•■I Ajax E 1 met staand van links naar rechts leider Henk van Teunenbroek, Rocky Schultz, Matthijs Visser, Dennis van der Kraan, Magit Jansen, Dyro Daal, Johnny Heitinga, Geoffrey Verwey en trainer Patrick Ladru. Gehurkt: Glenn Muradin, Jermain Manuputty, Jeffrey Galata, Wesley Sneyder, Roy Brouwer, Robin Muller van Moppes, Robert Stuut en Dennis Bax. komt over zijn knieën, maar verder onderscheidt hij zich door zijn technische behendigheid en zijn grote felheid. Maar de sensatie van Ajax E2 is zonder enige twijfel de speler die in de eerste helft links en in de tweede rechtsbuiten staat: Jerghinio Sahadewsing. Zijn spel is zo mooi als zijn naam. Hij passeert zijn tegenstanders met een verbazingwekkend gemak, trekt links en rechts voor of legt terug op een inkomende middenvelder. Hoofd Scouting Ton Pronk omschrijft zijn kwaliteiten als "ongelooflijk" en Co Adriaanse spreekt bewonderend van "een zeldzaamheid". In de regen staat Jerghinio's moeder te kijken. Als Adriaanse passeert groet ze hem en trekt de rits van haar jack iets naar beneden. Ze toont haar drie maanden oude tweede zoontje die daar bescherming geniet. "Als het maar een linkspoot is," voegt Adriaanse haar opgewekt toe. Jerghinio was viereneenhalf toen hij competitie ging spelen bij De Germaan. Officieel was hij nog te jong, maar op risico van de ouders kreeg hij toestemming. Jerghinio's vader had al snel door dat voetballen zijn lust en zijn leven was. Het liefste zeulde hij de hele dag met zijn bal. "Hij kreeg me iedere keer zo gek dat ik met hem mee naar buiten ging," zegt zijn vader trots. "En dan hoefde ik het niet te proberen om binnen anderhalf uur reeds terug naar huis te willen, want dan zette hij het op een janken. Voordat hij naar school gaat, moet ik nog steeds één-tegen-één tegen hem spelen. Ik overdrijf niet als ik zeg dat ik soms ook aan de grond genageld sta als hij er een beweging uitgooit. Via Blauw Wit kwam hij eens met een briefje thuis over de instuif. Zodoende is hij bij Ajax terchtgekomen. Wij zijn er vooral trots op dat hij het zelf zo leuk vindt om bij Ajax te spelen. Op school gaat het ook allemaal erg goed, dus is er geen reden om ons zorgen te maken. Hij heeft nog een lange weg te gaan, als hij in de voetsporen van zijn idool Frank Rijkaard wil treden, en daarom denken wij wel eens: 'één verkeerde trap en het is over'." Voorlopig is Jerghinio balverliefd in de goede zin des woords. Tot ongenoegen van de buren in de Amsterdamse Adrichemstraat die af en toe klagen over het schier eindeloze geram met die bal tegen de muren. Voetbalhuiswerk De El speelt iets later diezelfde regenachtige dag een stukje verder langs de Coentunnelweg competitie tegen WA/Spartaan Dl. Opvallend is het verschil met het spel van de E2. Het positiespel is haast volwassen, de linies sluiten soepeler op elkaar aan en de fysieke kracht is in één jaar tijd aanzienlijk toegenomen. De spelers zijn individueel stuk voor stuk goed gevorderd. Maar ook hier is het leeftijdsverschil met de tegenstander spelbreker. De Spartanen zijn bijna allemaal een halve kop groter dan de Ajacieden. Als de Ajax-voorwaartsen zich langs hun tegenstander kronkelen worden ze regelmatig onreglementair tegen de grond gewerkt. Zeker twee keer gebeurt dat binnen de 16-meter. De scheidsrechter laat ten onrechte doorspelen. Enkele ouders roepen iets vanaf de zijlijn, maar de getackelde spits in kwestie staat op zonder te protesteren tegen het hem aangedane onrecht. Ze moeten nog veel leren. "Inderdaad," zegt Co Adriaanse. "Niet nu al, maar wel als ze wat ouder zijn, moeten ze leren hoe ze de scheidsrechter kunnen beïnvloeden. Het is nu eenmaal een feit dat penalties vaak optelsommen zijn. Dat soort dingen gaan eigenlijk pas in de B-junioren spelen. Nu moeten ze eerst technisch en tactisch beter worden. De balcontrole is het belangrijkst in eerste instantie. Vandaar dat we willen dat ze ook voetbal-huiswerk maken. Iedere vrije minuut moeten ze met die bal bezig zijn. Voor dat doel is ook die bal in dat netje handig: de soccer pal. Daarmee wordt het balgevoel vergroot." Ondanks de grote balvaardigheid verliest de El die dag ook. Het wordt 3-1 voor Henk van Teunenbroek, de "peetvader" van de jongste Ajax-jeugd: Misschien is de jeugdopleiding van Ajax ook voor de trainers wel de beste leerschool..." AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 96