Tienduizendste De heer J. Vriens uit Boxtel is het tienduizendste lid van de Supportersvereniging Ajax en daarom waren hij en zijn partner mijn speciale gast bij de bekerwedstrijd tegen Heerenveen. We hebben samen wat gegeten en er was een plaatsje in de koningsloge gereserveerd. Na afloop was er in de foyer gelegenheid om enkele spelers tegen het lijf te lopen. Kortom, het werd een hele gezellige avond. Scheidsrechterscommissie De vergadering betaald voetbal heeft aan het begin van dit jaar Jr haar goedkeuring gegeven aan een drastische verhoging van het budget voor de scheidsrechterscommissie. En dat werd tijd ook. De arbitrage in het betaalde voetbal is altijd een sluitpost geweest en het deed een beetje vreemd aan, dat er alom kritische geluiden over de kwaliteit te horen waren, maar dat men nimmer de financiële middelen ter beschikking heeft willen stellen om de voorwaarden voor een betere opleiding te waarborgen. Dat is nu dus gebeurd, waardoor arbiters regelmatiger (centraal) trainen, spelregel- en instructieavonden krijgen, maar zich ook tijdiger en dus beter op een wedstrijd kunnen voorbereiden, net zoals de spelers dat doen. Bovendien werd een intensievere scouting mogelijk. Het is daarbij eveneens terecht, dat men een hogere vergoeding voor het leiden van een wedstrijd krijgt. Er gaat in het scheidsrechteren namelijk veel tijd zitten. Dat weet ik uit ervaring en wanneer je grotere verplichtingen oplegt, dient dat ook vergoed te worden. Nu alles dan voor en door de scheidsrechterscommissie is ingevuld en men natuurlijk tijd nodig heeft op alles op de rails te zetten, vraag ik mij, wanneer ik in ogenschouw neem wat er wekelijks zoal op de velden gebeurt, langzamerhand werkelijk af, welke criteria de scheidsrechterscommissie nu hanteert voor de zo broodnodige kwaliteitsbewaking. Dat heeft namelijk niets met geld, maar met inzicht te maken. En als ik zie hoe lang men bepaalde structureel fouten makende arbiters de hand boven het hoofd blijft houden, begin ik aan dit inzicht te twijfelen. Wij zijn er niet voor de scheidsrechterscommissie, mijne heren, maar de scheidsrechters en de scheidsrechterscommissie zijn er voor ons. Een trainer beoordeelt een speler niet op een incidentele fout. Dat behoort een scheidsrechterscommissie met een arbiter ook niet te doen. Een trainer stelt een regelmatig teleurstellende speler op een gegeven moment niet meer in de basis op en zo'n speler wordt ook niet voor Oranje internationale lijst) gekozen. De scheidsrechterscommissie lijkt er op dit punt een andere mening op na te houden en stuurt een onder zijn niveau fluitende, of tijdelijk uit vorm zijnde arbiter de volgende zondag rustig weer naar een topwedstrijd toe, daarmee het competitieverloop indirect beïnvloedend. Het topvoetbal heeft recht op toparbitrage en mag niet het slachtoffer worden van experimenten en weifelachtigheid van een commissie. Ik zal het Bestuur Betaald Voetbal dan ook vragen, de scheidsrechterscommissie haar criteria en werkwijze schriftelijk aan de clubs kenbaar te laten maken, opdat alle clubs in het betaalde voetbal kunnen beoordelen in hoeverre dat beleid in de pas loopt met de eisen die vandaag de dag aan een arbitrage mogen worden gesteld. sponsors en stadion Wij zijn verheugd, dat onze hoofdsponsor ABN-AMRO het sponsorcontract met nog een drie jaar heeft verlengd. Datzelfde geldt ook voor Martinair en Sony. Het is prettig om te ervaren dat onze sponsors zo trouw aan Ajax blijven en dat deze sponsoring hen kennelijk ook datgene brengt wat men er van verwacht. De eerste paal voor het nieuwe stadion is op 26 november j.l. geslagen, waarmee er een einde is gekomen aan een periode van grote spanning. Wij zijn grote dank verschuldigd aan de gemeente Amsterdam en met name ook aan de vele (vaak anonieme) medewerkers, die hoorzittingen hebben voorbereid, onderzoeken voor het verkrijgen van vergunningen hebben verricht, enzovoorts, enzovoorts. Ik wil anderen beslist niet tekort doen en er komt zeker een gelegenheid om op alles rondom het stadion dieper in te gaan. Nu niets de bouw meer in de weg staat kunnen wij ons dus voor o.a. de inrichting van het gebouw en de verwezenlijking van ons jeugd- en amateurcomplex gaan opmaken. Daar zal heel veel werk mee gepaard gaan en Ajax zal een zeer groot bedrag in dit prestigieuze project moeten investeren. Daarom zal het bestuur de komende jaren een zuinig en alert beleid blijven voeren, opdat wij het stadion straks gezond in gebruik kunnen nemen. Het jaar is dus mooi geëindigd en ik spreek namens het Bestuur de wens uit, dat 1994 voor U allen en Ajax een wellicht nog mooier jaar zal worden. Een jaar, waarin uw en onze wensen en verwachtingen zo veel mogelijk bewaarheid zullen worden. Michael van Praag Voorzitter AIAX MAT. AZINE DECEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 25