WA/Spartaan. Ontluisterd schuifelen de doorweekte Ajax-spelers in de richting van de kleedkamer. De Spartanen hebben geen haast. Als helden verlaten ze het veld onder het gezang van "We gaan nog niet naar huis." Een jongen die heeft staan kijken wordt door de Spartanen uitgejouwd vanwege zijn Ajax-trainingsjack. De jongen lacht verlegen. Verderop laat een voorover gebogen vader zich zoenen door een dolgelukkige WA/Spartaan-speler met modder in zijn gezicht. Henk van Teunenbroek De bedoeling van het spelen tegen een hogere leeftijdscategorie is de grotere tegenstand. Vroeger won Ajax iedere wedstrijd met te groot gemak van de leeftijdsgenoten. Om onder druk te leren spelen waren sterkere tegenstanders nodig. Dat beide E-teams op één dag verliezen is echter nog altijd een zeldzame gebeurtenis. "Soms ben ik door dat fysieke overwicht van de tegenpartij bang voor blessures," verzucht de gelouterde El-leider Henk van Teunenbroek. "Dan moeten ze tegen die grote onbehouwen schoppers en dan twijfel ik wel eens of dat nou allemaal wel zo nodig is. Maar het is nodig, want anders zijn we altijd te goed en daar worden die jongens ook niet beter van." Van Teunenbroek begon jaren geleden als leider bij wat toen nog A-pupillen heetten. Via de C- en B-junioren kwam hij bij de E- tjes terecht. Die leeftijdsklasse heeft zijn voorkeur. "Ze komen hier met alleen talent. Wij moeten ze daarna helemaal gaan vormen: technisch, tactisch en disciplinair. De basis is de discipline. Ze moeten weten wat wel mag en wat niet. Bij de start van een seizoen zeg ik tegen ze hoe ik het hebben wil. Ze moeten goed luisteren naar de trainer en de leider als die iets vertellen. Als ze wat willen zeggen moeten ze hun vinger opsteken, ze moeten op tijd aanwezig zijn, al hun spullen bij zich hebben, hun best doen en verder gewoon lekker voetballen." "Ik loop al heel lang mee, maar de discipline is wel anders geworden. De dingen die moeten of niet mogen zijn in principe niet veranderd; de manier waarop men nu met onjuist gedrag omgaat wel. Vroeger had je een leider, Ome Barend Tak. Als een jongen dan zijn kousen of zijn schoenen vergeten was zei hij: 'Wegwezen'. Er werd verder nergens naar gevraagd. Tegenwoordig is het lang zo streng niet meer als twintig jaar terug. Dat kan ook niet, ook al zou het eigenlijk moeten. De maatschappij is veranderd. Als er nu een speler te laat is, hoeft hij alleen maar even behoorlijk uit te leggen waarom hij te laat is. Ze komen niet meer op de fiets, maar moeten door hun vader met de auto van heinde en verre worden gebracht. Als papa te laat van zijn werk komt, is de zoon te laat... En verder hebben we nu veel meer met andere culturen te maken. We hebben veel spelers van Surinaamse afkomst. Daar zijn kinderen heilig. Zo heilig dat papa de tas draagt van zoonlief. Als ik dat zie, zal ik zeggen dat dat zo niet hoort. En soms vergeet een jochie zijn trainingsjack. Als ik dan weet dat dat door een moeilijke gezinssituatie komt geef ik zo'n knul een jack en dan zeg ik dat hij niets tegen de trainer moet zeggen. Ik ben dol op kinderen. Er bestaan ook geen rotkinderen. Er zit geen enkel kwaad in op die leeftijd. Ja, kattekwaad, maar daar moet je meestal als begeleider ook om lachen." "Het loopt uiteen van water gooien tot heel hard schreeuwen," zegt de leider van de E2 Edwin Kortlevers. "Maar ze laten zich zo tot de orde roepen... Als je ziet wat ze allemaal achterlaten in de kleedkamer, lach je je gek. Laatst had er eentje zijn gewone Ajax E2 in het seizoen 1993-1994. Staand van links naar rechts: leider Edwin Kortlevers, Sherjill MacDonald, Dustin Huisman, Gilliam Hunt, David van der Lycke, Miguel Tuinfort, Steffan Vlietstra en trainer Patrick Ladru. Gehurkt: Melvin Stenacker, Kevin Verkerke, Bilal Aissaoui, Terry Klokkemeijer, Jerghinio Sahadewsing, Willem Scheerens en Sergio Hellings. schoenen laten staan. Die was op zijn kicksen naar huis gegaan." Volgens trainer Patrick Ladru liggen alle ruiten uit de kleedkamer als hij een keer vergeet om die ene bal weg te halen. "Die kinderen zijn bikkelhard tegen elkaar. Laatst was er één die op zijn verjaardag trakteerde op zakjes chips. Er waren wat zakjes over, maar toen hij ging douchen waren die weg: verstopt en opgegeten. Ik heb gezegd dat zoiets niet meer mocht gebeuren. Moet je kijken wat voor grijns die gasten dan allemaal op hun gezicht hebben. Maar ze luisteren wel. En dat is net zo belangrijk als het leren van een juiste balaanname, het trappen van rechts en links, kappen, draaien, een schaar. Na een jaar zit zowel die discipline erin als alle technische en tactische elementen." Ook fysioloog en looptrainer Laszlo Jambor is bij de jeugdopleiding betrokken. Hij geeft de E-tjes één keer per week looptraining. Als hij op vrijdagmiddag op het kunstgrasveld met zijn tegelijkertijd strenge en vertederende Hongaarse accent uitlegt waar de training uit zal bestaan, zijn AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1993 97

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 98