extra lading. In Friesland hoopte men op een "schokeffect". Achteraf viel het allemaal enorm mee (of, voor Cambuur, tegen). Ajax speelde vanaf het begin een gewonnen wedstrijd. Frank Rijkaard, Mare Overmars en Jari Litmanen (hij draaide nog steeds één op één) zorgden voor de produktie terwijl er wat betreft de voorbereiding van de treffers andermaal een belangrijke rol was weggelegd voor Finidi. Een prima 3-0 winst op een doordeweekse avond. "Avondje Ajax" Een lastiger wedstrijd verwachtte men in Breda waar NAC al maanden in de ban was van de komst van Ajax op zaterdagavond 30 oktober. Het stadion was in een paar uur uitverkocht, de sfeer was lekker opgeklopt en het "Avondje NAC" kon beginnen. Alle goede bedoelingen ten spijt werd de club van Ron Spelbos keihard op de feiten gedrukt. De einduitslag (0-5) was nog maar een magere afspiegeling van het werkelijke klasseverschil. Ajax speelde inderdaad sterk en geconcentreerd en daar gaat het vaak om. In kwaliteit mag Ajax van niemand verliezen. Het is soms de concentratie en de inzet die het wel eens laat afweten. Zo niet tegen NAC waar Jari Litmanen (2x), Stefan Pettersson, Mare Blijdschap bij de Oranje-spelers nadat via de 3-1 overwinning op Polen de eindronde van het wereldkampioenschap is bereikt. Drie Ajacieden hielpen in Poznan mee de laatste hindernis te overwinnen: Frank en Ronald de Boer en Mare Overmars. Overmars en Robbie Alflen de score voor hun rekening namen. Kwartfinale Europa Cup. Met vier punten uit twee uitwedstrijden op zak kon Ajax vervolgens zich voorbereiden op de tweede ontmoeting tegen Besiktas in Istanboel. Helaas raakte Stefan Pettersson tegen NAC lelijk aan z'n enkel geblesseerd maar ging wel mee naar Istanbul. Kreek, Oulida, Davids, Petersen en Van Vossen bleven achter en dus werden Seedorf, Tuhuteru, Reuser, Huysen en Van Burik aan de groep toegevoegd. "Maar", merkte Louis van Gaal op," ook met zes of zeven geblesseerden op de lijst zijn we in staat een elftal op de been te brengen dat Besiktas kan verslaan". De voorspelling bleek weer eens volkomen juist te zijn want hoe makkelijk rolde Ajax de Turkse tegenstander op. De kolkende massa van 35.000 mensen kreeg Ajax al snel tot bedaren. Besiktas bleek simpelweg een maatje te klein. Het gemak waarop het spel werd gedicteerd zorgde soms voor wat nonchalance bij een aantal spelers zodat de Turkse aanvalslinie af en toe nog wel eens voor Edwin van der Sar kwam. Maar de 0- 4 eindstand met een drie-klapper van Jari Litmanen en een goal van invaller Stefan Pettersson had hoger kunnen uitvallen. Ajax stapte derhalve als eerste de kwartfinales van het Europa Cup-toernooi voor Bekerwinnaars binnen. Het "overwinteren" kon, in afwachting van de loting voor de kwartfinales op 2 en 16 maart 1994, beginnen. De loting in het Zwitsrese Genève bracht Ajax samen met de titelverdediger in het Bekerwinnaarstoernooi, Parma. Een pittige tegenstander die in Italië wordt gezien als de revelatie van de laatste jaren. Het worden "op zeker" twee wedstrijden van hoog gehalte waarbij Ajax op 2 maart begint in het Olympich Stadion. Nu reeds is de belangstelling voor deze kamp tussen twee favorieten overweldigend. Oranje-feest Vier dagen na het winnende kwartet in Istanboel, volgde een 3-1 winst op Volendam. Op de zege, die tot stand kwam via treffers van de wat grieperige Jari Litmanen, Mare Overmars en Stefan Pettersson, viel niets af te dingen al was er bij keeper Edwin van der Sar enig ongenoegen vanwege het tegendoelpunt in de slotfase. De Ajax-verdediging kon de "nul" ook tegen Heerenveen niet vasthouden. In het Bekerduel scoorde Ajax echter acht keer en samen met de Friezen kreeg het talrijke publiek (ruim twintigduizend mensen in het Olympisch Stadion) een heerlijk voetbalavondje gepresenterd. De vierde ronde (die op 15 december zijn beslag krijgt, thuis tegen FC Twente) werd bereikt dankzij het scorend vermogen van Pettersson (2), Frank (uit een formidabel vrije trap) en Ronald de Boer, Van den Brom, Finidi (2x) en Dan Petersen die reeds tegen Volendam zijn eerste wedstrijdminuten sinds lange tijd had gemaakt. Deze kroniek eindigt met het Oranje-feest dat na de wedstrijd Polen - Nederland kon worden gevierd. De 1-3 uitslag tilde het Nederlands Elftal over de oceaan naar de Verenigde Staten. Weer zijn we erbij op een wereldkampioenschap en dat is niet alleen voor Oranje, maar voor het gehele Nederlandse voetbal een zeer goede zaak. 10 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 10