Spelenderw leren de E-junioren van Ajax Op Voorland door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst In het jaar 2002 maakt wellicht één van hen zijn debuut in het eerste. Dat betekent dat er voor de huidige E-junioren nog negen jaren opleiding resten. Jaren waarin de talenten worden gevormd tot die typische Ajax-spelers die al decennia het attractiefste voetbal van Nederland spelen. De Ajax-stijl wordt tot in de kleinste details ingeslepen. Spelenderwijs, dat wel, maar zeer nauwgezet. Een zorgvuldig samengesteld kader bewaakt de erfelijkheid van technisch en creatief voetbal. De hele jeugd speelt volgens hetzelfde aanvallende concept als waarmee de huidige directeur betaald voetbal Louis van Gaal het elitekorps het veld instuurt. Bij de E2 en de E1 speelt de 4 voor zijn verdediging, is de 10-positie die van schaduwspits en zijn de 11 en 7 neo-klassieke wingers. Een blik in de kleedkamer van Ajax E2 waar leider Edwin Kortlevers zijn jongens moed inpraat voor de wedstrijd. Traditie wordt hartstochtelijk beleden op Voorland. Ajax is uniek in de handhaving van het clubkarakter. Welke andere vereniging ter wereld structureert zichzelf zo volkomen naar de gewenste speelstijl? Het brutale, snelle, creatieve en aanvallende voetbal wordt binnen en buiten de club aanbeden als betrof het een heuse religie. De structuur begint bij de traditie. Die wordt op haar beurt gekoesterd door het bestuur dat technische leidsmannen aanstelt die bereid en in staat zijn die traditie voort te zetten. Die leidsmannen recruteren vervolgens onder het aanwezige voetbaltalent die spelers die over de specifieke kwaliteiten beschikken die exact passen op het veelvuldig met succes beproefde Ajax-sjabloon. Speldiscipline Het is een prachtig gezicht om die kleine hummels in dat indrukwekkende tenue volgens de geijkte patronen te zien AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 93