Onbegrepen "Ik zag het meteen, de selectie die ik tot mijn beschikking kreeg was niet goed genoeg om aanvallende wedstrijden te spelen. De grote sterren waren bijna allemaal verkocht. Alleen Wim Suurbier, 33 jaar oud, en Ruud Krol waren er nog en Barry Hulshoff was geblesseerd. De rest was verkocht. En de spelers die waren gekocht waren alleen gekocht om het kopen, niet vanwege de kwaliteit. Dus koos ik voor het resultaat". "Voor het zelfvertrouwen van de spelers was het van belang om in eerste instantie zo weinig mogelijk doelpunten tegen te krijgen. Ajax was gewend man-to-man te verdedigen. Ik stelde voor om over te schakelen op de zone-verdediging en ik Het bestuur liet u ongehinderd uw gang gaan? "Mister Van Praag zei tegen mij: 'Mister Ivic, please, probeer in de uitwedstrijden het best mogelijke resultaat te behalen, het maakt niet uit hoe. Het is niet ons publiek, de mensen daar betalen niet voor ons. Maar spelen we thuis, please probeer te winnen èn goed te voetballen. Want dit inclusief een flat voor mijn vrouw en kinderen. Ik ging akkoord omdat ik het een grote eer vond om voor Ajax te mogen werken. Ajax was voor mij iets heel groots. Als kleine Kroaat uit Joegoslavië ging ik naar het grote Ajax. Begrijpt u wat dat voor mij betekende?. Na afloop van die bespreking bij mister Van Praag ging ik terug naar Split. Ik zei daar tegen mijn vrouw: 'Misschien ben ik geen goede trainer, misschien ben ik ook geen goed mens, maar ik ben in elk geval wel een heel dapper mens'. Dit omdat ik zonder één woord Engels te spreken in het buitenland met bestuursleden van een voetbalclub die dertig, veertig jaar ouder waren dan ik overeenstemming had bereikt om te werken met spelers als Ruud Krol, Barry Hulshoff, Ruud Geels, Piet Schrijvers, Notten, Zuidema. Stuk voor stuk grote namen. Ze hadden alles in de wereld al meegemaakt. En wie was ik? I was nothing!. Ik kwam slechts uit Split, uit Kroatië". legde uit waarom. Ze accepteerden mijn argumenten en voor het eerst stelde ik Ruud Krol ook op als libero, achter de verdediging. Ik kreeg in Holland vanwege het verdedigende voetbal een heleboel kritiek over me heen, omdat men mij niet begreep, maar we begonnen wel te winnen en aan het eind van het seizoen werden we zelfs Nederlands kampioen, terwijl Rinus Michels nog had gezegd dat dit Ajax ten minste vier jaar nodig zou hebben om weer kampioen te worden".

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 29