de bank zetten voor een knaap van 17. Iedereen zou mij voor gek hebben verklaard. Notten en Zuidema waren routiniers. Lerby had nog geen ervaring, hij was jong en had alleen talent". "Hoe vaak ik Arnesen en Lerby niet op de bank heb zien zitten huilen. Of ze alsjeblieft mochten spelen. Huilend op de bank, of ze alsjeblieft, alsjeblieft mochten spelen. Ze hadden een perfect karakter. Notten en Lerby waren voor mij gelijk, ik moest ze allebei beschermen. Lerby moest geduld hebben. Aan het eind van het seizoen zou er plaats voor hem zijn. Pas naderhand sprak hij lovend over mij". Hardleers Tscheu-la Ling, het zorgen- en wonderkind uit Den Haag, was nogal hardleers. De trainer lacht zijn tanden bloot. "Tscheu-la- la-Lingue, oh la la. Hij wist niet wat krijgen en te houden. Je moest voorzichtig zijn als je met hem sprak. Het was een moeilijke jongen met een moeilijk karakter. Maar ik was trainer, ik wilde zijn kwaliteiten gebruiken, zijn karakter interesseerde me niet. Nu eens stelde ik hem op, dan weer passeerde ik hem. Zo is dat geruime tijd gegaan. En toen, op een woensdagavond, hadden we in Manchester de Europa Cup wedstrijd Manchester United - Ajax. Dagenlang had ik zitten prakkezeren of er voor Tscheu-la wel plaats was in het elftal. Zuidema of Tscheu-la-la-Lingue? Dat was de vraag. Ik wist het niet. En toen zei ik: I put Tscheu-la-la-Lingue. Yes. I put Tscheu-la-la-Lingue. Let him go. Die avond verloren we met 2-0, we werden uitgeschakeld, maar niemand sprak na afloop over de uitschakeling. Niemand. Iedereen sprak over de geboorte van de nieuwe Cruijff: Tscheu-la-la-Lingue. Holland had een nieuwe ster. Tscheu-la-la- werken was. Dat ten eerste. In de tweede plaats wist hij niet waar hij met de bal naartoe moest. Links of rechts, het maakte hem niet uit. Hij maakte me gek en daarom ging ik ook altijd zo tegen hem tekeer. Maar anderzijds: Als ik tegen een speler schreeuw dan geloof ik in hem, dan zie ik het in hem zitten. Ik zag zijn kwaliteiten. Z'n dribbels, z'n snelheid en z'n grote passen waren fantastisch en een genot om naar te kijken. Maar het was niet gemakkelijk om hem op het rechte pad te Lingue. Hij had de Engelsen crazy gemaakt". De trainer jubelt het uit. „Tscheu-la-la- Lingue is geslaagd in zijn carrière. Hij speelde in het Nederlands elftal en hij heeft geld verdiend in Griekenland en in Frankrijk. Hij heeft het goed gedaan. Men moet weten dat hij Ajax destijds geen cent heeft gekost. Meneer Boskov van FC Den Haag verkocht hem voor niets. Omdat hij vond dat Tscheu-la Ling een cowboy was die nooit een goede speler zou worden. Bij AJAX MAGAZINE DECEMBER 1993 31

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 31