Het Italiaanse grootkapitaal zou geïnteresseerd zijn in de nieuwe nummer 10 van Ajax. Litmanen zelf kijkt volgens eigen zeggen nooit verder vooruit dan één wedstrijd, maar gaat er hoe dan ook vanuit dat hij gewoon zijn tot 1995 lopende conract uitdient. Louis van Gaal gaat daar ook vanuit. Ook hij is verrast door het ogenschijnlijke gemak waarmee Litmanen doel treft, maar vindt het anderszijds logisch dat de Ajax-speler die op 10 speelt degene is die bovenaan staat in de topschutterslijst van de club. Litmanen zelf heeft voorlopig maar één zorg: in de basis blijven van Ajax. "En ik moet zorgen dat ik beter word. Alle elementen van mijn spel zijn voor verbetering vatbaar. Ik ben hier nog lang niet uitgeleerd. Het is altijd mijn doel geweest om prof te worden. Nu ben ik het en voetbal ik bij een club die in Finland sinds de gouden periode een heel goede naam heeft. Ik speel voor Ajax en voor het Finse elftal. Ik heb alle reden om op dit moment tevreden te zijn." Voortrekkersrol Litmanen is voor Ajax een belangrijke speler geworden. Voor de Finse bondscoach Lindholm is hij zo mogelijk nog onmisbaarder. Hoewel hij pas 22 is, heeft hij al 31 interlands op zijn naam staan. Lindholm maakte van Litmanen de voortrekker van een nieuwe generatie Finse voetballers. "Ik ben Fin, dus speel ik graag voor het Finse elftal. Als de bondscoach mij selecteert zal ik altijd proberen te spelen. Nu ik in het buitenland speel, is veel aandacht op mij gericht. Ik ben een belangrijke speler geworden, met een belangrijke rol in het nationale team. Ik hoop dat ik die rol ook iedere keer kan waarmaken. Dat is niet eenvoudig, want Finland kan nooit zo spelen als Ajax. Het systeem is onbekend en we hebben niet zulke goede spelers als ik bij Ajax om mij heen heb. Hier ben ik gewoon één van de spelers en maakt het niet zo veel verschil als ik niet meedoe. Bij Ajax spelen alleen maar goede voetballers. Hier zijn de reserves ook heel goed en zelfs de jongens die op de tribune zitten hebben veel kwaliteiten. Bij het Finse elftal is het zelfs met de elf beste spelers een heel stuk minder. Ik moet de Finse journalisten iedere keer uitleggen waarom ik soms in interlands slechter speel dan bij Ajax. Ze begrijpen niet dat het bij Ajax voor mij veel makkelijker voetballen is. Het is een wereld van verschil." Litmanen heeft nog nooit "nee" gezegd tegen een uitnodiging voor het nationale team. Maar nu de kwalificatie-reeks is afgesloten, breekt een nieuwe periode aan. Daarin zal Litmanen de vriendschappelijke wedstrijden niet meedoen als er voor Ajax wedstrijden op het programma staan. "Ik heb nu twee keer een interland gespeeld terwijl Ajax ook moest spelen. Toen Finland tegen Oostenrijk moest, speelde Ajax tegen Sparta en toen ik tegen Israël speelde, stond Ajax-Heerenveen voor dezelfde avond op het programma. Ik merk dan toch dat ik voor een deel met AJAX MAGAZINE DECEMBER 1993 15

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 15