Ajax en Zuidoost ■■■I bevolkingsgroepen. De bevolking van Amsterdam-Zuidoost is in vergelijking met de regio relatief jong; ongeveer 50% is jonger dan 30 jaar en slechts 8% is ouder dan 65. Een bevolking die hunkert naar uitgaansmogelijkheden en publieke voorzieningen. Het nieuwe multifunctionele stadion, met als hoofdbespeler Ajax, zal een bijdrage leveren aan de eigen identiteit van een bevolking die multicultureel van aard is. Bovendien zal vooral de jonge generatie zich kunnen spiegelen aan de successen van de roemruchte voetbalclub Ajax. Het multi-culturele karakter van het stadsdeel en de inter-culturele uitstraling van Ajax kunnen de basis vormen voor een glorieuze toekomst van de directe omgeving die haar effect zal hebben op de regio, de rest van Nederland en zelfs Europa. Amsterdam-Zuidoost is een samenleving in ontwikkeling; enerzijds een gebied met sterke economische ontwikkelingen en de grootste toename van werkgelegenheid in de regio Amsterdam; anderzijds gemeten naar landelijke maatstaven, een hoog percentage werkelozen. Kortom een gebied waar de maatschappelijke ontwikkelingen van de laatste 25 "jaar zeer vele invloeden hebben gehad op de samenstelling van de bevolking en de economische struktuur van Amsterdam-Zuidoost. Toch is het gebied zijn tijd ver vooruit en hebben bewoners leren leven met andere culturen. De Ajax-filosofie is gebaseerd op investeren in de toekomst en vooral investeren in de voetbalkwaliteiten van aankomende jonge individuele talenten. Hoeveel goede voetballers heeft de vereniging Ajax in de loop der jaren niet voortgebracht? Ajax is al jaren hofleverancier van het Nederlands elftal en staat borg voor kwaliteit van het voetbalprodukt. Het voetbalpotentieel is vakkundig opgeleid door het instituut Ajax, waar teamgeest, saamhorigheid en sportiviteit belangrijke onderdelen vormen in de opleiding van aankomende jonge talenten. Een vereniging waar kwaliteit en prestige hoog in het vaandel staan. Het stadsdeel Zuidoost staat voor een positieve invulling van haar nog jonge samenleving gebaseerd op kwaliteit. Net als Ajax zal zij moeten investeren in de jeugd; die heeft immers de toekomst. Het traject onderwijs, scholing, arbeidsmarkt is belangrijk om de status van de bevolking in Zuidoost op een kwalitatief hoog peil te brengen. Het nieuwe stadion, met Ajax in de hoofdrol, de internationale wedstrijden van het Nederlands elftal, de vele hoogwaardige evenementen van culturele aard die er gehouden kunnen worden en de werkgelegenheid die dat met zich meebrengt, is een unieke kans voor Amsterdam-Zuidoost en haar bevolking. Door de uitstraling van het nieuwe stadion krijgt de hele regio een kans om zich te profileren. Het multifunctionele stadion biedt ook gelegenheid voor manifestaties en bijeenkomsten; het is uitstekend geschikt voor doeleinden die het regionale en nationale overschrijden. Het nieuwe stadion, dat het modernste van Europa wordt, zal als oriëntatiepunt binnen een veel groter gebied dan Zuidoost herkenbaar zijn. Door de ligging in de regio Amsterdam zal het een niet te onderschatten bijdrage leveren aan het culturele klimaat van het gebied. De internationale oriëntatie die Amsterdam als hoofdstad en belangrijkste cultuurcentrum al heeft, zal met de realisatie van dit Circus-Maximus de hele regio gaan uitdragen. Zeker het bedrijfsleven zal profiteren van de randvoorwaarden die worden geschapen voor succes van de regio. Ajax, al jaren een ware ambassadeur voor de naamsbekendheid van Amsterdam, zal nu de hele regio Amsterdam gaan uitdragen. Het multi-culturele karakter van Amsterdam Zuidoost in combinatie met een florerend bedrijfsleven, Ajax, en het modernste stadion van Europa geven het gebied een internationale dimensie met ongetwijfeld een enorme economische zuigkracht. Tot slot De overheid, het bedrijfsleven, het nieuwe stadion en Ajax zullen, zullen, om een succesvolle gemeenschap te vormen in Amsterdam Zuidoost, moeten gaan samenwerken. Samen moeten zij kunnen inspelen op eikaars behoeften, visies en strategieën. Waar sprake is van sterke economische ontwikkelingen, waar toename van de werkgelegenheid ontstaat, waar de bevolking jong en veelkleurig is, daar dient de aandacht van alle betrokkenen naar uit te gaan, want we hebben het hier over nieuwe perspectieven voor na het jaar 2000. Gelukkig begint bij de overheid het besef door te dringen dat economische groei steeds meer bepaald wordt door investeren in menselijk kapitaal; d.w.z.: onderwijs en scholing voor prioritaire doelgroepen en het liefst in samenwerking met hët bedrijfsleven. Ajax investeert al jaren in de jeugd en is op haar terrein een van de meest vooruitstrevende voetbalverenigingen in de hele wereld. Zij dient als voorbeeld voor het bedrijfsleven en de overheid hoe je omgaat met potentieel en kwaliteit. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 44