mijn gedachte bij Ajax ben. Andersom zal het ook zo zijn. Als ik met Ajax speel terwijl Finland een wedstrijd heeft, zal ik moeite hebben om niet aan die interland te denken. Ik heb nu wel met Lindholm afspraken gemaakt dat ik niet meer iedere keer kom voor een interland. Het zal hoe dan ook moeilijk zijn als ik moet kiezen. Want ik vind het ook nog steeds een eer om voor mijn land te spelen. Alhoewel dat toch meer voor de eerste tien interlands gold en natuurlijk speciaal bij mijn eerste, tegen Trinidad-Tobago." Litmanen is nu al de succesvolste Finse speler aller tijden, maar die kwalificatie zegt, in de magere Finse voetbalgeschiedenis, nog maar weinig. Het land heeft erg weinig spelers in het buitenland spelen. Daarvan is Litmanen de opvallendste. Ari Hjelm speelt in Duitsland bij Sankt Pauli en Mika-Matti Paatelainen speelt bij Aberdeen. Ook in het verleden leverde Finland nooit internationale toppers. De sport stelt in het Scandinavische gebied voetballend ook niet zo veel voor. Het begint nu een beetje beter te gaan, maar nog altijd is voetbal een sport in de marge. "Ja, ik geloof inderdaad dat ik een voortrekkersrol heb. De bondscoach is van plan om steeds meer jonge spelers in de nationale ploeg te halen. De ouderen verdwijnen. Ik ben op dit moment nog de jongste speler, maar ik zal toch met meer jongens gaan voetballen waarmee ik in jeugdelftallen heb gezeten. Zij moeten ook van mijn ervaring gaan profiteren." Populariteit Vorig jaar kwam Litmanen nog niet aan veel wedstrijden in het eerste toe. Slechts zes keer stond hij in de basis, maar zijn naam vestigde hij pas dit seizoen, met zijn onophoudelijke reeks doelpunten. De stilte van vorig jaar staat in schril contrast met de enorme aandacht die Litmanen dit seizoen te verwerken krijgt. "Ik verbaas me er eigenlijk niet zo over. Ik wist dat ik vorig jaar nodig zou hebben om te wennen en om te leren. Je kunt niet verwachten dat je volop in de aandacht staat als je in het tweede speelt. Ik wist dat ik gewoon moest doorgaan en mijn kans af moest wachten. Nu speel ik tot nu toe veel in het eerste. Mensen zien mij meer op tv dan vroeger. Het is logisch dat ook de aandacht dan weer groter wordt. Ik vind het leuk, maar ik verander er niet door. Persoonlijk ben ik nog precies dezelfde Litmanen als anderhalf jaar geleden. Ik heb meer ervaring, dat wel. De stap van Finland naar Ajax is zo groot, dat kan niemand in Finland zich voorstellen. De enige Fin die weet wat het betekent om van de Finse competitie plotseling bij Ajax te spelen is Petri Tiainen. Hij speelde ook bij Ajax, maar door een knieblessure heeft hij het nooit gehaald. Ik heb vaak met hem gesproken over hoe het was om bij Ajax te spelen. Hij vertelde mij alleen maar positieve verhalen. Maar hij vertelde me ook dat er een wereld van verschil zit tussen het Finse voetbal en de Ajax- cultuur, en dat het niet eenvoudig is om je daaraan aan te passen." De Finse voetballiefhebbers waren erg trots op hun landgenoot die bij de Europese topclub uit Amsterdam een contract had gekregen, en die populariteit is door Jari's scoringsdrift meer dan verdubbeld. Nog altijd krijgt Litmanen wekelijks stapels fanmail uit zijn geboorteland. "In het begin kreeg ik erg veel kaarten en brieven. Daarna werd het een beetje stiller. Dat was logisch omdat ik toen in het tweede speelde. Nu komt er iedere week een flink pak post voor mij. De Finse PTT heeft een soort promotie-campagne bedacht met voorgedrukte kaarten. Mijn adres in Amsterdam is er al opgedrukt, dus de mensen hoeven alleen maar een paar regels aan mij te schrijven. Op de meeste kaarten staat ook alleen: succes en ga zo door. Veel post komt van jonge mensen. Jongens en meisjes willen meestal een foto van me met een handtekening. Maar ik heb ook een paar hele mooie brieven gehad van mensen met veel levenservaring. Zij schreven mij dingen waar ik echt door geraakt werd en over na moest denken... Het is moeilijk om iedereen te antwoorden. Ik doe het wel zo veel mogelijk, maar het lukt niet helemaal. Ik krijg ook soms brieven uit België, Duitsland en Frankrijk en van Finnen uit Amerika. Het is leuk, en het hoort bij het spelen voor zo'n grote club." Opa en papa Litmanen Het Finse publiek is trots, maar zijn familie natuurlijk ook. Vader Olavi ziet zijn zoon verder komen in de sport waarin hij ook actief is geweest. Ook hij speelde voor Reipas Lahti en ook in het nationale team van Finland. Enkele dagen voor de kwalificatiewedstrijd in het kader van het WK in 1974 tegen Nederland meldde hij zich af bij de toenmalige bondscoach die hem had geselecteerd. "In die tijd, de jaren '60 en '70, was het erg moeilijk om in Finland te voetballen. Hij moest toch kiezen voor zijn werk en zijn gezin. Hij deed zwaar werk in de metaalindustrie en kon het op een gegeven moment niet meer opbrengen om na acht uur werk nog te gaan trainen. Ik was twee toen, en ik had ook al een zusje. Hij wilde gewoon meer thuis zijn. Toevallig stopte hij vlak voor die interland tegen Nederland. Mijn vader was een slimme voetballer met een grote inzet. Hij was ook 17

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 17