allochtoon is. Dat verschil heeft met cultuur te maken maar ook racisme is daar debet aan. Daar komt bij dat slachtoffers van racisme vaak het gevoel hadden dat ze met die ervaring niks konden. Er was niks of niemand die ze daarbij kon steunen of waar ze hun verhaal aan kwijt konden. Daarom maken wij in de campagne ook het telefoonnummer van een Meldpunt voor de Sport bekend." Een meldpunt voor de sport? Westerhof: "Ja, er komt een meldpunt waar sporters of sportclubs terecht kunnen met klachten en reacties op racisme in de sport. Voor het verwerken van deze meldingen is het Anti Discriminatie Buro Amsterdam verantwoordelijk. Het ADB heeft hiervoor twee extra mensen aangetrokken. Naast het verwerken en behandelen van meldingen rapporteert het ADB de klachten aan de gemeente. Zo krijgen we meer inzicht in de hoeveelheid en de aard van racisme in de sport. De bedoeling is dat aan de hand van deze rapportages nieuw beleid wordt ontwikkeld." Wat kan het meldpunt doen als er een klacht binnenkomt? Westerhof: "Sporters die vinden dat ze gediscrimineerd zijn, kunnen dit melden bij het meldpunt. Ze kunnen daar hun verhaal kwijt. Maar ook clubbesturen kunnen bij het meldpunt terecht als er binnen de club een conflict heerst waarbij discriminatoir gedrag speelt. Het meldpunt stelt zich in dit soort conflicten op als onafhankelijke partij en past altijd het principe van hoor en wederhoor toe. Het meldpunt beoordeelt of een conflict inderdaad een racistische oorzaak heeft. Door middel van een gesprek zal het meldpunt trachten de partijen bij elkaar te brengen en de oorzaken van het conflict weg te nemen. Ook kunnen er gesprekken met de betreffende sportbonden plaatsvinden. Mocht één van de partijen zich heel star opstellen en bijvoorbeeld niet willen praten terwijl er toch zeker sprake is van racistisch gedrag dan kan het meldpunt in het uiterste geval een juridische aanklacht indienen. Wat dat betreft heb ik gisteren ook gehoord dat de officier van justitie bij onze presentatie aanwezig is. Hij steunt de actie van de gemeente van harte." Hoe ziet de campagne eruit? Westerhof (lachend): Het is geen vriendelijk campagne, zo van 'jongens, hou nou alsjeblieft op met discrimineren'. Nee die tijd is voorbij. We zijn het zat, dat kinderachtige en domme gedoe. Dat gevoel moet de campagne ook uitstralen. Verder heb ik al verklapt dat Frank Rijkaard, Orhan Delibas, Ellen van Langen en Avital Selinger meewerken aan de campagne. Zij zullen de posters sieren. Posters die in de stad hangen maar die ook elke Amsterdamse sportclub krijgt opgestuurd in het campagnepakket. Dit pakket bevat daarnaast een aantal free-cards met dezelfde afbeeldingen als op de posters maar dan op het formaat van een ansichtkaart. Bovendien bevat het pakket een advertentie en een redactioneel artikel die in de clubbladen kunnen worden opgenomen. We hopen echt dat de clubs onze campagne steunen en de posters ophangen, de kaarten uitdelen en de advertenties in hun bladen opnemen." De campagne startte tijdens Ajax - Feyenoord... Westerhof: "Ja, toen is de aftrap verricht. We waren er met spandoeken, ansichtkaarten en posters en andere ludieke acties. We zijn ook heel blij dat Ajax en de supportersvereniging zo enhousiast meewerken aan het uitdragen van de campagne. Daaraan herken je dat iedereen zich graag voor de goede zaak wil inzetten. Verder bezoeken we de komende twee a drie jaar een aantal andere grote sportmanifestaties om ook daar onze slogan onder de aandacht te brengen. Misschien kunnen we de serie topsporters in de loop der jaren ook uitbreiden. En wellicht zijn ook andere steden geïnteresseerd in de campagne." Concluderend: de campagne is dus echt nodig Westerhof: "Ik heb nu een aantal malen meegemaakt dat racisme de sport echt in de vernieling helpt. Dat kan gebeuren. Wat dat betreft sluit de slogan als discriminatie wint, verliest de sport perfect aan bij mijn beleving. Als we daar aan denken is dat een verschrikkelijke gedachte. Ieder verstandig en sportief mens gruwelt daarvan. Daar willen we de Amsterdamse amateursporter ook even bij laten stilstaan. De spot moet daar op wijzen. We willen toch sporten in plaats van kankeren op elkaar. Daar is de sport toch veel te leuk voor. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 48