middenvelder en soms aanvaller. Als ik de verhalen hoor, lijk ik wel een beetje op hem als voetballer. Ik ben alleen wat technischer. Hij heeft ook nooit de kansen gekregen die ik wel heb gehad. Mijn vader kwam uit een redelijk arm gezin. Ze hadden alleen radio. Ja, en op de radio kun je wel horen dat Puskas een geweldige voetballer is, maar je kunt niet zien waarom hij zo goed is. En daardoor kon je hem ook niet nadoen. Zijn vader, mijn opa dus, was tegen de sport. Niet speciaal tegen voetbal, maar tegen iedere sport. Het was ook een andere tijd. Het was vlak na de oorlog. Er moest gewerkt worden. Ik ben een typisch produkt van deze tijd. Ik zag het moderne topvoetbal op tv en video. Daarbij heb ik nu het voordeel dat mijn vader weet hoe moeilijk het is om als Fin al je tijd te stoppen in voetbal en te hopen dat je prof wordt. In Finland is in al die jaren toch al met al niet zo heel veel veranderd. Voor mij was het ook een heel avontuur. Ik heb er voor alle zekerheid wel voor gezorgd dat ik een soort voorbereidend wetenschappelijk onderwijs heb gevolgd. Met die opleiding had ik op universitair niveau kunnen gaan studeren. Maar ik heb dat nooit echt overwogen. Ik had ook niet geweten wat ik zou zijn gaan studeren. Mijn vader vond het ook belangrijk dat ik behalve aan voetbal, ook aan school veel aandacht gaf. Vandaar dat ik na mijn 16de, toen de leerplicht ophield, verder leerde. Hij wilde niet dat ik in hetzelfde werk terecht zou komen als hij. Maar hij wilde in eerste instantie dat het met voetbal zou lukken. Hij wist dat het mijn grote liefde was. Ik ben een echte liefhebber. Daarom hou ik ook zo van technisch voetbal. Het Ajax-spel is wat dat betreft het mooiste spel dat er is. Het is technisch aanvallend voetbal. Dat past ook goed bij mijn kwaliteiten." "Handen voor mijn ogen" De Finse voetbalstijl lijkt in niets op die van Ajax. Er wordt met twee spitsen gespeeld. En van combinatie-voetbal is bijna geen sprake. "Je moet in Finland altijd opletten dat je de bal niet naar de verkeerde medespeler speelt, want dan lijd je balverlies en moet het team weer opnieuw de bal veroveren. Het grote verschil met het Ajax-spel is dat er bij Ajax door het hele team wordt aangevallen en door het hele team ook wordt verdedigd. Voetbal is een teamsport en op die manier komt dat het best tot uiting. De teamprestatie vind ik het belangrijkst. Juist omdat daar in Finland nooit iets van komt, waardeer ik het zo hier. Bij Finse ploegen moest ik veel meer alleen doen. Ik moest de bal afpakken, de bal doorspelen, voorgeven en scoren tegelijk. Dat ging natuurlijk niet. Dat was vermoeiend. In Finland is het een normaal verschijnsel dat één speler alles moet doen. Als ik van Ajax naar Finland reis voor een interland moet ik helemaal omschakelen. Daar zou ik eigenlijk vaak mijn handen voor mijn ogen willen doen. Maar ja, je kunt nu eenmaal niet verwachten dat we daar net zo kunnen spelen als ik in Amsterdam gewend ben. Anderhalfjaar geleden speelde ik nog net zo ongeorganiseerd als iedere Fin. Ik kan het ook de Finse topspelers niet goed genoeg uitleggen hoe het bij Ajax gaat. Men kent het niet en men begrijpt het niet. Daarom weet ook niemand hoe groot die overstap voor mij geweest is. Niemand, op Tiainen na. Bij Ajax is er speldiscipline. In Finland dus niet. Hier weet iedereen wat hij moet doen. En als je het zelf niet weet, wordt het je door de trainer verteld. Van Gaal is ook wat dat betreft een hele goede trainer. Ik kan hem alleen met Finse trainers vergelijken. Maar toch weet ik dat hij een goede moet zijn, want ik heb in Finland, toen ik bij Helsinki speelde, wel een slechte trainer gehad. Hij had de beste spelers van Finland in zijn selectie, maar de prestaties waren erg slecht. Een goede ploeg zonder goede trainer is niet veel waard. Een goede ploeg met een goede trainer is tot heel veel in staat. Van Gaal ziet alles en weet precies waarom bepaalde dingen niet goed gingen. Hij kent alle spelers heel goed en weet wat ze wel en niet kunnen. Soms is hij fanatiek en soms rustig. Alles op het juiste moment. Hij heeft een goede balans. Ik denk dat het ook goed is dat hij zoveel met spelers praat. Vanaf het moment dat ik hier kwam, heb ik enorm veel geleerd. Van Van Gaal, maar ook van Gerard van der Lem en Bobby Haarms. Het is een sterk team. Van Gaal zegt ook altijd gewoon of je goed of slecht gespeeld hebt. Daar draait hij niet omheen. j «i w a a a/- a 7uir nrrctAorn

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 19