De Europa Cup programma's Collectors item door Evert Vermeer fotografie: Louis van de^lirst In aansluiting op het artikel over de officië wedstrijdprogramma's van Ajax in het vorig wij het in deel 2 van de rubriek Collectors Item deelgebied van ditzelfde onderwerp: de Europa Cup programma's. Deze hebben het voordeel overzichtel 5 i? i- ..y dan de competitieprogramma's. Bovendien hebben gevallen een grotere historische waarde. Die historische waarde maakt de Europa Cup-programma's niet alleen leuker "voor de heb", maar de kans dat u ze op de kop kunt tikken is ook iets groter. Wie verschijnen zeer fraaie exemplaren. In andere (met ttame de Zuideuropese) wordt volstaan met een supporterskrantje of zelfs helemaal geen officieel programma. hoger werd geschat dan een aardigheidje tussendoor, blijkt bok uit de programma's. Die zijn excat hetzelfde als de gangbare exemplaren van Rood WifT,huis, met advertenties op:het omslag, een kort babbeltje over de tegenstander en de voorlopige opstellingen middenpagina's*^ Dit verandert wanneer Ajaxhégep cliibs van reputatie komt te Spelen. Het programmablad van Ajax - Liverpool heeft voor het eerst een speciale voorplaat, getekend door karikaturist Dik Bruynesteijn. Diens tekeningen waren gedurende Ajax' Europese gloriejaren een vaste verschijning, af en toe, naar de geest van Dik, voorzien van een vleugje humor. Tegen Fenerbahce zien we een vak vol besnorde Turken met een spandoek bovendien de uitwedstrijden van Ajax bij zijn onderzoek betrekt, krijgt een aardige kijk op waar in Europa de programma bladcultuur het meest is verspreid. In sommige landen (vooral de Britse) Dik's voorpagina's Laten we met de thuis-programma's beginnen. Die zijn er altijd geweest, vanaf de allereerste wedstrijd tegen Wismut in 1957. Dat de Europa Cup destijds niet veel waarop de "titel" van de wedstrijd. Bayern Münchens Gerd Müller wordt ten tonele gevoerd in Lederhosen en met een pot bier Vanaf 1973 wordt weer volstaan met een reguliere programma-uitgave.Totdat in de AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 83