Als racisme wintr verliest de sport VOO» kikt TEGEN RACISME Een gesprek met Willie Westerhof door Cees van't Huilenaar Supportersvereniging Ajax Als racisme wint, verliest de sport. Met deze slogan presenteerde de gemeente Amsterdam op 21 oktober j.l. een anti-racisme campagne, gericht op de Amsterdamse amateursporter. Onderdeel van de campagne zijn een spot en een poster waar onder andere Frank Rijkaard op poseert. Ook Ajax en de supportersvereniging dragen hun steentje bij. Een gesprek met de initiatiefneemster van de campagne, sportconsulent Willie Westerhof van de gemeente Amsterdam. In haar kamer op het stadhuis is het een drukte van belang. Even voor de start van de campagne staat alles in het teken van de presentatie op en de start van de campagne op respectievelijk 21 en 24 oktober. Als ik binnenkom legt Willie Westerhof net de telefoon neer en meldt ze enthousiast: "Dat was Michael van Praag. Hij belde om te zeggen dat hij zeker bij de campagne presentatie aanwezig is. Hij klonk enthousiast. Dat is nou de reactie van alle mensen die we hebben gevraagd om aan de campagne mee te werken. Van Frank Rijkaard tot Ellen van Langen en van Orhan Delibas tot Avital Selinger. Klinkende namen toch en iedereen was bereid mee te werken. Ook Ajax en de supportersvereniging zegden meteen hun medewerking toe. Dat is toch fantastisch. Dat bewijst toch ook wel dat men wil dat er iets gebeurt". Als Westerhofs telefoon eindelijk even stopt met rinkelen kan het interview beginnen. Is zo'n campagne nu werkelijk nodig? Westerhof: "Aan de ene kant is er veel enthousiasme binnen de sportwereld. Ik krijg veel reacties van mensen die wekelijks sporten of een wedstrijd bezoeken en die het echt nodig vinden dat de gemeente aandacht besteedt aan het onderwerp. Aan de andere kant is een typische reactie uit de sportwereld dat men zo'n campagne wel leuk vindt maar dat het thema toch niet aan hun besteed is. 'Bij ons discrimineren ze niet', is dan het antwoord. Toch ervaar ik als sportconsulent in de dagelijkse praktijk een toename van het aantal racistische incidenten. Daarnaast geven verschillende onderzoeken aan dat voor allochtonen racisme één van de redenen is om niet te gaan sporten of om met sporten te stoppen. Terwijl sport juist een uitstekende kans biedt om mensen bijelkaar te brengen. Het is onvergeeflijk als we die kans zouden missen." Sporten allochtonen minder dan autochtonen? Westerhof: "Ja, die verschillen waren gigantisch en zijn nog steeds groot. Dertig procent van de Amsterdammers is allochtoon terwijl maar zeventien procent van de sportende Amsterdammers AIAY AAAT.A7IMF NO\/FAARFP 1QQ3

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 47